Česká vláda na čele s premiérom Petrom Fialom sa rozhodla rázne zachraňovať štátny rozpočet. Na jednej strane veľkým šetrením, na druhej väčším zdaňovaním. Hoci pôvodne sľubovala, že dane a odvody zvyšovať nebude, opak sa stane o pár mesiacov pravdou. Nedávno predstavila veľký konsolidačný balíček, ktorý obsahuje 58 opatrení, ktorý má prispieť k zníženiu deficitu verejných financií.

Konkrétne v budúcom roku o 94,1 miliardy českých korún, v roku 2025 o ďalších 53,4 miliardy korún, celkom teda o 147,5 miliardy korún. V súčasnosti je takmer isté, že vyššie daňové i odvodové zaťaženie neminie ani menšie firmy či živnostníkov. Ozdravný balíček však pre ich peňaženky ozdravný nebude, polepší si najmä štát.

Riešiť vysoký deficit štátu práve takouto formou tvrdo kritizuje opozícia aj odborné profesné združenia. S nimi totiž vládne zámery nikto neprebral. Ku kritike sa pripájajú aj viacerí analytici.

„Bohužiaľ, podstatná časť verejnosti sa nechala vystrašiť politickou masážou a nezmyslom, že sme už jednou nohou v bankrote. Ochotnejšie tak toleruje zvyšovanie daní. Pre politikov nie je pohodlnejšia cesta k náprave verejných financií, ako zdvihnúť dane vystrašenej verejnosti,“ prezrádza v komentári Lukáš Kovanda, hlavný ekonóm Trinity Bank.

Časť balíčka treba zlepšiť

Je to totiž oveľa jednoduchšie ako zdvíhať dane verejnosti, ktorá nie je vystrašená, a najmä, politici nemusia šetriť sami na sebe. Odtiaľ totiž treba pri konsolidácii začať, teda naprávať verejné financie na výdavkovej strane rozpočtu, nie na strane príjmov.

 Z dvoch tretín je síce konsolidačný balíček podľa L. Kovandu správny, z jednej tretiny ho však treba zlepšiť. Dobrou správou v ňom je napríklad osekávanie neinvestičných dotácií, prepúšťanie zamestnancov platených zo štátneho rozpočtu či rôzne šetrenie na prevádzke štátu.

Česká vláda sa dostala do komplikovanej situácie, keď v minulosti výrazne znížila zaťaženie daňou z príjmov fyzických osôb bez toho, aby primerane znižovala výdavky, komentuje situáciu u českých susedov Radovan Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS.

Teraz ju dobehli vysoké deficity, ktoré sa vláda snaží riešiť znižovaním výdajov a zvyšovaním príjmov. „Konsolidačný balíček je ukážkou toho, že nezodpovedné zvyšovanie výdavkov financovaných na dlh nakoniec každú krajinu dobehne. Dávky sa škrtajú ťažko, preto sú vlády nútené siahať k opatreniam, ktoré budú mať negatívne ekonomické dopady,“ dodáva pre TREND R. Ďurana.

Nespokojné malé podniky

Vláda P. Fialu má jasno v tom, z ktorých položiek chce získať financie. Zrušiť chce 22 daňových výnimiek, napríklad sa obmedzí odpočítateľná položka na manžela či manželku, zruší sa má takzvané školkovné, teda zľava na dani pre rodiča pri umiestnení dieťaťa v predškolskom zariadení. Namiesto troch sadzieb dane z pridanej hodnoty majú byť dve. Živnostníkom sa majú postupne zdvihnúť minimálne odvody. Platiť by potom mali toľko ako pracovník s minimálnou mzdou, ktorá v tomto roku predstavuje 17 300 Kč (asi 730 eur).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa