1. Nezameriavajte sa len na cenu

Je úplne pochopiteľné, ak chcete pri kúpe darčekov čo najviac ušetriť. Takisto je rozumné, keď sa snažíte nájsť čo najvýhodnejšiu ponuku a nechytiť sa hneď prvej, ktorá na vás vyskočí na internete. Nezameriavajte sa ale výlučne na cenu. Keď nájdete produkt, o ktorého kúpu máte záujem, v nejakom e-shope za prekvapivo nízku cenu, pravdepodobne ide o podvod. Porovnávajte si preto ceny viacerých predajcov, pokojne aj na českom trhu, a rozhodujte sa s rozumom.

2. Nákup zo zahraničných stránok si dvakrát premyslite

V nadväznosti na vyššie zmieňované nízke ceny sa musíme osobitne pristaviť pri zahraničných stránkach. Je dosť možné, že v zahraničných e-shopoch objavíte to, čo hľadáte, za nižšiu cenu ako u nás. Aj v tomto prípade môže ísť o podvod. No ak by aj nešlo, môžete mať neskôr zbytočné opletačky s prípadnou reklamáciou a podobne. Preto si dvakrát premyslite, či sa vám skutočne oplatí objednávať zo zahraničia, alebo radšej podporíte domácich podnikateľov. Počet e-shopov na Slovensku neustále stúpa, takže určite budete mať odkiaľ vyberať.

3. Overte si recenzie a odporúčania

Konečne ste našli to, čo hľadáte, skladom a ešte aj za dobrú cenu. Pred nákupom si ale nezabudnite overiť recenzie a odporúčania na daný e-shop. Aj za atraktívne vyzerajúcimi stránkami, na ktoré by ste to skutočne nepovedali, sa môžu skrývať podvodníci. Poučte sa z chýb druhých a keď náhodou natrafíte na množstvo negatívnych recenzií, z nákupu radšej vycúvajte. A to isté platí, pokiaľ sa vám nepodarí dopátrať k žiadnym recenziám.

4. Dávajte si pozor na chýbajúce informácie

Každý e-shop by mal mať na svojej stránke podľa zákona uverejnené kontaktné aj firemné údaje. A nesmú chýbať všeobecné obchodné podmienky ani reklamačný poriadok. Kompletný zoznam potrebných údajov je zverejnený v článku na spravy.rtvs.sk. Ak sa k takýmto informáciám v e-shope nedopátrate, nákup určite nerobte.

5. Nenakupujte z rizikových e-shopov

Nielen prekvapivo nízke ceny alebo chýbajúce údaje... Podvodné e-shopy môžu vykazovať aj iné znaky. Veľmi zaujímavo ich v príspevku na svojom profile na Facebooku zhrnul administrátor stránky INFO by MNK. Ako znaky podvodných e-shopov uvádza slová typu akcia, výpredaj, outlet, eshop, slovakia, slovensko, bratislava, bunda, obuv, topánky, kabelka, tenisky alebo ruksak v názve domény. Ďalej upozorňuje na gramatické chyby alebo veľké začiatočné písmená v každom slove vety. Podľa jeho zoznamu figuruje na slovenskom trhu vyše 1 200 podozrivých e-shopov. Pre porovnanie, Slovenská obchodná inšpekcia aktuálne zaraďuje medzi rizikové 36 týchto e-shopov.

Ilustračné foto
Zdroj: pexels.com
Ilustračné foto

6. Uprednostňujte dobierku pri nákupoch z druhej ruky

V súčasnosti je viac ako kedykoľvek predtým v kurze nakupovanie z druhej ruky. Marketplace na Facebooku, Bazoš alebo Vinted. To všetko sú online miesta, na ktorých obvykle s veľkou pravdepodosťou nájdete, čo potrebujete. Aby ste sa však nestali obeťou podvodu, odporúčame vám uprednostňovať nakupovanie na dobierku alebo osobný odber, pričom daný produkt si pri prevzatí vždy poriadne skontrolujte.

7. Nakupujte z overených stránok

Na slovenskom trhu aktuálne pôsobí veľa serióznych a overených e-shopov. Možno aj z toho pramení skutočnosť, že obľuba e-shopov u Slovákov naďalej rastie. Síce neexistuje jednotný zoznam overených internetových obchodov, ale mnohé z nich nájdete zoskupené napríklad na rôznych stránkach, ktoré porovnávajú ceny, a podobne. Alebo na weboch ako Kimbino.sk, kde bývajú transparentne zverejnené reálne akciové ponuky overených predajcov. Keď sa rozhodnete pre nákup vianočných darčekov takouto cestou, určite sa nestanete obeťou podvodu.