AXON Neuroscience SE (,,Axon”), biotechnologická spoločnosť v štádiu klinického skúšania, ktorá je priekopníkom výskumu neurodegeneratívnych ochorení vďaka svojej unikátnej peptidovej vakcinačnej platforme, dnes oznámila pozitívne predklinické výsledky ACvac1, svojej kandidátnej vakcíny proti novému koronavírusu. Táto kľúčová predklinická štúdia potvrdila účinnosť vakcíny na živom víruse SARS-CoV-2.

KK21 Moskva - Na snímke zo 6. augusta 2020 ampulky s novou vakcínou v ústave epidemiologického a mikrobiologického výskumu Nikolaja Gamaleja v Moskve. Ruský prezident Vladimir Putin v utorok 11. augusta 2020 uviedol, že v Rusku zaregistrovali prvú vakcínu proti koronavírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra AFP. FOTO TASR/AP
In this handout photo taken on Thursday, Aug. 6, 2020, and provided by Russian Direct Investment Fund, a new vaccine is on display at the Nikolai Gamaleya National Cent
Neprehliadnite

Ruské úrady začali s distribúciou vakcíny proti koronavírusu medzi civilistov

Výsledky boli úspešné v niekoľkých kľúčových bodoch. Po prvé, myši, ktoré boli vakcinované ACvac1, generovali veľké množstvo protilátok v krvi. Tieto protilátky presne zacielili len špecifickú, zraniteľnú časť Spike proteínu, ktorý umožňuje vírusu infikovať bunky a následne sa množiť. Po druhé, ukázali sme, že protilátky efektívne neutralizovali živý vírus SARS-CoV-2. Neutralizácia bola testovaná zisťovaním, či krv z vakcinovaných myší môže zabrániť infekcii buniek, ktoré sú vystavené SARS-CoV-2. Po tretie, na vakcinovaných myšiach neboli pozorované žiadne nežiadúce účinky.

Identifikovali sme najslabšie miesta vírusu SARS-CoV-2 a navigovali sme imunitný systém na tieto malé oblasti s dĺžkou približne 20 aminokyselín, vďaka čomu sme dokázali eliminovať vírusovú infekciu. Výsledky z testu vírusovej neutralizácie ukázali, že naša stratégia bola úspešná. ACvac1 dáva imunitnému systému veľmi presné pokyny, ako neutralizovať vírus. Naše výsledky ukazujú, že náš prístup je špecifickejší oproti iným kandidátnym vakcínam, ktoré zahlcujú imunitný systém produkciou viacerých neúčinných protilátok tým, že používajú dlhý 1200-aminokyselinový Spike proteín vírusu,“ povedal Norbert Žilka, vedecký riaditeľ Axonu.

WA 8 archív Cambridge - Na archívnej snímke z 18. júla 2020 logo britsko-švédskeju farmaceutickej firmy AstraZeneca v britskom meste Cambridge. Vakcína proti koronavírusu vyvinutá Oxfordskou univerzitou a britsko-švédskou farmaceutickou firmou AstraZeneca je bezpečná a vytvára imunitu, uviedli v pondelok 20. júla 2020 výskumníci, ktorých citovala agentúra DPA. Prebiehajúcich klinických testov sa zúčastňuje 1077 zdravých dospelých. Doterajšie výsledky ukázali, že vakcína vytvára
Neprehliadnite

EÚ podpísala s firmou AstraZeneca dohodu o dodávke vakcín proti Covid-19

Dnešné pozitívne výsledky našej peptidovej vakcinačnej platformy dokazujú jej možné využitie pri ochorení Covid-19. Postupujeme ku klinickému skúšaniu na ľuďoch, aby sme priniesli svetu vakcínu bez kompromisov, s ohľadom na bezpečnosť a účinnosť. Táto práca je založená na viac ako 10 rokoch skúseností s vývojom výnimočne bezpečných a imunogénnych peptidových vakcín proti neurodegeneratívnym ochoreniam,“ povedal Michal Fresser, výkonný riaditeľ Axonu.

O ACvac1 (COVIDAX), kandidátnej peptidovej vakcíne Axonu proti Covid 19

ACvac1 je profylaktická vakcína proti Covid-19 určená na ochránenie zdravých osôb pred infekciou. Vakcína obsahuje iba kľúčové časti vírusového Spike (S) glykoproteínu, schopné vyvolať žiadanú imunitnú reakciu, ktorá zabráni interakcii vírusu s cieľovými hostiteľskými bunkami, čo znemožňuje vírusu infikovať bunky a rozmnožovať sa.

Michal Fresser
Neprehliadnite

Slovenský biotech sa zapája do boja voči novému koronavírusu

Počas vývoja ACvac1 Axon využil svoje skúsenosti vo vývoji bezpečných a účinných imunoterapií na neurodegeneratívne ochorenia pre starších pacientov, ktorí sú veľmi zraniteľní voči ochoreniu Covid-19. Mnohé vakcíny vo vývoji ukazujú veľké množstvo nežiadúcich účinkov pri vyšších dávkach, čo obmedzuje ich prípadné využitie pre staršiu populáciu, keďže ľudia vo vyššom veku trpia poruchami imunitného systému a vyžadujú práve vyššie dávky vakcín. V klinických skúškach pre neurodegeneratívne ochorenia Axon už úspešne dokázal, že jeho vakcinačná platforma vie vyvolať dostatočne vysokú protilátkovú odpoveď aj pri ľuďoch nad 70 rokov.

Prístup Axonu založený na použití krátkych peptidov je navrhnutý tak, aby predchádzal vážnym nežiadúcim vedľajším účinkom, ktoré možno pozorovať pri konvenčných vakcínach proti SARS-CoV-2, ale aj nových typoch vakcín, ktoré sú založené na báze nukleových kyselín. Axon plánuje začať s prvým klinickým skúšaním na ľuďoch vo štvrtom kvartáli 2020.

Žena, ktorá sa vrátila to Švajčiarska, sa necháva testovať na prítomnosť koronavírusu v nemeckom Stuttgarte. Bádensko-Württembersko rozširuje kontroly turistov, odkedy sa v spolkovej krajine vyskytol vysoký nárast prípadov koronavírusu.
Neprehliadnite

Korona online: Na Slovensku za nedeľu pribudlo 79 nových prípadov