Americké voľby stále bez jasného záveru
S napätím sleduje už od utorka celý svet, ako dopadnú prezidentské voľby v USA a či Donald Trump obháji 4-ročnú misiu v Bielom dome. Vo vedení je momentálne Joe Biden, ktorý získal 264 voliteľov a na víťazstvo mu už stačí iba šesť. Nádejné sú preňho Nevada a Arizona.
Trumpovi na zvolenie vo štvrtok chýbalo až 56 voliteľov. Ak chce zvrátiť volebný výsledok, musí vyhrať najmä v kľúčovej Pensylvánii, kde je najviac voliteľov, a taktiež aj v Georgii, Severnej Karolíne a Nevade. Volebný tím Trumpa už zaútočil na sčítavanie hlasov v štyroch štátoch – Pensylvánii, Michigane, Nevade a Georgi. Tiež chcú požiadať o prerátanie hlasov vo Wisconsine, kde očakávali, že jednoznačne vyhrajú.
Voľby sprevádzajú aj rôzne kuriozity. Napríklad vo Filadelfii sa pre verdikt súdu dočasne nakrátko zastavilo sčítavanie hlasov, ktoré už ale pokračuje. Demokratom sa nepáči, že osoby dohliadajúce na tento proces sú priamo v budove a nie vonku. Manažérka Bidenovej kampane tvrdí, že sa blíži jeho víťazstvo. Trump už otvorene hovorí o tom, že napadne výsledky v štátoch, kde vyhral Biden a aktuálne žiada o zastavení sčítavania hlasov v Nevade, kde zaostáva za Bidenom len o pár tisíc hlasov.
Biden smeruje do Bieleho domu, Trump spochybňuje voľby
Rada vysokých škôl vyzýva Matoviča, aby sa vzdal titulu
Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) víta prijatie novely zákona, ktorou sa upravuje proces odnímania a vzdania sa akademických a vedecko-pedagogických titulov. Zároveň vyzýva premiéra Igora Matoviča, ktorý opakovane tvrdil, že sa nemá problém vzdať titulu, aby tak urobil okamžite po nadobudnutí účinnosti novely zákona.
NR SR vo štvrtok schválila novelu vysokoškolského zákona, ktorá umožní odoberanie titulov. Právna úprava stanovuje, kedy a za akých okolností možno odnímať titul a kto má o tom rozhodovať. Novela má tiež umožniť vzdania sa titulu. Má zaviesť princíp „kto akademický titul prideľuje, ten ho odníma“. O neplatnosti štátnej skúšky by mal po novom rozhodnúť rektor univerzity, ak „záverečnú prácu alebo jej časť preukázateľne nevypracoval absolvent, alebo ak úmyselne neoprávnene použil predmet ochrany duševného vlastníctva inej osoby“.
Rektor by tiež mohol konať aj v prípade, ak bol absolvent právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, ktorý mu dopomohol k získaniu titulu. „Po dlhoročných snahách sa podarilo prijať novelu zákona, aj keď s niektorými nedostatkami," uviedla ŠRVŠ. Vysoké školy nemôžu odobrať titul, ktorý bol udelený pred rokom 2021, ale titulu sa môže vzdať každý.
Študenti vyzývajú premiéra a iných politikov, aby sa vzdali titulu
NAKA zadržala exprezidenta polície Gašpara
Národná kriminálna agentúra (NAKA) vo štvrtok od skorých ranných hodín zasahovala v dome bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara a tiež u bývalého šéfa Národnej kriminálnej agentúry Petra Hraška a bývalého vysokopostaveného policajného funkcionára Bernarda Slobodníka. Práve na Slobodníka podal Gašpar v stredu (4. 10.) trestné oznámenie na Úrade špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Zadržať mali aj exšéfa protikorupčnej jednotky Róberta Krajmera.
Vyšetrovateľ NAKA zadržaných obvinil okrem iného pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupčné trestné činy a trestný čin zneužívanie právomoci verejného činiteľa. „S obvinenými osobami aktuálne prebiehajú procesné úkony, preto sa nebudeme k prípadu bližšie vyjadrovať,“ uviedla hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.
Na štvrtkový zásah NAKA u bývalých vysokých policajných funkcionárov reagoval expremiér Robert Fico, ktorému sa takéto konanie nepozdáva. ,,Ak osoba nie je právoplatne odsúdená, platí prezumpcia neviny,“ Vyhlásil. Tibor Gašpar bol podľa neho veľmi dobrým prezidentom Policajného zboru s dobrými výsledkami.
NAKA zadržala bývalého policajného riaditeľa T. Gašpara, aj svojho bývalého šéfa P. Hraška
Fico a Čaputová o nasadení armády
Rozhodovať o akomkoľvek použití Ozbrojených síl (OS) SR počas núdzového stavu nepatrí do kompetencií prezidenta, uviedla prezidentka Zuzana Čaputová v odpovedi na list šéfa Smeru –SD Roberta Fica v súvislosti s využitím vojakov pri plošnom testovaní na ochorenie Covid-19.
„Do mojej kompetencie nepatrí rozhodovanie o akomkoľvek použití ozbrojených síl počas núdzového stavu, ale len o takom ich použití, ktoré by predstavovalo nariadenie výkonu mimoriadnej služby. Nie každé použitie ozbrojených síl počas núdzového stavu si však vyžaduje nariadenie mimoriadnej služby,“ vysvetlila prezidentka.
Expremiér Fico považuje nasadenie armády počas celoplošného testovania za protiústavné. Podľa neho o ňom môže rozhodnúť iba najvyšší veliteľ ozbrojených síl, teda prezidentka. Na tlačovej besede R. Fico uviedol, že vlády milujú krízy a núdzové stavy, lebo si môžu robiť, čo chcú, predovšetkým porušovať ľudské práva, mysliac si, že nikdy za to nebudú niesť právnu zodpovednosť.
Fico žiada prezidentku o vyjadrenie k porušovaniu ústavy
Na hraniciach začali preventívne kontroly
Na vybraných 40 hraničných priechodoch polícia náhodne kontroluje vozidlá na vstupe aj výstupe do a zo Slovenska. Dôvodom preventívno-bezpečnostnej akcie je kontrola dodržiavania opatrení vydaných v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Týka sa to najmä povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest a karanténnych povinností ľudí vstupujúcich na Slovensko.
„Cieľom tejto preventívno-bezpečnostnej akcie je zmonitorovať situáciu na hraničných priechodoch a intenzitu dopravy. Takéto zvýšené náhodné kontroly budú na hraničných priechodoch v rôznych časoch až do nedele a budú pokračovať aj v ďalšom období,“ priblížila verejnosti hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.