Nový denný rekord v počte nakazených na Slovensku aj v Česku
Na Slovensku pribudlo za utorok až 2 202 nových prípadov koronavírusu, pričom laboratóriá otestovali 13 832 vzoriek. Ide o najvyšší denný nárast od začiatku pandémie. Doposiaľ sa nakazilo 33 602 ľudí. Nepribudli žiadne nové úmrtia, celkový počet úmrtí na Covid-19 na Slovensku tak zostáva na čísle 98. Počet hospitalizovaných s ochorením Covid-19 je 680, z toho na umelej pľúcnej ventilácii leží 58 pacientov. Celkovo sa už z nákazy vyliečilo 8 404 pacientov.
Premiér Igor Matovič pripomenul, že epidemiologická situácia sa na Slovensku vyvíja českou cestou a treba zatiahnuť ručnú brzdu.
V Česku pribudlo rekordných 11 984 nových prípadov nákazy koronavírusom, pričom ide o najvyšší denný prírastok nakazených od vypuknutia pandémie. Od jej začiatku sa v Česku nakazilo 193 946 ľudí, z ktorých 1 619 nákaze podľahlo. Z ochorenia Covid-19 sa tam vyliečilo 79 108 osôb. Momentálne je v Česku nakazených 113 219 ľudí, z toho 4 064 je hospitalizovaných.
V Česku pribudlo rekordných takmer 12-tisíc nových prípadov nákazy
Matovič sa vyhráža slovenskému ľudu
Ľudia na Slovensku majú v súčasnej epidemiologickej situácii na výber dve možnosti, buď lockdown celej krajiny, alebo to bude niečo, čo umožní ľuďom vyhnúť sa tomuto lockdownu, napríklad úspešné celoplošné testovanie, pritvrdzuje vyhrážky I. Matovič.
Podľa neho až epidemiológovia budú mať konečné slovo. „Rozhodnú, či bude stačiť plošné testovanie aj bez tých, ktorí sa odmietnu dať testovať, alebo je v takejto situácii riešením lockdown krajiny,“ dodal. Ak by prišlo k úplnému lockdownu, znamená to, že by sa uzavreli všetky prevádzky, ktoré nie sú nevyhnutné pre infraštruktúru krajiny vrátane barov, reštaurácii, nákupných centier a prísne obmedzenia by sa týkali aj pohybu ľudí.
Buď bude lockdown, alebo ľudia urobia niečo, aby sa mu vyhli, uviedol Matovič
Celoplošné testovanie vyvoláva otázniky a je rizikové
Zámer celoplošného testovania na Covid-19 z pohľadu ekonomiky SR vníma Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) ako vrcholne rizikový. Navrhované sankcie za neúčasť sú s vysokou mierou pravdepodobnosti za hranicou ústavnosti a menia tým ohlasovanú dobrovoľnosť akcie na povinnosť. Sporné je aj pripravovanie takejto rozsiahlej akcie v takom utajení.
Verejnosti podľa SOPK chýba odpoveď na zásadnú otázku, pri akom percente pozitívnych testov sa vyvodia závery a aké budú. „Ak percento pozitívne testovaných prekročí 20-percentnú hranicu, tak uzavrieme ekonomiku? Zoberieme do úvahy aj podiel bezpríznakových ochorení?“ – pýta sa komora. „Celoplošným testovaním prispejeme k celoplošnému uzavretiu krajiny,“ zhodnotila.
Pri karanténe tých, ktorí sa nezúčastnia na testovaní, by mohlo podľa SOPK dôjsť k výpadku až 1 milióna pracovných síl a otázna je aj desaťdňová karanténa pre tých, ktorí testovanie nepodstúpia. Pripomíname, že na testovanie treba prísť s platným občianskym aj zdravotným preukazom v ľubovoľnom odbernom mieste na Slovensku. Firmy nad 5-tisíc zamestnancov budú môcť svoj personál testovať v rámci vlastných kapacít mimo celoplošného testovania obyvateľstva.
Zámer celoplošného testovania vníma SOPK ako rizikový
Slovensko prispeje do NATO nemalou sumou
Odhadované vojenské výdavky Slovenska by mali byť v roku 2020 na úrovni 1,753 miliardy dolárov a mali by dosiahnuť 1,86 percenta HDP. Z pohľadu vojenských výdavkov na obyvateľa je Slovensko na 19. priečke spomedzi spojencov v 30-člennej Aliancii.
Na modernizáciu vojenského vybavenia v roku 2020 dá Slovensko asi 28,9 percenta všetkých vojenských výdavkov. Aj v tomto roku najviac, skoro až polovica financií zo slovenského obranného rozpočtu, pôjde na personálne výdavky, nasledujú zdroje určené pre vojenské vybavenie a výskum, ďalej na vojenské operácie a údržbu a najmenej pôjde na vojenskú infraštruktúru.
NATO zverejnilo výdavky spojencov na obranu v roku 2020. Slovensko minie 1,612 miliardy eur
Cestovnému ruchu hrozí kolaps
Oblastným organizáciám cestovného ruchu (OOCR) sa umožní žiadať o dotáciu poskytovanú Ministerstvom dopravy a výstavby (MDV) SR podľa údajov predkrízového roka 2019. Zabrániť by sa tak malo ich zániku. Zároveň sa má vytvoriť legislatívny rámec pre tvorbu schém štátnej pomoci, ktorým sa podporia podniky v odvetví cestovného ruchu. Ministerstvo podľa návrhu pripraví a zašle Európskej komisii na notifikáciu schému štátnej pomoci podnikom v odvetví cestovného ruchu.
„Odvetviu cestovného ruchu hrozí po dvoch opätovných uzatvoreniach prevádzok opatreniami Úradu verejného zdravotníctva SR bezprostredný kolaps, ktorý bude mať za následok výrazné hospodárske straty pre SR. Prejaví sa najmä krachom podnikov v cestovnom ruchu, spojeným s výrazným prepúšťaním, zvýšenými výdavkami a zníženými príjmami na strane štátu,“ konštatuje MDV SR.