Na súťaži ADR International Mooting Competition na City University v Hongkongu sa trojčlenný slovenský tím umiestnil na výbornej tretej priečke. Študenti Právnickej fakulty Paneurópskej vysokej školy v Bratislave (PEVŠ) sa presadili v tvrdej konkurencii dvadsiatich univerzitných tímov z celého sveta vrátane USA, Číny, Indie a Singapuru. Ich účasť na súťaži finančne podporila spoločnosť Rowan Legal.
Tropies_1000 Zdroj: Foto: TaylorWessing e│n│w│c advokáti
Marek Anderle, ktorý je právnym asistentom v bratislavskej kancelárii TaylorWessing e│n│w│c advokáti, Peter Plachý a Adam Šebesta (na snímke zľava do prava) porazili okrem iného tímy z Columbia University, City University of Hong Kong alebo National University of Singapore.
Peter tiež získal cenu pre najlepšieho rečníka, Marek sa v rovnakej kategórii umiestnil tretí a Adama ocenili ako najlepšieho mediátora súťaže, čím sa stali najúspešnejším tímom v tomto ročníku súťaže.
„Sme veľmi pyšní na úspech Mareka a jeho kolegov na takej významnej súťaži. Dokazuje to, že napriek stagnujúcej úrovni právnického vzdelávania sa niektorí šikovní slovenskí študenti dokážu presadiť aj v celosvetovej konkurencii. Ako medzinárodná advokátska kancelária často zastupujeme klientov vo vnútroštátnych, ako aj medzinárodných rozhodcovských konaniach. Stále preto hľadáme talenty, ktoré sa rozhodcovskému konaniu venujú už počas štúdia a vychovávame z nich advokátov, ktorí sa v rozhodcovskom konaní dokonale vyznajú,“ uviedol Andrej Leontiev, partner advokátskej kancelárie TaylorWessing e│n│w│c advokáti.
Súťaž ADR International Mooting Competition sa od svojho vzniku v roku 2010 konala už po štvrtý raz. Jej víťazom sa tento rok stal tím National Law University z Jodhpuru v Indii. Ide o veľmi komplexnú súťaž, vyžadujúcu od účastníkov vysokú odbornú, ale aj komunikačnú úroveň. Súťaží sa v anglickom jazyku.
Všetky tímy dostanú rovnaký praktický prípad z oblasti obchodného práva. Ten právne analyzujú z pohľadu navrhovateľa i odporcu a v ústnej časti svoje argumenty prednesú pred súdom – rozhodcami, ktorí tvoria zároveň porotu.
Súťaž vznikla z iniciatívy troch inštitúcií - China International Economic and Trade Arbitration Commission (CIETAC), School of Law of City University of Hong Kong (CityU) a School of Law of Columbia University v New Yorku v spolupráci s UNCITRAL - Regional Centre for Asia and the Pacific.
„Rozhodcovské konanie predstavuje aj na Slovensku v obchodných sporoch plnohodnotnú alternatívu k, bohužiaľ, nie vždy efektívne fungujúcim štátnym súdom. Je preto potešujúce, ak sa študenti práva o výhodách arbitráže neučia iba v škole, ale zbierajú praktické skúsenosti aj na podobných súťažiach,“ doplnila Lucia Žitňanská, spolupracujúca advokátka kancelárie TaylorWessing e│n│w│c advokáti, ktorá ako vysokoškolská pedagogička prednáša Obchodné právo na PEVŠ a súčasne pôsobí ako rozhodkyňa Viedenského medzinárodného rozhodcovského súdu (VIAC).