Dobročinný Ples v opere opäť potvrdil svoje celospoločenské poslanie. Vďaka jeho hosťom vzniknú na Slovensku až dve Centrá včasnej intervencie (CVI) – v Banskej Bystrici a vo východoslovenskom regióne. Na vznik špecializovaných zariadení, ktoré pomáhajú rodinám s deťmi s poruchami vývinu, poputuje od hostí 16. ročníka Plesu celkovo 232 069 eur.

Kým zariadenia poskytujúce komplexné služby rodinám s deťmi s poruchami vývinu sú v zahraničí už roky štandardom, u nás prvé tri vznikli len v roku 2015. Práve na problematiku, ktorá bola doteraz na Slovensku štátom opomínaná, sa rozhodol upozorniť dobročinný Ples v opere. Šestnásty ročník predčil viaceré očakávania. „Sme veľmi radi, že sa nám vďaka hosťom Plesu v opere podarilo vyzbierať dostatok finančných prostriedkov na to, aby okrem Banskej Bystrice vzniklo ešte jedno Centrum včasnej intervencie. Zvažujeme jeho vznik vo východoslovenskom regióne,“ hovorí riaditeľka Plesu v opere Andrea Cocherová. „Aj vďaka štedrosti hostí Plesu v opere sme opäť bližšie k cieľu poskytnúť pomoc tak, aby bola dostupná pre všetky rodiny, ktoré ju na Slovensku potrebujú,“ povedal výkonný riaditeľ nadácie SOCIA Vladislav Matej.

Ples v opere milo prekvapil

Odovzdanie symbolického šeku

Na obrázku sú (zľava) Marián Chudovský, člen Čestného plesového výboru, Vladislav Matej, výkonný riaditeľ nadácie SOCIA, Eva Mrenicová, riaditeľka novovznikajúceho CIV v Banskej Bystrici, Ingrid Brucknerová, pediatrička, členka Správnej rady CVI v Bratislave, Helena Woleková, správkyňa Nadácie SOCIA, Andrea Cocherová, riaditeľka Plesu v opere, Emília Vášáryová, ambasádorka dobročinného poslania Plesu v opere, členka Čestného plesového výboru, Eva Blahová, členka Čestného plesového výboru, Pavol Lančarič, hostiteľ Plesu v opere a člen Čestného plesového výboru, generálny riaditeľ Orange Slovensko

Včasná intervencia už nie je neznámou

Včasná intervencia na Slovensku bol pojem, ktorému donedávna rozumela len úzka časť verejnosti. Práve vďaka Plesu v opere sa táto celospoločensky závažná téma otvorila. Bratislavské Centrum včasnej intervencie prijalo dvoch nových zamestnancov. „Kým v decembri sme sa starali o 32 rodín, dnes ich máme o štvrtinu viac,“ hovorí riaditeľka centra Erika Tichá. Pozitívne reaguje aj riaditeľka CVI v Žiline, Miriam Pollitt: „Cítime, že sa zvýšilo povedomie nielen medzi klientami, ale i medzi spolupracujúcimi organizáciami. O tejto veľmi potrebnej starostlivosti sa na Slovensku konečne viac diskutuje a veľmi sa z toho tešíme.“

Suma je ešte vyššia než vlani

Problematika rodín, ktoré vychovávajú deti s poruchami vývinu, pozvaných hostí 16. ročníka mimoriadne oslovila. Oproti minulému roku je vyzbieraná suma vyššia o viac ako 10 000 eur.  A opäť stúpol aj počet hostí, ktorí prispievajú nad rámec stanovenej hodnoty vstupenky. Štedro prispeli v tomto ročníku i tí, ktorí sa Plesu z rôznych dôvodov nemohli nezúčastniť. Kumulatívne Ples v opere už na dobročinné účely prerozdelil celkovo 1 280 376,62 eur.

16. ples v opere bol oslavou splneného sna

Ples v opere splnil sen mnohých rodín, ktoré vychovávajú dieťa so zdravotným znevýhodnením a potrebujú vo svojej neľahkej situácii pomôcť. Na mapu Slovenska po Bratislave, Žiline a Prešove pribudne špecializované centrum aj v Banskej Bystrici a na východnom Slovensku. V krajine by malo byť podľa slov Vladislava Mateja Centier včasnej intervencie aspoň 20. Aj vďaka 16. ročníku dobročinného Plesu v opere je k tomu Slovensko o krok bližšie.