Medzinárodný tím ekonómov v zložení Lukáš Lafférs, Martin Huber a Giovanni Mellace sa stal víťazom súťaže Economicus za rok 2017. Mladí vedeckí pracovníci za to získavajú od Nadácie VÚB odmenu vo výške 10 000 eur pre svoju ďalšiu činnosť. Výsledky víťaznej práce je možné aplikovať a ďalej rozvíjať v rôznych oblastiach ekonómie, napríklad pri vyhodnocovaní efektívnosti politík pracovného trhu alebo sociálnych či vzdelávacích politík.
Publikované v karentovanom časopise
Súťaž Economicus – Cena Nadácie VÚB pre mladých ekonómov má za cieľ už dlhodobo podnecovať vedeckú a publikačnú činnosť mladých profesionálov v oblasti ekonomických vied. Nadácia VÚB predstavuje víťazný tím spomedzi autorov prihlásených prác, ktoré boli uverejnené v karentovaných zahraničných časopisoch v roku 2017.
Ocenený článok bol publikovaný v prestížnom magazíne Journal of Applied Econometrics. Prezentuje novú metódu odhadu pre binárne endogénne premenné. Podľa poroty ide o významný výskum, pretože tejto problematike sa v empirickej ekonómii nevenuje príliš veľká pozornosť. Metóda bola v práci uplatnená na analýzu vzdelávacích programov. „Vedecký článok sa týka metódy na odhadovanie priemerného efektu intervencie, napríklad absolvovania rekvalifikačného kurzu, na nami pozorovaný výstup, teda zamestnanosť. Našu metódu demonštrujeme na príklade kolumbijského experimentu, kde bola niektorým študentom z nízkopríjmových rodín náhodne ponúknutá finančná podpora pre štúdium na súkromnej strednej škole a podporení študenti tak na ňu mali zjednodušený prístup. Sledovanou otázkou bolo, aký má štúdium na súkromnej škole vplyv na najvyššie dosiahnuté vzdelanie. Skúmali sme tiež, aký bol efekt tohto vzdelávacieho programu u študentov, ktorí by na školu išli aj bez finančnej podpory, alebo by začali školu navštevovať iba vtedy, ak by ju dostali,“ vysvetľuje Lukáš Lafférs, v súčasnosti odborný asistent na Fakulte prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Odborná porota pozitívne ohodnotila fakt, že vedecká práca sa zaoberá problematikou všeobecného záujmu. Ocenila taktiež to, že publikácia umožnila integráciu slovenských ekonómov do medzinárodných výskumných sietí, keďže autorský tím tvoria ekonómovia zo Slovenska, Švajčiarska a Dánska. „Víťazná práca dokazuje, že mladí akademickí pracovníci sú schopní úspešne realizovať výskumnú činnosť na medzinárodnej úrovni, čo je aj cieľom našej súťaže Economicus. Teší ma, že máme možnosť opäť oceniť a finančne podporiť pracovitých mladých odborníkov, ktorí svojím bádaním pomáhajú formulovať metódy aplikovateľné pre napredovanie modernej spoločnosti,“ povedala počas odovzdávania ocenenia Economicus členka správnej rady Nadácie VÚB Elena Kohútiková.
Ďalšie možnosti podpory pre mladých ekonómov
Nadácia VÚB pokračuje v podpore rozvoja ekonomickej vedy na Slovensku a otvára nové ročníky svojich dvoch vzdelávacích programov.
Do ďalšieho ročníka súťaže Economicus sa môžu odteraz prihlasovať opäť tímy profesionálov z oblasti ekonómie vo veku do 40 rokov, ktorí trvalo pôsobia na slovenských univerzitách a vysokých školách ekonomického zamerania, ekonomických fakultách vysokých škôl či ostatných vedecko-výskumných pracoviskách. Podmienkou je opäť preukázanie sa vedeckým článkom v anglickom jazyku publikovaným za rok 2018 v karentovaných zahraničných ekonomických časopisoch. Prihlášky je možné posielať do 31. januára 2019. Víťazný kolektív autorov, ktorý získa od Nadácie VÚB odmenu vo výške 10 000 eur, vzíde na základe hodnotenia medzinárodnej odbornej poroty.
Nadácia VÚB vyhlasuje znovu aj unikátnu grantovú schému Hosťujúci profesor, v rámci ktorej majú slovenské univerzity a vysoké školy ekonomického zamerania možnosť požiadať o príspevok na úhradu nákladov súvisiacich so stážou významného zahraničného profesora na svojej škole. Slovenské vysoké školy tak majú šancu pozvať renomovaného experta a spolupracovať s ním počas jedného semestra na vedeckej ako aj lektorkej činnosti pre študentov. Prihlášky, ktoré je potrebné zaslať do 31. októbra 2018, bude posudzovať medzinárodná komisia zložená z profesorov zahraničných univerzít. Nadácia VÚB na základe jej odporúčaní udelí dva granty v celkovej hodnote až 90-tisíc eur.