Medzinárodná organizácia ochrancov životného prostredia Greenpaece vyzvala zakladateľa sociálnej siete Facebook, aby upustil od používania elektrickej energie vyrábanej z uhlia. Mark Zuckerberg by tak mal podľa požiadavky Greenpeace urobiť najneskôr na Deň Zeme, t.j. 22. apríla 2011. O výzve informoval britský denník Guardian.
V marci minulého roku Greenpeace zverejnila správu s názvom Make IT Green Study, v ktorej sa okrem iného uvádza, že ak by sa internet zaradil do rebríčka krajín podľa spotreby elektrickej energie, umiestnil by sa na piatom mieste. Odhady hovoria, že v roku 2020 bude ročná spotreba elektrickej energie potrebnej na chod internetu predstavovať 1 963 miliárd kilowatthodín, o 315 percent viac ako v roku 2007. To je viac, ako v súčasnosti za rok spotrebujú Nemecko, Brazília, Francúzsko a Kanada dokopy.
Najväčšia časť ide na vrub dátovým centrám, ktoré sa vplyvom čoraz hojnejšieho využívania cloud computingu stále zväčšujú. S Facebookom sa v Spojených štátoch v súčasnosti spája približne deväť percent aktivity na internete. Čoraz zvyšujúci sa podiel užívateľov, ktorí ukladajú milióny fotiek a videí na vzdialené servery sociálnej siete, núti Facebook budovať nové dátové centrá. Najnovšie dve datacentrá, do ktorých spoločnosť investuje 500 miliónov dolárov, budú mať rozlohu obchodného domu.
Podľa aktivistky Jodie van Hornovej, ktorá aktuálne pracuje pre Greenpeace, sú dátové centrá Facebooku vo väčšine prípadov odkázané na zastarané uhoľné elektrárne. Sociálnu sieť - fenomén 21. storočia, tak podľa nej vracajú späť do 19. storočia. Podľa J. van Hornovej by mal mať tím Marka Zuckerberga ambíciu stať sa lídrom vo využívaní zelených energií a vypracovať plán, aby sa do roku 2021 zbavil závislosti na elektrine vyrobenej z uhlia. Výzvu Greenpeaceu už podporilo pol milióna ľudí. Samotných ochranárov na Facebooku podporuje 757-tisíc ľudí. Podľa J. van Hornovej by Facebook nemal zabúdať ani na svojich používateľov a mal by ich informovať, ako aj oni sami môžu zmenšiť uhlíkovú stopu, ktorú používaním rôznych elektrických zariadení po sebe zanechávajú.
Foto na titulke - Flickr.com