Už som síce ohlasoval odchod na dovolenku, ale nedá mi (pozn.: v čase, keď čítate tento text už spokojne ležím na pláži). Dlhoročný čitateľ eTRENDU, diskutér "nájomník", v debate pod článkom o zvyšovaní minimálnej mzdy vložil tento citát:

"Hungary's unemployment went down, from 9% to 6%, while its minimum wage went up (in real terms) by 72% in 1998-2001. During the same four year period, its economy grew by an enviable 5% a year, real wages skyrocketed (by 17%), and its inflation dropped to 7% (from 16%). Teda nasiel sa aj priklad, kde zvysenie minimalnej mzdy existovalo sucasne so znizovanim nezamestnanosti. Vlastne ten pripad je typicky a vacsinovy. "

S nájomníkom som párkrát debatoval a nie vždy som si istý, že mu rozumiem. Takže, ak je moja interpretácia nesprávna, určite sa ozve v diskusii. Pocit mám z toho taký, ako keby naznačoval, že minimálna mzda má zanedbateľný negatívny vplyv na zamestnanosť, respektíve nezamestnanosť. Pár poznámok:

1. Na trh práce vplýva množstvo faktorov, z ktorých (relatívne rozumná) minimálna mzda nemusí byť zďaleka najdôležitejší. Ale v krajine s dvojcifernou mierou nezamestnanosti a klesajúcou mierou zamestnanosti, by som tento inštitút používal opatrene.

2. Ak minimálna mzda nemá negatívny vplyv, prečo nikto nepozbieral odvahu a nestanovil ju na Slovensku na 1000 eur mesačne? Asi sa všetci zhodneme, že takáto minimálna mzda by mala veľmi viditeľný vplyv na mieru oficiálnej zamestnanosti/nezamestnanosti.

3.  V poriadku, predchádzajúci argument je extrémny.  Ale ak regulácia spodnej mzdovej hranice má nenulový vplyv na trh práce, aká je prijateľná hodnota vedľajších strát?

4. Utilitárna odpoveď by mohla byť, že akceptovateľná hodnota je taká, pri ktorej spoločenský prínos (najchudobnejší zamestnanci zarábajú viac) prevyšuje spoločenskú stratu (isté množstvo ľudí  bude bez práce).

5. Je psou povinnosťou regulátora (vlády), ktorý zvyšuje minimálnu mzdu, aby takúto analýzu urobil. Videl ju niekto niekedy na Slovensku? Teda okrem "analýzy", že minimálnu mzdu zarábajú len dve percentá zamestnancov, a teda sa netreba vzrušovať.

6. Pri diskusiách o minimálnej mzde treba brať do úvahy marginálny efekt. Keď ekonomika rastie o desať percent, tak sú debaty o zvyšovaní minimálnej mzdy o pár eur možno viac rétorické cvičenie vlády, odborov a zamestnávateľov, než relevantný faktor pre trh práce.  A čo keď sa povestný džbán rozbije? Práve teraz je na Slovensku situácia, keď sa to môže stať.