V posledných mesiacoch kapitálové trhy čím ďalej tým častejšie bojujú s medvedím trendom. V červených číslach pokračujú aj v úvode nového roka. Pravdepodobne najväčší prepad v posledných dňoch zaznamenala spoločnosť Apple, ktorá sa nachádza v centre pozornosti investorov už od stredy večera, keď prostredníctvom listu riaditeľa Tima Cooka upozornila na nižšie predpokladané hospodárske výsledky za posledný kvartál oproti doterajším očakávaniam. Konkrétne firma očakáva tržby vo výške 84 miliárd USD a hrubú maržu okolo 38 percent, pričom doterajší odhad predpokladal 89 až 93 miliárd USD a výšku marže medzi 38 až 38,5 percenta. Dôvodom zníženia kvartálnych výsledkov má byť klesajúci dopyt po iPhonoch v Číne kvôli pretrvávajúcej neistote v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou.
Akcie spoločnosti po negatívnej správe zamierili v predobchodnej fáze smerom nadol, po otvorení štvrtkového obchodovania si celkovo odpísali takmer 10 percent a uzavreli na hodnote 142,19 USD za akciu. Firma sa tak z hľadiska tržnej kapitalizácie s hodnotu pod 700 miliárd dolárov prepadla na štvrté miesto. Lenže desať percent si neodpísal iba samotný Apple.
Až 3,76 miliardy USD si vďaka prepadu povestného „Jablka“ na akciových trhoch podľa CNBC odpísal aj holding Berkshire Hathaway vlastnený miliardárom Warrenom Buffettom. Apple totiž tvorí najväčšiu časť portfólia holdingu vo výške okolo 21 percent. Celkovo Berkshire Hathaway vlastní 252,5 miliónov akcií Applu a po skončení štvrtkového obchodovania dosiahla Buffetova pozícia približne 36,1 miliardy USD. Pre porovnanie – po uzavretí stredajšieho obchodného dňa to bolo 39,87 miliárd USD.
Napriek svojej obvyklej averzii voči akciám technologických spoločností kúpila „Buffettova“ Berkshire prvú vlnu akcií Applu vo februári 2017 a v prvom štvrťroku 2018 pridala k už vlastneným 165,3 miliónom akcií ďalších 75 miliónov. Od začiatku októbra, kedy odštartovali viacnásobné prepady na trhoch si však akcie technologického gigantu odpísali viac ako 38 percent. Napriek súčasnému prepadu je „veštec z Omahy“ v celkovom meradle pravdepodobne stále v zisku, nakoľko v období kúpy akcií pred dvoma rokmi sa ich cena pohybovala okolo úrovne 129 USD za akciu.
Problémom je, že okrem Applu sa nachádzajú v mínusových číslach aj ďalšie spoločnosti, ktoré majú významné miesto v portfóliu Berkshire Hathaway ako americká nadnárodná spoločnosť poskytujúca finančné služby Wells Fargo, ktorej akcie za posledný rok klesli o takmer 24 percent alebo Bank of America, ktorá stratila za rovnaké obdobie 17 percent.
Poklesy najvýznamnejších firiem v portfóliu Berkshire sa prejavili aj v číslach samotného holdingu. Z ročného hľadiska sa vo štvrtok akcie firmy obchodovali v porovnaní s rovnakým obdobím spred roka s prepadom takmer 5 percent na úrovni 287- tisíc USD za akciu.
Negatívny vývoj Applu a spolu s ním aj obavy zo spomalenia globálneho hospodárskeho rastu so sebou stiahli aj index technologického sektora Nasdaq Composite. Celkovo si počas dňa odpísal niečo cez 3 percentá.
Po otvorení trhu v posledný pracovný deň týždňa však akcie Applu zamierili do býčieho trendu a spolu s ním začali posilňovať aj hlavné burzové indexy. Tento vývoj ale môže byť s ohľadom na zvyšujúcu sa volatilitu na trhu a spomínané spomalenie ekonomického rastu len povestným „bezvetrím“ pred ďalšou búrkou.