Zníženie odvodov by znamenalo silný impulz pre reštart slovenskej ekonomiky. Všetci o tom vieme, ošívame sa však pri otázke, ako odvody znížiť a pritom nesiahnuť dôchodcom na dôchodky, nezamestnaným na podporu alebo matkám na materskú.
Recept na zníženie odvodov je pritom jednoduchý.
Niekoľko čísel
Najskôr niekoľko čísiel za rok 2008 (zdroje Štatistický úrad SR, Sociálna poisťovňa a HPI).
Celkový počet pracujúcich bol 2 433 800.
Priemerná mesačná mzda dosiahla sumu 21 782 Sk.
Po vynásobení počtu pracujúcich a priemernej mesačnej mzdy dostávame kumulatívnu sumu príjmov všetkých pracujúcich v roku 2008 vo výške 636 miliárd Sk.
Sociálna poisťovňa vybrala za rok 2008 na úrazovom poistení od zamestnávateľov pri sadzbe 0,8% celkom 3,63 miliárd Sk. Ďalej do rezervného fondu solidarity od zamestnávateľov a SZČO pri sadzbe 4,75% celkom 20,65 miliárd Sk. Atď. Úspešnosť výberu poistného bola 96%. Z toho sa dá odvodiť, že vymeriavací základ na sociálne poistenie, neobmedzený štvornásobkom priemernej mzdy dosiahol za rok 2008 v kumulatíve cca 470 miliárd Sk.
Zdravotné poisťovne vybrali za rok 2008 spolu 48,6 miliárd Sk (poistné za zamestnávateľov a za SZČO, nezapočítal som poistné zamestnancov). Úspešnosť výberu bola v priemere za všetky poisťovne cca 96,5%(zdroj HPI). To znamená, že vymeriavací základ na zdravotné poistenie je v kumulatíve okolo 490 miliárd Sk.
Rozdiel cca 20 miliárd Sk medzi vymeriavacími základmi na sociálne a zdravotné poistenie niečo signalizuje. Ide len o odhad (trúfam si tvrdiť, že presné čísla týkajúce sa vymeriavacích základov na Slovensku nemá nikto) ale je pochopiteľný - jednak vymeriavací základ na zdravotné poistenie je definovaný prísnejšie - jednak v zdravotnom poistení je zavedené ročné zúčtovanie.
Ako znížiť odvody?
1. Zahrnúť do vymeriavacieho základu všetky príjmy
Ak by vymeriavací základ zahŕňal všetky príjmy zamestnancov a podnikajúcich osôb, tak za rok 2008 by to bola suma 636 miliárd Sk - o 166 miliárd Sk viac ako skutočný vymeriavací základ na sociálne poistenie - alebo o 146 miliárd Sk viac ako skutočný vymeriavací základ na zdravotné poistenie. Po zahrnutí všetkých príjmov do vymeriavacieho základu by tak vymeriavací základ vzrástol skoro o tretinu - čo znamená, že pri zachovaní súčasnej sumy zaplatených odvodov by sadzba odvodov mohla o tretinu klesnúť. Budem pesimista (a súčasne si spomeniem, že existujú maximálne vymeriavacie základy) a uzavriem to tvrdením, že ak by sa urobil poriadok vo vymeriavacích základoch, sadzby poistného by mohli klesnúť o 25%.
2. Nekradnúť
Podľa webovej stránky www.ukradli.sk od roku 2006 sa za asistencie súčasnej vlády podarilo roztratiť majetok štátu v celkovej výške 88,4 miliardy Sk. Ak túto sumu podelíme na tretiny, tak na rok 2008 pripadá necelých 30 miliárd Sk. Za rok 2008 sa pritom zinkasovalo od zamestnancov, zamestnávateľov a od SZČO 128,81 miliárd Sk na sociálne poistenie a 66 miliárd na zdravotné poistenie. Spolu 194,81 miliárd povinných odvodov. Ak by vláda nedovolila rozflákať štátny majetok, mohli byť odvody nižšie o 15%.
Záver
Ak sa urobí poriadok vo vymeriavacích základoch, ak štát začne konečne rozumne hospodáriť (no dobre, netreba používať silné slová o rozumnom hospodárení, stačí proste nekradnúť) - tak môžu sadzby odvodov klesnúť o 40%.
Zamestnanec by tak namiesto 13,4% platil len 8%.
Zamestnávateľ by namiesto 35,2% platil len 21%.
SZČO by namiesto 47,15% platil len 28%.
Môj recept na zníženie odvodov však evidentne nie je v súlade s reálne uplatňovaným programom súčasnej vlády.