Podľa zákona o sociálnom poistení štát platí poistné na dôchodkové poistenie za osoby:
- starajúce sa o dieťa vo veku do 6 rokov,
- starajúce sa o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vo veku do 18 rokov,
- poberajúce peňažný príspevok na opatrovanie,
- vykonávajúce osobnú asistenciu osobe s ťažkým zdravotným postihnutím najmenej 140 hodín mesačne.
Podmienkou však je, že takéto osoby nie sú sami dôchodkovo poistené ako zamestnanci ani ako SZČO.
Vymeriavací základ, z ktorého štát platí poistné na dôchodkové poistenie za osoby, starajúce sa o dieťa vo veku do 6 (resp. do 18 rokov) je mesačne 60 % priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov. Pre rok 2013 to znamená, že štát platí poistné na dôchodkové poistenie zo základu daného ako 60% z 786 eur, čo je 471,60 eura.
Vymeriavací základ, z ktorého štát platí poistné na dôchodkové poistenie za osoby, poberajúce peňažný príspevok za opatrovanie, resp. vykonávajúce osobnú asistenciu, je mesačne vo výške 50 % priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov. Pre rok 2013 to znamená, že štát platí poistné na dôchodkové poistenie zo základu daného ako 50% z 786 eur, čo je 393 eur.
Od 1.1.2013 platí, že s výnimkou časti študentov budú všetci "dohodári" povinne dôchodkovo poistení ako zamestnanci.
Pre mamičky na rodičovských dovolenkách, ktoré si prácou na dohodu zlepšovali svoj rodinný rozpočet, to znamená, že od 1.1.2013 za ne už štát dôchodkové poistenie platiť nebude.
To isté sa týka osôb, ktoré opatrujú blízku osobu (napríklad starých rodičov) respektíve vykonávajú osobnú asistenciu inej ťažko zdravotne postihnutej osobe - a pritom si prilepšujú prácou na dohodu. Štát za nich už nebude platiť dôchodkové poistenie.
Dôsledok pre mamičky starajúce sa o dieťa:
Mamička, ktorá si sporí na dôchodok v druhom pilieri, príde za jeden rok o sumu 226,32 eura, ktoré by jej inak pribudli na osobnom dôchodkovom účte. Naopak štát na úkor mamičky túto sumu každý rok ušetrí (226,32 = 4% x 471,60 eura x 12 mesiacov).
Zároveň sa tejto mamičke zníži nárok na starobný dôchodok zo Sociálnej poisťovne za každý rok približne o 4,30 eura (7/9 zo sumy 5,50 eura, 5,50 eura je suma za dosiahnutý osobný mzdový bod približne 0,55 pri dôchodkovej hodnote 10).
Mamičke, ktorá nie je sporiteľkou v druhom pilieri, sa za každý rok zníži nárok na starobný dôchodok zo Sociálnej poisťovne približne o 5,50 eura.
Nezáleží pritom, aká je výška zárobku na dohodu. Aj keby šlo o symbolický zárobok napríklad 50 eur, či 100 eur mesačne, štát za mamičku dôchodkové poistenie platiť nebude. Mamičky, ktoré budú na rodičovskej dovolenke pri dvoch - troch deťoch viac rokov, či mamičky starajúce sa o zdravotne postihnuté dieťa, tak na dôchodku stratia pomerne vysokú sumu. To sa však nestane takým osobám, ktoré nikdy nepracovali ani pracovať nebudú, ani na dohodu - štát im počas výchovy ich detí dôchodkové poistenie platiť bude...
Podobne na privyrábanie si na dohodu doplatia nižším dôchodkom aj osoby, opatrujúce inú osobu, či osoby, vykonávajúce osobnú asistenciu.
Na záver ešte pripomeňme, že mamičky, opatrovatelia a osobní asistenti sa musia do 8-mich dní od začatia práce na dohodu odhlásiť v Sociálnej poisťovni ako poistenci štátu. Ak pracujú na dohodu ešte spred 1.1.2013 a táto dohoda im pokračuje aj po 1.1.2013, musia sa v Sociálnej poisťovni odhlásiť do 9. januára 2013.