Radové vily postavené v obci Thônex blízko francúzskej hranice vyrobia viac energie, ako samy spotrebujú. Názov "autonómna vila" im však neprislúcha, pretože v zime potrebujú pripojenie na energetické siete. Ročná spotreba elektriny má byť okolo 6 tisíc kWh, vlastná produkcia 10 až 12 tisíc kWh. No tá je sústredená na leto, keď sú dni dlhšie a slnko je vyššie na oblohe.
Cena je konkurencieschopná, vily stoja okolo 1.25 milióna, čo je v ženevskom kantóne bežná cena za obyčajný rodinný dom s kusom záhrady. Okrem toho kupec dostane i elektrické auto, ktoré stojí asi 30 tisíc a je zahrnuté v cene domu.
Strechy týchto domov sú pokryté fotovoltaickými solárnymi panelmi, ktorých produkcia je skladovaná v akumulátoroch a používaná na všetky energetické potreby, vrátane poháňania tepelných púmp na kúrenie. Tie sú spojené s geotermickými sondami a energia zo zeme je používaná v lete na chladenie, v zime na vykurovanie. To je možné vďaka najprísnejšiemu energetickému štandardu Minergie-P, ktorý predpokladá vetranie centrálnym ventilačným systémom s dvojitým prúdením a výmenníkom tepla, vďaka čomu je interiér dobre izolovaný od vonkajšieho prostredia. Vnútorná teplota je udržiavaná s minimálnou spotrebou energie.
Takéto domy existujú už dve-tri desaťročia, ale väčšinou ide o extravagantné projekty nadšencov, ktorí nehľadia na cenu. Architektonickou legendou je vila Minergie architekta menom Christian von Düring. V tomto prípade je okrem ceny novinkou i inštalovaná najmodernejšia technológia, komunikácie, domotika. Počítač optimalizuje výrobu energie a spôsob, akým je skladovaná a spotrebovaná. Cez deň je energia priamo spotrebovaná na mieste. Solárne panely tiež nabíjajú elektrické autá a pomerne malú batériu s kapacitou púhych 10 kWh. Prebytky idú najprv susedom, ak títo spotrebúvajú viac energie, potom do batérie, a napokon do elektrickej siete. Počítač okrem riadenia energie ovláda pohyb tieniacich žalúzií, osvetlenie, hudbu a podobne. Všetky funkcie môžu byť tiež ovládané ručne z počítača, tabletu či smartfónu a nechýbajú klasické ovládače osvetlenia na stene.
Developér projektu Sébastien Bouvet hovorí, že nulová produkcia CO2 je dosiahnuteľná za normálne, bežné ceny. Ak by taký dom mal byť luxusom, ťažšie by sa predával a bol by nanič. Takto sú kupci okúzlení architektúrou, polohou, komfortom a energetická autonómia je len ďalšie plus.
Kupcom sa originalita projektu pozdáva, no niektorí nechceli uveriť, že stavba je kvalitná a dali si urobiť vlastnú expertízu. A kúpili. Dom je príjemné miesto na život a myšlienka, že varenie, pranie, kúrenie je všetko vďaka energii zo Slnka, ako aj jazda autom bez benzínu, obyvateľov teší.
Developer predal všetkých šesť obydlí za menej, ako za mesiac a rozbieha ďalší projekt v obci Anières, opäť na periférii kantónu pri francúzskej hranici, čím získa pozemky lacnejšie, ako v meste.
Článok priniesol denník Tribune de Genève 18. augusta 2019.
Malé a stredné podniky v Nemecku čelia problému s nevyriešeným nástupníctvom
Záujemcov o prevzatie existujúcich firiem je príliš málo a počet podnikateľov, ktorí sa chcú stiahnuť z pracovného života, rýchlo rastie