Je to bizarné, ale je to tak. Takzvaná "účasť súkromného sektora" na druhej záchrannej akcii pre Grécko tamojší dlh nezníži - práve naopak. Celkový verejný dlh zvýši na 165% HDP v tomto roku a pravdepodobne 179% HDP v roku 2012.

Nárast dlhu vyplýva z faktu, že dobrovoľné zníženie pohľadávok súkromných finančných inštitúcií voči Grécku bude minimálne. Veľké Nemecko ich ohlásilo len vo výške 945 mil. eur. Väčšina "príspevku" súkromného sektora tak bude mať formu nižších budúcich úrokov, nie zníženia záväzkov zadlženej juhoeurópskej krajiny.

A tam tkvie práve ten háčik. Aby súkromný sektor pristúpil na predĺženie splatnosti súčasných dlhopisov, respektíve na ich výmenu za nové s nižším úrokom, dohodli sa európski politici na kolaterále vo forme AAA dlhopisov. Na tie však Grécko peniaze nemá, a požičia si na ne preto ďalšie zdroje z eurovalu.

Charles Forelle z Wall Street Journal odhaduje zvýšenie gréckeho dlhu oproti pôvodným prognózam v tomto roku o 18 miliárd eur na takmer 371 miliárd (165% HDP). Hugo Dixon z Reuters to vidí v budúcom roku spolu s rekapitalizáciou bánk až na 179% HDP.

Hrozivá na týchto číslach nie je ani tak ich samotná výška (v ďalších rokoch by mal grécky dlh už rásť pomalšie ako bez účasti súkromného sektora), ale skôr fakt, že de facto celý grécky dlh už bude financovaný alebo garantovaný daňovými poplatníkmi iných krajín. Ak Grécko neskôr naozaj skrachuje, súkromní investori už príjdu nanajvýš o ďalšie úroky z nových dlhopisov (pretože AAA dlhopismi bude krytá ich istina). Každé grécke nesplatené euro navyše zaplatíme my daňoví poplatníci, pretože budeme musieť stáť za záväzkami eurovalu voči finančným trhom, ako aj za požičanými aktívami EÚ, ECB či MMF.

O rizikách balenia gréckeho a iných dlhov do európskych AAA dlhopisov písal kolega Dalibor Roháč s mojím malým prispením tu.

PS: Že ďalší záchranný balík pre Grécko nie je pre daňovníkov žiadna výhra píše Harald Hau z INSEAD na VoxEU.

PS2: Na tom istom fóre píše Ricardo Cabral, že účasť súkromného sektora môže byť oproti pôvodným prísľubom iba tretinová.