Akciové trhy sú zvláštny fenomén. Nik nevie, kam sa pohnú zajtra, ale všetci vedia, že o pätnásť rokov budú vyššie ako dnes. V princípe ide o zákon veľkých čísel. Podobne, ako je väčšia pravdepodobnosť, že zo 600 pokusov hodím kockou šestku zhruba 100 krát, ako že ju zo šiestich hodím práve raz. Medzi dĺžkou investičného horizontu a pravdepodobnosťou záporného výnosu existuje nepriama závislosť. Čím kratší je investičný horizont, tým vyššia je pravdepodobnosť straty.*
Načo tento exkurz? Krátkodobá nepredvídateľnosť akcií zásadne určuje dôsledky novej regulácie dôchodkových správcovských spoločností platnej od júla. Poslanec Smeru Róbert Madej začiatkom marca cez pozmeňovací návrh znížil pôvodne navrhovaný horizont posudzovania výnosov DSS z 5 rokov na 6 mesiacov (t.j. desaťnásobne). Pripomeňme: čím kratší je investičný horizont, tým vyššia je pravdepodobnosť straty. Jeden a pol milióna sporiteľov teraz môže poslancovi "poďakovať" za súvisiacu obrannú reakciu: výpredaj akcií z fondov DSS - pri ich najnižších krízových cenách. Madej tak dosiahol zrealizovanie účtovnej straty DSSiek, ktoré dnes znamená desiatky miliónov eur menej na dôchodkových účtoch.
Samotný porovnávací horizont by sám o sebe ešte nemusel viesť k menej volatilnému (a z dlhodobého hľadiska menej výnosnejšiemu) investovaniu. DSS by si teoreticky mohli straty v jednom polroku vykryť ziskami v iných polrokoch. Problém z novej regulácie robí až asymetrické ohodnotenie relatívne vyšších či nižších výnosov. Kým z vyšších si DSS môžu ponechať ako zisk len 5,6% z jednej šestiny rozdielu, z nižších musia 100% doplatiť z vlastného vrecka. Aby zo zhodnocovania úspor mali vôbec nejaký zisk, museli by prekonať administratívou stanovenú hranicu priemerne v 107 zo 108 polrokov. Jeden chybný polrok tak má v súčasnosti silu vymazať im zisk za 53 rokov správcovstva...
Premiér Robert Fico sa hrdí, že DSSkám investovať do akcií nezakázal. To naozaj neurobil. Jeho poslanci však z dlhodobého investičného horizontu fondov urobili horizont krátkodobý. Keďže ten je omnoho rizikovejší, DSS reagovali predajom takmer všetkých akcií, čo v portfóliách mali. Hodnota vo fondoch tak s najväčšou pravdepodobnosťou v polročnom horizonte naozaj neklesne. V ďesaťročnom horizonte však isto ani veľmi nenarastie. Včerajšie pohoršenie premiéra, že DSS málo zarábajú, tak poukazuje na jeho zjavné nepochopenie dopadov novej regulácie. Pohoršený by mal byť sám zo seba a zo svojich poslancov, ktorí za novelu zákona o dôchodkovom sporení v marci hlasovali.
*Ilustrácia: v histórii indexu Dow Jones od roku 1900 bolo 37,6% polrokov so záporným zhodnotením. Päťročníc s poklesom bolo 23,9%. Desaťročníc 16,6% a podobne.