Diamanty patria medzi tie komodity, ktoré sa ako uchovávatelia hodnoty tešia stále väčšiemu záujmu. Tento faktor spolu s kolísaním ťažby sa stará o to, že ich cena priebežne rastie. A pravdepodobne sa na tom nič nezmení ani v ďalších rokoch.
Keď sa pozrieme na štatistiky, hovoria o previse dopytu nad ponukou. Napríklad minulý rok dvaja najväčší ťažiari – ruská Alrosa a juhoafrický De Beers predali celkovo 76,3 milióna karátov (15,3 tony) diamantov. Vyťažili však len 73,1 milióna karátov (14,6 tony). Kvôli silnému dopytu sa minulý rok siahalo do zásob. Títo giganti kryjú približne polovicu trhu, zvyšní, menší ťažiari zaznamenali ešte vyššie predajné čísla. Burza v Antverpách v roku 2017 zobchodovala až o 15,8% viac diamantov rok predtým.
Ťažba diamantov je pritom oveľa zraniteľnejšia ako „kovové“ komodity typu zlato či striebro. Ukazuje to príklad ruskej firmy. Alrosa dokázala medziročne zvýšiť ťažbu až o 6 percent, čo bol výrazný výkon. Avšak napriek tomu ostala 1,5 milióna karátov pod dopytom. A, navyše, rastovému trendu je v tomto roku koniec, keďže pred pár mesiacmi došlo k zaplaveniu šachiet známej bane Mir. A úpravy, ktoré umožnia opätovné sprevádzkovanie bane na plný „výkon“, majú trvať 5 až 7 rokov.
Špecialisti hovoria, že rastový cenový trend pravdepodobne pretrvá. Podľa Paula Zimniského, najznámejšieho nezávislého odborníka na diamantový priemysel, objem celosvetovo vyťažených diamantov, merané ich hodnotou, za tento rok medziročne poklesne o 1 až 2%, ale globálny dopyt po leštených diamantoch vzrastie o 3 až 4%. Podľa Alojza Ryšavého, klenotníka a majiteľa ALO diamonds, budú ceny diamantov s vysokou pravdepodobnosťou rásť. Ryšavý argumentuje, že tohtoročný ťažobný výpadok voči dopytu len v prípade ruskej Alrosy dosiahne cez 3 milióny karátov. Snahám o dorovnanie chýbajúcej ťažby nepridáva ani nejasný stav privatizácie Alrosy – aktuálne ruské úrady odsunuli jej druhé kolo na neurčito.
V diamantovom biznise sa o svoje slovo hlási aj Európska únia. Práve v tomto roku drží predsedníctvo v organizácii Kimberley Process, ktorá združuje 81 štátov usilujúcich o bezproblémový pôvod diamantov prichádzajúcich na svetové trhy. Výsledok 15-ročnej práce tejto organizácie je pritom obdivuhodný. Alojz Ryšavý hovorí, že podľa štatistík Kimberley Process je absolútne drvivá väčšina obchodovaných diamantov z nekonfliktných oblastí. Toto je pre trhy ďalší zo signálov, ktorý podporí rastové nálady.
Ak sa pozrieme na uplynulé roky, najvyšší cenový nárast dosahujú prírodné farebné diamanty. Napríklad hodnota vzácnych ružových diamantov vzrástla za posledných 10 rokov až o 180 %. Žlté diamanty dosiahli za rovnaké obdobie cenový rast 90 % a modré diamanty zase 70 %. Keď to zhrniem, aj keď diamanty sa neobchodujú klasickým spôsobom ako cenné papiere či iné komodity – a teda sledovanie cenovej hladiny je komplikovanejšie – čísla naznačujú, že cenový trend diamantov sa v blízkych rokoch pravdepodobne udrží.