Nezávislí finanční sprostredkovatelia radi zdôrazňujú svoju pridanú hodnotu, ktorou je porovnávanie produktov viacerých bánk či poisťovní a poskytovanie rád klientom (aj keď im zákon zakazuje používať označenie finančný poradca).
Zdroj: prasiatko_peniaze_uspora_konkurz_sitaap
Kvalitní a hlavne seriózni agenti dokážu bezpochyby ušetriť svojou radou klientovi nemálo peňazí i ďalších komplikácií. Otázkou je, ako môže bežný spotrebiteľ rozlíšiť dobrého finančného pomocníka od šmejda. V prvom rade to chce finančne gramotného klienta, ale dôležitá je aj transparentnosť sprostredkovateľských firiem.
V porovnaní s bankami, poisťovňami, či dôchodkovými spoločnosťami majú finanční agenti menej vykazovacích povinností smerom k verejnosti. Aj preto som rád, že mnohí z nich vyplnili dotazník TRENDu a nad rámec zákona poskytli údaje o svojej produkcii. Vo finančnej prílohe aktuálneho TRENDu prinášame vďaka ochote sprostredkovateľov údaje o ich obrate, počte agentov, počte a objeme zmlúv v životnom a neživotnom poistení a v segmentoch úverov a investícií.
Výsledky sprostredkovateľských spoločností za 1 polrok
Finančno-sprostredkovateľský biznis za sebou búrlivú mladosť, ktorá poškodila povesť celého sektora, ale vďaka prísnej regulácii a hlavne sebareflexii jednotlivých spoločností realizuje úspešný ozdravný proces. Transparentnosť pri zverejňovaní vlastných čísel je toho dôkazom. Verím, že v ďalších ročníkoch bude riadkov v tabuľke ešte viac.
Ak vás pohľad do kuchyne finančného sprostredkovania zaujal, určite si prečítajte článok Finančné sprostredkovanie: Dnes hypotéky, zajtra možno anuity.