Keď sa Vás spýtam, či je inflácia zlá, asi sa spýtate, čo je to za otázku??? OK. Keď sa Vás však spýtam, prečo je inflácia zlá, Vašou najpravdepodobnejšou odpoveďou bude, že kvôli inflácii si môžete dovoliť kúpiť menej vecí. Ceny narástli (inflácia je všeobecný nárast cenovej hladiny), moja schopnosť kúpiť si tovary a služby je nižšia. Tu by to už nebolo také OK. Je to totižto mýtus.

Môj výdavok je Váš príjem

Dá sa to ukázať na jednoduchom príklade. Ak sa zvýši cena strihania u kaderníka o 1 euro, tak zákazník bude mať o 1 euro menej, ale kaderník bude mať o 1 euro viac. Ak sa zvýši cena mlieka o 1 euro, tak zákazník bude mať o 1 euro menej, ale predajca mlieka bude mať o 1 euro viac. V priemere kúpna sila neklesla. Zvýšila sa cena pre zákazníkov, ale súčasne sa zvýšil príjem výrobcov (a všetci sme výrobcovia niečoho/poskytovatelia služby). O koľko stúpla cena pre jednu skupinu ľudí, o toľko stúpol príjem inej skupiny ľudí. V priemere teda kúpna sila ľudí ostala zachovaná, pokiaľ sa pozeráme na ekonomiku ako celok (na všetkých ľudí súčasne - zákazníkov aj výrobcov).

Dôležité je uvedomiť si, že každého výdavok je niekoho príjem. Každé euro minuté v obchode skončí u niekoho ako príjem. Nestratí sa. Ak za topánky musíte zaplatiť o 10 eur viac ako včera, tak predavač topánok bude mať o 10 eur vyšší príjem. Toto platí pri všetkých transakciách v ekonomike. Inflácia je celohospodársky fenomén - týka sa celej ekonomiky. Výdavky všetkých ľudí skončia ako príjmy iných ľudí. A takto dookola.

Dostanem aj ja ten vyšší príjem?

Áno. Všetci máme príjem z poskytovania nejakého tovaru alebo služby. Väčšina z nás robí za mzdu. Tú vypláca zamestnávateľ zo svojich tržieb za predaj tovaru alebo služby. Ak sa teda zvýši cena veľa tovarov a služieb, tak zároveň sa zvýši veľa ľuďom príjem z predaja týchto tovarov a služieb. Časť príjmu si nechá zamestnávateľ ako zisk (jeho príjem), časť príjmu dostanú zamestnanci ako mzdu (ich príjem).

Nula naviac nič nezmení

Teraz z iného pohľadu. Predstavte si, že sa zobudíte, a všetky ceny stúpli 10násobne. Inak povedané, na každej cenovke bude nula na konci naviac. Zmení sa niečo? Po spamätaní sa z náhleho šoku, nie. Ceny budú 10 krát vyššie. Ale tým pádom aj príjmy budú 10 krát vyššie (mzdy a zisky) - pamätajte - každého výdavok je niekoho príjem. Na kúpnej sile ľudí to nič nezmení.

Deflácia

To isté platí aj pri deflácii, teda poklese celkovej cenovej hladiny. Ako inflácia neznižuje kúpnu silu ľudí, tak deflácia nezvyšuje kúpnu silu ľudí (ako sa občas uvádzalo aj v serióznych médiách počas nedávnej deflácie na Slovensku). Na úrovni jednotlivca: ak klesne cena benzínu o 1 euro, tak pri jeho nákupe 1 euro ušetrím. Avšak predajca presne o to 1 euro dostane menej. Platí to aj na celospoločenskej úrovni. Je to len inflácia obrátene.

Samotná inflácia však nie je bez nákladov. Má svoje negatíva (a podobne deflácia). O tom viac najbližšie.