Diskusia o návrhu Vladimíra Palka zverejňovať štatistiky rómskej kriminality patrila k tomu najzaujímavejšiemu i najhlúpejšiemu, čo sa dalo v lete na Slovensku čítať. Síce prichádzam mesiac po funuse, na druhej strane dúfam, že istý odstup umožní diskutovať  bez pobúreného kriku, ktorý predviedli oponenti Tomom Nicholsonom a Lukášom Filom počnúc a Sylviou Porubänovou končiac. Lebo keď Anton Marcinčin nedávno zakontroval pokojnými argumentmi, vyslúžil si taký príval splaškov, že sa takmer bojím dať link.

Ak by som mal zhrnúť výhrady, tak jediné, čo sa dá považovať za aký-taký argument proti, bola obava, že takéto štatistiky by posilnili stereotypné vnímanie Rómov ako kriminálnikov. Ad absurdum to dotiahol romista Rastislav Pivoň, podľa ktorého je Palkov návrh zbytočný, lebo médiá aj tak o rómskej kriminalite informujú. Pokúsim sa reagovať.

Po zadaní výrazu "Rómsky problém" Google vypľuje 1,18 milióna odkazov. Výraz "evanjelický problém" vráti 15,6-tisíca odkazov. To na margo obavy Sylvie Porubänovej, že ak sa povolí štatistika kriminality Rómov, môžu nasledovať prisťahovalci, či evanjelici.  Haló, budíček! Verejná diskusia na Slovensku je preplnená insitnou "štatistikou" o rómskej kriminalite, ktorej chýbajú dáta. Téma Rómovia je zabalená v predsudkoch, stereotypoch, zveličovaní a dezinterpretáciách. Mám kritikom rozumieť tak, že štatistiky nepotrebujeme, lebo všetci vedia, že Rómovia kradnú? Alebo tak, že o problematike je možné hovoriť zásadne abstraktne? Existuje akési rómske etnikum s akýmsi nekvantifikovateľnými problémami, ale neexistujú Rómovia?

Doteraz som si myslel, že kvalitnejšie informácie sú cesta k odstraňovaniu predsudkov. No kritici ma presviedčajú o opaku. Pozrite si výsledky vyhľadávania "Rómovia kriminalita štatistika". Okrem debaty o Palkovom návrhu vás zavedú do najodpornejších zákutí slovenského internetu, v ktorých sa živo debatuje o zaručene pravdivých štatistikách "kriminality Cigánov". O čom má byť verejná diskusia? O dojmoch, ktoré si vymieňajú experti a neonacisti? O hneve farmára, ktorému rómske deti ukradli zemiaky? O farbisto mediálne pokrytých pochodoch extrémistov, ich bitkách s políciou a následnom pohoršení dobrých ľudí?

Bolo by krásne riešiť spoločenské problémy na báze občianstva. Bez špecifických opatrení, ktoré zvýhodňujú alebo znevýhodňujú skupiny, či etniká. Zahoďme za hlavu pozitívnu diskrimináciu. Zrušme splnomocnenca, zrušme eurofondy pre Rómov, prestaňme o tom hovoriť. No aj keby sme to všetko urobili, predstieraním neexistencie sa nezbavíme problému. Ale aby sme mohli čokoľvek - nielen rómsky problém - riešiť, potrebujeme dáta. O kriminalite, spoločenskom postavení, ekonomickej situácii. Potrebujeme ich, aby sme dokázali merať úspešnosť programov pomoci. Ich efektívnosť v čase. Aby sme vedeli porovnávať prínosy a identifikovať slabé miesta. Aby sme zabránili plytvaniu, rozkrádaniu, politike pokusov a omylov, ktoré nikam nevedú, lebo ich nik nevyhodnocuje. Lebo nemá záujem. Ani dáta.

(Anonymná) štatistika je nástroj, ktorý treba posudzovať podľa jej užitočnosti. Nič viac, nič menej. Dáta môžu by interpretováné nekorektne. Môžu viesť k rasizmu na racionálnom základe, ako kedysi zaujímavo ukázal Tim Harford.  Palkom zdôrazňované samoúčelné "zverejňovanie" kriminality je v tejto súvislosti nešťastné. Ale obávam sa, že odpor časti intelektuálnych elít viac ako o Vladimírovi Palkovi (nech ho akokoľvek nemusím) vypovedá o ostatných. V spoločnosti, ktorá sa bojí informácií, nebude štatistika najväčší problém.

P.S. Pri kritike Lukáša Filu som sa trochu unáhlil. Mea culpa, niekedy čítam rýchlejšie ako rozmýšľam.