Ešte koncom roka 2018 sme mohli pozorovať ako sa obchodná vojna medzi Čínou a USA vyostruje a trhy sa doslova topili v červených číslach. Po oznámení začiatku spoločných rokovaní, ktoré by mohli viesť k novej obchodnej dohode medzi krajinami sa situácia pomaly začala zlepšovať, no najvýraznejšie trhy reagovali počas minulého týždňa, po tom ako americký prezident Donald Trump v nedeľu oznámil predĺženie rokovacieho obdobia a odklad zvýšenia ciel voči Číne z 10 na 25 percent, ktoré mali vstúpiť do platnosti už začiatkom marca. Nový termín trvania rokovaní síce prezident nezverejnil, no oznámenie zabránilo eskalácii obchodného konfliktu dvoch najväčších ekonomík sveta a trhy poslalo do zelených čísel.

Najvýraznejšie bolo pozitívny sentiment vidieť na raste čínskych indexov. Shanghai Composite vzrástol počas uplynulého pondelka o 5,6 percent. Za celý týždeň si pripísal rast 7 percent a stúpol z 2804 bodov na 2994 bodov, čo je najvyššia hodnota od júna 2018. Index Shenzhen Composite ragoval rastom o 5,6 percenta a piatkové obchodovanie uzavrel okolo úrovne 1565 bodov.

Nahor zamierili aj americké akcie, ale ich rast bol oproti čínskym len veľmi mierny. S&P 500 aj Nasdaq Composite za celý týždeň posilnili len o jedno percento. Dow Jones dokonca uzavrel piatkové obchodovanie o 5 percentuálnych bodov nižšie ako o týždeň skôr.

Rast amerických akcií zabrzdilo viacero faktorov. Po pozitívnom úvode týždňa ich v utorok ťahalo nadol oslabenie dolára po prejave šéfa americkej centrálnej banky Fed Jerome Powella, ktorý naznačil, že v blízkej dobe neplánuje zvyšovať úrokové sadzby. Negatívny vývoj ešte podporili slová amerického obchodného zmocnenca Roberta Lighthizera, ktorý sa vyjadril, že problémy s Čínou sú príliš vážne a k uzavretiu obchodnej dohody je stále ďaleko, nehovoriac o nervozite z výsledku rokovaní medzi USA a Severnou Kóreou, ktoré skončilo predčasne a bez dohody.   

Nakoniec sa negatívny vývoj v závere týždňa otočil vďaka štvrtkovej správe z Bieleho domu, keď ekonomický poradca Larry Kudlow verejnosť uistil, že jednania s Čínou aj po týždni pokračujú.  Príjemným prekvapením bolo aj zverejnenie amerického HDP, ktoré v štvrtom kvartáli minulého roka podľa správy amerického ministerstva obchodu rástlo o 2,6 percenta, pričom odhady hovorili o 2,3 percenta.

Obavy z obchodnej vojny majú na kapitálové trhy ako aj globálnu ekonomiku silný vplyv, keďže v prípade, že by sa Čína a USA nedohodli, poškodilo by to svetový obchod. Navyše by sa narušil vývoj hospodárskeho rastu, ktorý už teraz vykazuje známky spomalenia. Napriek tomu, že trhy stále čakajú na posledné slová lídrov oboch krajín, podľa predbežných správ vyzerá vývoj rokovaní sľubne, takže negatívnemu scenáru by sme sa mohli vyhnúť.