Vydýchli ste si po daňových priznaniach? Dúfam že áno, pretože čoskoro je tu čas podávania ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie. Pravdepodobne v týždni od 14.4.2008 bude v Zbierke zverejnená novela vyhlášky MZ SR k ročnému zúčtovaniu. Súčasťou novely budú nové tlačivá platné pre zúčtovanie za rok 2007.
K akým zmenám došlo
Zmeny v zúčtovaní sú v podstate štyri. Všetky boli vyvolané snahou o zjednodušenie ročného zúčtovania.
1. Zamestnanec môže o vykonanie ročného zúčtovania požiadať svojho zamestnávateľa len v prípade, ak u neho stále pracuje. Ak zamestnanie ukončil, musí si podať ročné zúčtovanie sám.
2. Dôchodcovia a študenti už nebudú stresovaní povinnosťou podávať zúčtovanie v prípade, že mali príjmy na dohody. Príjem na dohody sa zaradil medzi tzv. vyňaté príjmy, z ktorých sa poistné neplatí.
3. Dobrovoľne nezamestnaní musia podať zúčtovanie len v prípade, ak ich započítateľné príjmy boli vyššie, ako úhrn minimálnych základov. To isté sa týka poistencov štátu, napr. študentov alebo dôchodcov - zúčtovanie musia podávať a poistné musia doplatiť len v prípade, ak ich započítateľné príjmy boli vyššie ako úhrn minimálnych základov.
Úhrn minimálnych základov na tento účel sa určí ako suma 4936 Sk za každý celý kalendárny mesiac, čo je spolu 59232 Sk za celý rok 2007.
4. Výsledné nedoplatky alebo preplatky sa musia vzájomne vyrovnať len vtedy, ak ide o sumy aspoň vo výške 100 Sk.
Nechám na posúdenie čitateľov, či tieto zmeny sú natoľko vážne, aby príprava nových tlačív trvala po schválení ostatnej novely zákona o zdravotnom poistení - čo bol zákon č. 594/2007 Z. z. schválený 28. novembra 2007 - tak dlho. Podstatné je, že ročné zúčtovanie sa v tomto roku zopakuje v poradí už po tretíkrát a bude prebiehať vo svojej podstate skoro rovnako, ako tomu bolo po minulé dva roky.
Termíny
Tak, ako v minulosti, poistenci a ich zamestnávatelia musia podať ročné zúčtovanie do 30. júna. Ďalšie termíny nájdete tu.
Tlačivá
Ročné zúčtovanie sa podáva na jednom z piatich druhov tlačív. Tlačivá sú označené ako typy A (zamestnanec), B (SZČO), C (samoplatiteľ a poistenec štátu), S (súbeh viacerých činností, jednoduchšie prípady) a X (súbeh viacerých činností, komplikovanejšie prípady). Ako spoluautor pôvodných tlačív z roka 2006 často dostávam otázky, prečo je tlačív päť, prečo nie je len jediné. Odpoveď: ak by bolo jediné tlačivo, bolo by to tlačivo typ X. Všetci poistenci by sa museli moriť s najzložitejším tlačivom, aké vôbec na Slovensku existuje. Ale nie pre všetkých je ročné zúčtovanie zložité - preto je výhodnejšie venovať minútu času rozhodovaniu o správnom tlačive a potom ho desať minút vypĺňať, ako zabiť deň nad tlačivom X.
Na podanie ročného zúčtovania a pomoc s vyplnením tlačív je možné využiť dva softvéry, jeden šikovnejší, druhý podstatne menej. Oba sú viac-menej komerčného charakteru preto ich v príspevku konkrétne menovať nebudem (zvedavý čitateľ isto vie použiť napr. google).
Prečo je ročné zúčtovanie také zložité
...lebo:
- Poistné platí i zamestnávateľ, v zúčtovaní preto nestačí vypočítať nedoplatok či preplatok samotného poistenca ale výpočet sa musí urobiť i pre zamestnávateľa - a s tým súvisia ďalšie procesy a komplikácie.
- Zúčtovanie komplikuje existencia tzv. minimálneho základu. Jeho stanovenie je samo osobe značne komplikované a rozdielne pre jednotlivé skupiny poistencov.
- Vymeriavací základ je obmedzený i zhora - nesmie prekročiť sumu 621864 Sk.
- Vymeriavací základ a základ dane sú dva v praxi úplne odlišné pojmy.
- Každá skupina poistencov - zamestnanci, SZČO, samoplatitelia, poistenci štátu - má definované osobitné pravidlá na stanovenie vymeriavacieho základu, minimálneho základu, majú rozdielne sadzby. Problém potom je najmä v prípade, ak poistenec patril počas roka do viacerých uvedených skupín.
- Zvýhodnenie pracujúcich či podnikajúcich študentov a dôchodcov pri ročnom zúčtovaní takisto komplikuje proces zúčtovania a tlačivá.
- Napokon výhoda invalidov - polovičná sadzba - komplikuje ročné zúčtovanie v prípade, ak sa poistenec stal invalidom počas roka.
Zjednodušiť ročné zúčtovanie bude možné len vtedy, ak sa vyššie uvedené komplikácie úplne alebo aspoň z podstatnej časti odstránia. Ako sa zdá, súčasné vedenie ministerstva zdravotníctva takúto ambíciu nemá.