Nakupujete z domova, máte na výber široké spektrum produktov, dokonca si môžete vybrať spôsob dopravy či platby. Práve vďaka týmto pozitívam často internetové nakupovanie uprednostňujeme. Avšak aj pri tomto spôsobe nakupovania si treba dávať pozor. Aké sú riziká spájajúce sa s on-line nakupovaním?

V roku 2021 sa očakáva, že viac ako 2,14 miliardy ľudí na celom svete nakúpi tovar a služby online. V roku 2016 bolo približne 1,66 miliardy globálnych digitálnych kupujúcich. Nákup tovaru a služieb online sa stal bežnou praxou mnohých ľudí na celom svete.

Riziká nakupovania na internete

nákup na internete

Pri nakupovaní, konkrétne pri platbe, zadávate svoje osobné údaje. Tým pádom umožňujete stránkam nahliadnuť do vašej identity. Pokiaľ stránka nie je dostatočne chránená, vaše osobné, či platobné údaje sa môžu dostať do nesprávnych rúk. Pri každej platbe, by ste mali sledovať vľavo pri adrese stránky zámok. Ten znázorňuje, že ide o šifrované spojenie a tým sú vaše súkromné informácie chránené.

Ďalším rizikom je, že najmä pokiaľ kupujete produkty „z druhej ruky“, čiže z bazárov, či sociálnych sietí, môžete sa stať obeťou internetového podvodu.  Množstvo prípadov internetových podvodov je dôkazom, že aj takéto veci sa dejú. Nakupujte od overených predajcov, či firiem. Sledujte recenzie od používateľov a zákazníkov, z ktorých sa dozviete reálne názory na produkty a služby.

Aj obyčajná banalita ako to, že si produkt nemôžete chytiť a odskúšať môže narobiť veľké problémy. Nemáte dostatok informácií o kvalite, reálnom stave produktu a ani o jeho funkčnosti. Je preto dôležité pozerať si opäť recenzie, kde môžete nájsť aj reálne fotografie. Samozrejme je veľmi dôležité najmä pri oblečení si precízne pomerať všetky miery a podľa veľkostnej tabuľky vybrať správnu veľkosť. Taktiež by ste sa mali vopred informovať o možnosti vrátenia, či výmeny tovaru. Pokiaľ máte akékoľvek problémy využite zákaznícky servis pomocou mobilného telefónu, alebo e-mailu.

Ak sa chcete vyhnúť podivným e-shopom, firmám, či predajcom je veľmi dôležité spĺňať nasledujúce pravidlo. Pred nákupom je dôležité skontrolovať si kontakt a miesto, kde sa firma nachádza a zistiť, či sa daná firma nachádza v obchodnom registri. Takto si môžete byť istý, že ide o spoločnosť, ktorá je dôveryhodná. Takisto pri nákupoch značkového oblečenia treba klásť dôraz na certifikáty kvality.

Ďalšou nie veľmi príjemnou záležitosťou sú skryté poplatky pri nákupe. Na tie si taktiež treba dať pozor a dôkladne si prezrieť za čo platíte. Všetky položky musia byť jasne označené, aby ste vedeli za čo platíte. Pri prebratí nákupu skontrolujte, či ste dostali správny tovar, ktorý očakávate.

Pokiaľ nakupujete na zahraničných e-shopoch nevýhodou môže byť napríklad jazyková bariéra. Keby došlo k problému s výberom, alebo problému pri doručení môžu nastať problémy pri komunikácii. Druhým výrazným problémom je doba dodania, ktorá práve zo zahraničných internetových obchodoch môže byť dosť dlhá. Okrem iného pri nákupe drahších a väčších produktov, môžete dostať povinnosť zaplatiť clo.

Okrem mnohých rizík internetového nakupovania nie je dôvod na tento spôsob nakupovania zanevierať. Ide o veľmi rýchle a pri zodpovednom používaní aj bezpečné nakupovanie. Môžete tiež využívať aj rôzne zľavové kupóny a kódy. Tie nájdete na stránkach Couponzone.sk alebo Kuponazlavy.sk.