Tá scéna sa v posledných rokoch určite odohrala mnohokrát. Pri spoločnom posedení v bare sa v pokročilej hodine niekto z prítomných rozhodne, že musí konečne vyskúšať „tú vec“ s Red Bullom. Čiže overiť, či kombinácia energy drinku s tvrdým alkoholom naozaj spôsobuje údajný zvláštny zážitok. Vo väčšine prípadov sa zrejme žiadny nedostavil, dotyčný experimentátor sa len viac opil a nabudený Red Bullom doma nevedel zaspať.
Toto barové cvičenie by mohlo vzbudiť profesionálny záujem biochemika či fyziológa, no upútať môže aj teoretika marketingu. Ten tu má do činenia s prípadom, keď rozhodnutie pre určitý produkt nesúvisí s účinkom absorbovanej reklamy a vzplanutie záujmu konzumenta teda nie je dôsledok klasických marketingových praktík. Väčšina účastníkov modelovej situácie by okrem toho pravdepodobne tvrdila, že reklamu v akejkoľvek forme aj tak nevníma a konzumácii pod jej vplyvom by sa určite ubránila.
„No brániť sa vieme len proti tomu, čo si uvedomujeme,“ komentoval by tento marketingový oriešok publicista Rob Walker. A teóriu o komplikovanom vzťahu medzi tým, čo kupujeme, a tým, čím sme, rozvinul do zaujímavej knihy.
Zahmlený marketing