Mal by byť riaditeľ školy/rektor univerzity špičkový pedagóg alebo radšej šikovný manažér? Táto otázka zaznela na včerajšej konferencii TREND CSR Fórum 2011 niekoľkokrát. Všetci ľudia zo škôl, s ktorými som sa rozprával, tvrdia, že na čele školy musí byť schopný manažér. Riaditeľovi, ktorý chce spolupracovať s firmami, aby sa žiaci na škole naučili niečo v praxi použiteľné, X-ročná učiteľská prax ani druhá atestácia veľmi nepomôžu. Fundraisovať, dobre manažovať rôznorodý tím ľudí, vedieť „predať“ verejnosti kvality školy môže vedieť lepšie ten, kto niečo podobné už robil. V neziskovke, v súkromnej firme, na úrade.
Štátny tajomník ministerstva školstva Jaroslav Ivančo si myslí niečo iné. Jeden z účastníkov konferencie ma upozornil na minuloročné vystúpenie J. Ivanča na seminári Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií. Ani som nemusel žiadať o záznam zo stretnutia. Prepis vystúpenia štátneho tajomníka, ale najmä záverečná diskusia je voľne prístupná na webe Asociácie. Najzaujímavejšiu časť debaty uvádzam na nasledovných riadkoch:
Jozef Škorupa, Gymnázium M. M. Hodžu Liptovský Mikuláš:
Navrhuje úpravy vo vyučovacej povinnosti – zvýšiť kompetenciu riaditeľov školy, úpravy v paragrafoch o štúdiu v zahraničí.
Pavel Sadloň, Gymnázium Ul. Ladislava Sáru, Bratislava:
Poukazuje na nutnosť riešiť postavenie riaditeľa školy ako manažéra a ohodnotenie jeho práce. Stáva sa, že riaditeľ má nižší plat ako ostatní pracovníci na škole. Manažéri sú dobre platení ľudia. Chce vedieť názor a vízie.
J. Ivančo:
Ste manažéri firiem zriadených zriaďovateľmi, prečo idete proti nim? Máme 8 zriaďovateľov, sú volení ľuďmi, musia ovplyvňovať prácu riaditeľov a musia mať kompetencie. Veľa demokracie škodí, mali by ste ich ciele a úlohy rešpektovať... Som zásadne proti Radám škôl, nebudem to ale presadzovať. Nič nebráni riaditeľovi školy, aby mal 12 triedu. Mal by byť pedagogický zamestnanec a mal by mať 2. atestáciu. Nečítate profesiu.sk? Všetci sme nahraditeľní.
Sidónia Horváthová, Jazyková škola, Bratislava:
Nesúhlasím, je to problém v každej krajine. Kvalitní riaditelia sú úzky artikel, za tento plat ich nezoženiete. Aj v EÚ sa pracuje na novom návrhu postavenie riaditeľa ako manažéra. A pre nás na SR sa tieto peniaze nenájdu?
Vyjadrenia štátneho tajomníka nebudem komentovať. Mali sme už pár súkromných rozhovorov, takže ma jeho slová až tak neprekvapili. Namiesto komentára dávam do pozornosti slová iného chlapíka, ktorý (podľa vlastných slov) nemá žiadne vzdelanie. Škót James MacKay sa však aj bez titulov a atestácií dostal od firmy na opravu striech, cez vlastnú sieť barov k výrobe prístrojov na neinvazívne odhalenie rakoviny prsníka. J. MacKay dnes patrí medzi jedného z najuznávanejších manažérov. Keby však chcel z niektorej slovenskej základnej alebo strednej školy urobiť top vzdelávaciu inštitúciu v krajine, nemal by šancu. Nemá druhú atestáciu.
Celý záznam zo seminára, na ktorom sa zúčastnil J. Ivančo, si prečítate tu: