Nekúpiť si aspoň jeden žreb španielskej vianočnej lotérie je takmer hriech. Ľudia na vás pozerajú s prekvapením až nepochopením. Zväčša nepomôže ani osvedčené príslovie „Šťastie v hre, nešťastie v láske.“ Ako keby sa na tento druh stávkovania toto porekladlo nevzťahovalo. Zapojiť sa treba. Hoci len malým podielom na jednom žrebe, ktorý si kúpite s kolegami alebo spolupodieľaním sa na žreboch zakúpených odbormi, kaviarňami, barmi, kaderníctvami....
Nedá sa povedať, že hybným motívom je vždy len ilúzia výhry. Je to niečo, čo k španielskym vianociam jednoducho patrí. Veď táto lotéria existuje bez prerušenia od roku 1812. Niet preto divu, že Španieli kupujú žreby aj v čase krízy a podľa správy Rastreador.com z minulého roka viac ako tretina občanov ich zaraďuje medzi kľúčové (nevyhnutné) výdavky spojené s Vianocami.
Priemer - 3 žreby
To, že kúpa vianočného žrebu je do istej miery súčasťou španielskej kultúry, potvrdzujú aj odhady štátnej spoločnosti LAE. Podľa nej tento rok minie španielsky občan na vianočnú lotériu v priemere 61,5 eur. Inak povedané zakúpi si viac ako 3 žreby, keďže jeden žreb - jedna desatina čísla - stojí 20 eur. Hodnota je o niečo nižšia ako v predchádzajúcich rokoch, čo asi len potvrdzuje, že ekonomická kríza ešte nie je zažehnaná.
Vianočná lotéria sa spúšťa už v lete, ale hlavný predaj žrebov, vyše 90 percent, pripadá na november a december. Pomáha reklamná kampaň, ktorá vsádza na emócie. Celkovo sa rozdelí 2.240 miliónov eúr (70 % z celkovej emisnej hodnoty), pričom najvyššia výhra „El Gordo“ je 400.000 eur na žreb.
Na motív vzniku tejto lotérie pred viac ako dvoma storočiami, ktorým bolo doplnenie príjmov pokladne vo vojnou ubolenej krajine, si dnes spomenie asi len málokto. Hoci ostatné roky sprievodná reklamná kampaň šíri myšlienku solidarity, istým výhercom je naďalej štát, ktorý každoročne získava časť z emisie tejto lotérie. Štátu prepadnú aj výhry z nepredaných žrebov. Navyše, od roku 2013 platí, že ak príjem z výhry prevyšuje 2500 eur, automaticky sa zdaňuje 20 percentami – bez ohľadu na to, či ide o domáceho alebo cudzinca. V neposlednom rade, štátu po trojmesačnej lehote prepadnú tiež nevyzdvihnuté výhry. Nejde len o pár žrebov. Podľa Serviapuestas si v roku 2013 nevybrali výhry majitelia pol milióna žrebov, čo predstavuje 11,5 milióna eur.
Rastúci nákup online
Španielsku vianočnú lotériu nekupujú len domáci. Záujem o ňu majú aj španielski emigranti, či turisti, ktorí si žreb kúpia počas dovolenky. Tento rok vraj treba staviť na číslo končiace číslicou 5, pričom sa odporúča zakúpiť žreb v Madride - meste, kde sa najčastejšie vyhráva El Gordo.
Ak máte záujem zapojiť sa, žreb sa dá kúpiť aj „na diaľku“, cez internet. Túto alternatívu ponúka hneď niekoľko webovských stránok. Záujem o nákup online má stúpajúcu tendenciu, v roku 2014 to bolo 50 eur na osobu s očakávaným ročným nárastom približne 2 eurá, pričom cudzinci vraj investujú viac. Podľa prieskumu spoločnosti Ventura24, najčastejšie takto kupujú žreby mimo Pyrenejského polostrova a okrem španielskych emigrantov hlavne Briti, Mexičania a Venezuelčania.
A ak vás stávkovanie neláka, odporúčam pozrieť si aspoň pár minút zo žrebovania. V priamom prenose ho prináša štátna televízia RTVE, pričom zo zahraničia sa dá pozrieť online, a to 22. decembra od 9.15. Pozor, celé žrebovanie trvá približne 3 a pol hodiny. Dĺžka je daná nielen tým, že ide o veľa cien, ale aj spôsobom vyhlasovania výherných čísiel a cien - spievajú ich deti zo školy Colegio de San Ildefonso. „Spev“, ktorý sa nerozlučne viaže so začiatkom Vianoc v Španielsku.