Od januára 2010 platí nový zákon o rodičovskom príspevku. "Po novom" rodič, ktorý pracuje na tzv. dohodu, nemá nárok na rodičovský príspevok. Podľa stanoviska Sociálnej poisťovne za takéhoto rodiča dokonca štát nebude ďalej platiť dôchodkové poistenie.

Naša sociálna vláda sa zrejme rozhodla bojovať proti narastajúcej nezamestnanosti ozaj zostra. Ak si nejaká žena, starajúca sa o dieťa, napriek kríze dokáže na prilepšenie zarobiť možno stovku - dve na dohodu, vezme jej rodičovský príspevok a dokonca za ňu nebude platiť ani dôchodkové poistenie. Pre ženu, ktorá obetuje výchove dieťaťa niekoľko rokov pracovnej kariéry to okrem zníženia príjmu znamená perspektívu budúceho nižšieho starobného dôchodku. 

V čase, kedy demografický problém rozhodne netreba brať na ľahkú váhu, sa vláda rozhodla ušetriť pár eur na tom najnesprávnejšom mieste. V čase, kedy treba čo najviac podporiť mladé rodiny, ide jednoznačne o veľmi škodlivé opatrenie. Opatrenie ktoré pritom poškodí najmä ženy, ktoré chcú a sú ochotné pracovať...

Pokiaľ ide o samotné stanovisko Sociálnej poisťovne, mám pritom obavy, že z vecného hľadiska nie je správne. Posúďte sami.

Podľa § 15 ods. 1 písm. c) a d) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení "povinne dôchodkovo poistená je osoba, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku (u dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do 18 rokov jeho veku) ... ak nie je dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo ako SZČO, nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila vek potrebný na nárok na starobný dôchodok a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti".

S tým, že za takúto osobu dôchodkové poistenie platí štát (§ 128 ods. 5 zákona o sociálnom poistení).

Tzv. "riadna starostlivosť" sa pritom posudzuje podľa zákona č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku. Podľa § 3 ods. 3 tohto zákona riadna starostlivosť je:

"osobná starostlivosť poskytovaná dieťaťu oprávnenou osobou v záujme všestranného fyzického vývinu a psychického vývinu dieťaťa, najmä primeraná výživa dieťaťa, hygiena dieťaťa, výchova dieťaťa a dodržiavanie preventívnych prehliadok dieťaťa podľa osobitného predpisu."

Súčasne podľa § 3 ods. 4:

"Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa sa považuje za splnenú, ak

a) dieťa je zo zdravotných dôvodov v ústavnej zdravotnej starostlivosti,

b) dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu, zariadenie sociálnych služieb alebo iné obdobné zariadenie,

c) dieťa navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu alebo iné obdobné zariadenie, ak oprávnené osoby alebo osamelá oprávnená osoba, ktorá je slobodná, rozvedená, ovdovená, sú fyzické osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, alebo

d) oprávnená osoba počas štúdia na strednej škole alebo na vysokej škole alebo počas vzdelávania a prípravy pre trh práce podľa osobitného predpisu zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa druhou oprávnenou osobou alebo inou plnoletou fyzickou osobou, ktorá neposkytuje starostlivosť dieťaťu podľa osobitného predpisu a nevypláca sa jej rodičovský príspevok."

V definícií, ako sami vidíte, nie je nikde uvedené, že podmienka riadnej starostlivosti nie je splnená v prípade práce na dohodu. Ak sa oprávnená osoba stará o dieťa osobne (nemá dieťa v jasliach, v škôlke či u opatrovateľky) a popritom pracuje na dohodu, stále ide o riadnu starostlivosť o dieťa.

Sociálna poisťovňa si zrejme mýli definíciu tzv. riadnej starostlivosti s podmienkami na priznanie rodičovského príspevku. Podmienkou na priznanie rodičovského príspevku je riadna starostlivosť o dieťa a súčasne nevykonávanie zárobkovej činnosti (teda rodič nesmie pracovať ani na dohodu). Vyvodzovať z toho, že rodič pracuje na dohodu záver, že tým nespĺňa podmienku "riadnej starostlivosti" je riadne pomýlená logika. 

V tomto štáte však už niekoľko rokov žiadna logika neplatí.

P.S. Pokiaľ vás zaujíma pokračovanie story o "údajnom" zamestnaní istej osoby v Sociálnej poisťovni, tak ho nájdete v závere diskusie pod týmto článkom. Súhlasím s radami mnohých z vás, treba riešiť dôležitejšie veci ako to, kde pracuje Petra či Paula.