Poskytujete pri predaji plastové tašky a počuli ste už o tom že od januára sú s nimi spojene nové povinnosti a že ich treba spoplatňovať? A viete že spoplatnením to vôbec nekončí a že povinností je oveľa viac?
V skratke: tašky treba pri predaji spoplatňovať, údaje musíte evidovať a ohlasovať, musíte sa zaregistrovať na ministerstve, možno aj v Organizácii zodpovednosti výrobcov a možno budete za ne musieť aj platiť do systému.
Potešili sme Vás, že? Tento guláš navarila Európska únia a dokorenilo naše ministerstvo životného prostredia. Všetko s cieľom znížiť množstvá plastových tašiek, lebo igelitková vojna sa začala.
Týka sa to každej jednej predajne na Slovensku. Aj malých potravín, lekárne, galantérie, trhovníkov, predajcov zeleniny, reštaurácií, stánkárov na jarmokoch … jednoducho každého, kto má akékoľvek tašky.
Plastové tašky – spoplatnenie
Plastové tašky sú momentálne asi TOP téma pre predajcov. Ak ich poskytujete pri predaji, musia byť od januára 2018 spoplatnené. Zákon však nehovorí v akej výške. Pokojne aj 1 cent. No napríklad naši českí bratia ich musia predávať za minimálne obstarávacie náklady.
Nie všetky tašky však treba pri predaji spoplatňovať. To sa robí len pri tzv. ľahkých plastových taškách. Zákon o odpadoch ich stanovil v rozmeroch steny tašky do 50 mikrometrov (taká bežná TESCO taška pri pokladni). Pravítkom si to nezmeriate, teda musíte sa na rozmer spýtať svojho dodávateľa, alebo možno to zistíte aj z faktúry.
Teda ak máte tašku do 50 mikrometrov, pri predaji sa spoplatňuje. Je tu však jedna výnimka, ak použijete tašku s hrúbkou steny do 15 mikrometrov (tenký mikroténový sáčik), ale len ak sa taška použije z hygienických dôvodov. Teda napríklad na pečivo, či ovocie. V takom prípade ich nemusíte pri predaji spoplatňovať. Ak si však niekto do takéhoto sáčika zabalí horalku, to už nie je z hygienického dôvodu a teda predajca by ju mal občanovi spoplatniť.
Iné tašky ako papierové, textilné, jutové, no ani plastové ktoré sú hrubšie ako 50 mikrometrov sa nemusia spoplatňovať. Chcete fintu ako sa vyhnúť spoplatňovaniu tašiek pri predaji? Poskytujte hrubé tašky nad 50 mikrometrov. Môžete ich rozdávať zadarmo. Ostatným povinnostiam sa však nevyhnete.
Plastové tašky – náhrada plastovej tašky
Spoplatnením plastovej tašky to však vôbec nekončí. Viete že musíte k ľahkým plastovým taškám (do 50 mikrometrov, ak to nie sú tie do 15 mikrometrov na hygienické účely) poskytnúť aj iný druh tašky? Teda že k plastovej taške musíte mať na predajni aj alternatívu v podobe papierovej, textilnej či inej tašky?
Chcete fintu ako sa aspoň s náhradnými taškami netrápiť? K plastovým taškám poskytujte napríklad textilnú tašku. Jej cenu prežeňte. Povedzme že bude stáť 20 €. Určite si ju nikto nekúpi. Literu zákona ste splnili a nemusíte pravidelne myslieť na to či máte na sklade dosť náhradných tašiek.
Plastové tašky – ohlasovanie údajov
Poďme ďalej. Viete že tie plastové tašky musíte aj evidovať a ohlasovať? Je na to dokonca samostatné tlačivo vo vyhláške 366/2015 – príloha č. 16.
A tu je kameň úrazu. Keby ste to aj chceli vyplniť, narazíte na to podstatné. Je to tým, že ak poskytujete plastové, ale aj iné tašky pri predaji (za peniaze, či zadarmo), tak ste podľa zákona o odpadoch považovaný za výrobcu obalov. A čo to znamená? Šup ďalšie povinnosti. O znižovaní byrokracie sa asi nedá hovoriť.
Predajca plastových tašiek = výrobca obalov
Ak poskytujete akékoľvek tašky pri predaji, ste výrobcom obalov. Akokoľvek divne to znie, ale je to tak. Hoci ich nevyrábate, podľa zákona o odpadoch ste výrobcom obalov. V zákone sa nájdete tu.
A keď ste výrobcom obalov, musíte byť zaregistrovaný na Ministerstve životného prostredia. A ak predávate občanom, ministerstvo Vás nezaregistruje, kým nemáte zmluvu s tzv. Organizáciou zodpovednosti výrobcov – OZV, alebo ak nemáte len do 100 kg obalov.
Ak máte do 100 kg obalov ročne, nemusíte mať zmluvu s OZV, nemusíte jej platiť za jej služby, no všetky povinnosti si musíte splniť sami. Sú tri:
- Už spomenutá registrácia na ministerstve. Žiadosti nájdete tu. Alebo kontaktujte ministerstvo a poďakujete sa im, že akože znižujú byrokraciu pre firmy.
- Vedenie evidencie o obaloch (tú musíte robiť tak či tak).
- Zaslanie ročného Ohlásenia o obaloch na Ministerstvo – raz ročne. Podľa tej prílohy č. 16.
Ak máte viac ako 100 kg obalov ročne, zmluve s OZV sa nevyhnete. Musíte si vybrať jednu z ôsmych spoločností. Tej budete musieť kvartálne nahlasovať plastové tašky a množstvá obalov, ktoré uvediete na trh. Tu si treba uvedomiť ešte to, že na trh sa nebudú uvádzať zrejme len plastové tašky, ale napríklad aj papierové tašky, kartónové krabice, igelity, ktoré obaľujú tovar, … akýkoľvek obal, ktorý doveziete zo zahraničia, prípadne do obalu zabalíte niečo na Slovensku.
Príklad z praxe
Reštaurácia predáva okrem iného aj jedlo v polystyrénových obaloch. Tie dá ešte do ľahkej plastovej tašky, aby sa to zákazníkovi jedlo ľahšie odnášalo. V takom prípade je reštaurácia výrobcom obalov. Jednak pre to, že zabalila obed do obalu, za ktorý musí zaplatiť do systému, ale aj kvôli tej plastovej taške, ktorú poskytla pri predaji. Tú musí zákazníkovi spoplatniť, mať pre neho pripravený aj nejaký iný druh tašky a nakoniec za túto tašku musí tiež zaplatiť do systému. Jedine ak by mala len do 100 kg obalov.
A potom, reštaurácia robí aj pizzu a balí ju aj do kartónových krabíc. Nech sa páči, aj toto musí riešiť – je to tiež obal. A klinec do rakvy je to, že určite si dala natlačiť aj letáky s menu. A tu sa dostáva do úplne inej oblasti, do neobalových výrobkov, ktoré treba opäť riešiť.
A to všetko preto že na Slovensku neexistuje pri obaloch rozšírená zodpovednosť výrobcov obalov, ale v skutočnosti distribútorov obalov. Inak by túto povinnosť zverilo fyzickým výrobcom obalových materiálov a plastové tašky by nemuseli riešiť desiatky tisíc firiem.
Pekný deň a taškám zdar. Inak super video k taškám natočila OZV Naturpack.