Nobelovu cenu za ekonómiu tento rok získali Elinor Ostrom a Oliver Williamson.  Víťazom tipovacej súťaže na Knihožrútovom blogu sa stáva Tomas710.  Gratulujem! Poprosím výhercu, aby sa o ročné predplatné TRENDU a SuperFreakonomics prihlásil na mailovej adrese [email protected].

Podľa nobelovského výboru Elinor Ostrom ukázala ako môže byť spoločný majetok úspešne manažovaný asociáciami jeho užívateľov. Spochybnila tak tradičný pohľad, podľa ktorého je takýto majetok zle manažovaný a mal by byť regulovaný, alebo privatizovaný. Na základe štúdií o manažmente rybníkov, lesov, pastvín alebo jazier zistila, že sú spravované lepšie než predpokladá štandardná teória. Používatelia týchto statkov  si často vytvorili sofistikované mechanizmy rozhodovania, aj pravidlá riešenia konfliktov záujmov.

Oliver Williamson je autor  teórie, ktorá firmy považuje za organizačné štruktúry slúžiace na riešenie konfliktov. Podľa neho trhy a hierarchické štruktúry, ako sú firmy, predstavujú alternatívne riadiace štruktúry líšiace sa v spôsobe, akým riešia konflikty. Nevýhodou trhov je, že môžu viesť k handrkovaniu, nevýhoda hierarchickej organizácie firiem je riziko zneužitia autority. Konkurenčné trhy fungujú dobre, pretože predajcovia a nákupcovia sa v prípade sporov môžu obrátiť na iných partnerov. Ale ak je konkurencia obmedzená, firmy sú vhodnejšie na riešenie konfliktov ako trhy.

Toľko oficiálne dôvody. Môj prvý dojem? Dobrí laureáti, ale nemá to takú mediálnu šťavu ako minulý rok. Vlani som si profil Paula Krugmana užil, tento rok, hm...