"Prezident hlavy štátu" sa minulý týždeň počas zájazdu na zasadnutie Organizácie spojených (veď viete čoho) zúčastnil fakultatívneho výletu na newyorskú burzu, kde tradičným zazvonením spustil denné obchodovanie.
Na jednej strane je fajn, že prezident objavil aj iné aktivity, ako navštevovanie športových podujatí. Svojou návštevou na Wall Street však iba upozornil na slovenský unikát - na bratislavskej burze nie je veľmi na čo zvoniť, keďže jej už dávno odzvonil umieračik.
O tom, prečo náš kapitálový trh len pokrivkáva za Varšavou, Prahou či Budapešťou, by sa dali napísať celé knihy. Hádam mi nikto nebude vyčítať, ak to zjednoduším a poviem, že významným faktorom bola zvláštna privatizácia a hlavne poprivatizačné vytesňovanie drobných akcionárov zo strany finančných žralokov. Zjemňujúco sa tomu hovorilo vytváranie kapitálotvornej vrstvy.
A teraz kvízová otázka: Ktorá politická strana najviac podporovala tvorbu kapitálotvornej vrstvy? A kto bol jedným z jej hlavných predstaviteľov? A sme doma...
Aj preto si myslím, že prezidentovo zvonenie a fotenie sa v New Yorku sa až tak veľmi nelíši od situácie, keď sa imidžovo vyfotíme so susedovým psom po tom, čo sme vlastného nechali utratiť.
Nehovoriac o zbytočnom upozorňovaní na vlastný nedostatok. Som totiž presvedčený, že vedenie newyorskej burzy, ktoré pri zvonení asistovalo, si určite nechalo vopred rešeršovať, kde sa Slovensko nachádza a ako to vyzerá s kapitálovým trhom u nás. Ak dostali správne informácie, museli sa cítiť, ako keby hosťom z afrického kmeňa ukazovali chladničku.
Nielen o vývoji na bratislavskej burze v prvom polroku, ale aj o dianí v bankovníctve, poisťovníctve, fondovom a dôchodkovom sporení si môžete prečítať v prílohe TREND Špeciál Finančný biznis, ktorá bude tento týždeň súčasťou TRENDu číslo 39. V stánkovom predaji od štvrtka.