Hoci včera predseda vlády Robert Fico povedal kategorické "nie" zvyšovaniu učiteľských platov pred voľbami, na jeho mieste by som si to ešte rozmyslel. Situácia je kritická. Školy posúvajú do života ľudí bez znalostí základov matematiky. Niektorým sa podarilo preniknúť na najdôležitejšie miesta v štáte. Reakcia vlády by mala byť rovnako razantná ako v boji proti terorizmu.

Ministri dokázali, že učitelia si viac peňazí (ne)zaslúžia
Zdroj: Marko Erd

Zdroj: SITA/Marko Erd

Všetko sa to začalo v máji ohlásením vládneho sociálneho balíčka, ktorého súčasťou bolo znižovanie DPH na základné potraviny z 20 na 10 percent. Premiér R. Fico sa to snažil názorne ilustrovať na príklade tovaru v hodnote 1 eura. Pokles DPH bude podľa neho znamenať zníženie ceny na rovných 90 centov. Takáto nepresnosť ma síce pobavila a na účet predsedu vlády som sa zabával aj na sociálnej sieti, ale pripísal som to bežnému omylu z nepozornosti.

Ministri dokázali, že učitelia si viac peňazí (ne)zaslúžia
 

Pre istotu vysvetlím. Pokles DPH o 10 percentuálnych bodov automaticky neznamená pokles ceny o 10 percent. O akú sumu klesne cena, sa dá vypočítať pomocou učiva zo základnej školy – trojčlenky. Len doplním, že predajná cena s 20 percentnou DPH predstavuje 120 percent (základnej) ceny bez DPH a po znížení to bude 110 percent základnej ceny.

120 percent ceny ... 1 euro

110 percent ceny ... x eur.

Stačí, aby sme 1 euro vydelili číslom 120 a následne násobili 110. Výsledok je 91,6´ centa. Medzivýsledok nám zároveň slúži ako percentuálne vyjadrenie poklesu predajnej ceny. Zníženie DPH o 10 percentuálnych bodov sa prejaví znížením konečnej ceny o 8,3´ percenta.

Kde je "Pravda"?

Veril som, že premiéra jeho ľudia rýchlo opravia. No z výpočtu ceny sa stala kauza, ktorú riešil napríklad denník Pravda.

Pravda vo svojom vydaní z 26. mája 2015 okrem iného napísala: 

Zníženie DPH na základné potraviny z 20 na 10 percent neprinesie podľa obchodníkov priamo desaťpercentné zníženie cien týchto potravín. Flagrantným príkladom je kilogramový bochník chleba, ktorý stojí jedno euro. Jeho spotrebiteľská cena po prerátaní kalkulačným vzorcom obchodníkov by mala vyjsť na 92 centov, čo je pokles nie o desať, ale o osem percent.

...

Ministrovi pôdohospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi sa celkom nepozdáva výpočet zníženej DPH, aký uplatňujú obchodníci. Chce požiadať Ministerstvo financií SR o presný postup pri výpočte. Zníženie by malo priniesť podľa neho desaťpercentné zníženie cien potravín, a nie napríklad osempercentné, ako vyšlo obchodníkom pri chlebe.

Na vlne matematickej negramotnosti sa zviezli nielen úradníci na čele s ministrom, ale aj redaktor a editor Pravdy. Všetko ľudia, od ktorých sa očakáva bezproblémové zvládnutie základov matematiky.

K výpočtu novej ceny po znížení DPH sa nakoniec vyjadril aj vládny Inštitút finančnej politiky pri Ministerstve financií. A na svojom Facebookovom profile bol patrične ironický.

Ministri dokázali, že učitelia si viac peňazí (ne)zaslúžia

Priznávam, aj tento blogpost píšem s výraznou dávkou sarkazmu. No pravda je, že dvaja členovia vlády, usvedčení z neznalosti základnej matematiky, sú dostatočným dôkazom toho, v akých problémoch sa školstvo nachádza. A riešenie musí byť dostatočne rýchle a razantné. Ako pri ochrane pred terorizmom. V priestoroch úradu vlády, kde sa rozhoduje o našich peniazoch, totiž hrozí vytvorenie ucelenej komunity (matematicky) negramotných.

Áno, je čas, aby sa učitelia vrátili do škôl. Ale spolu s nimi aj niektorí členovia vlády.