Nový zákon o rodičovskom príspevku platný od začiatku roka 2010 je nešťastný a nedomyslený. Svedčia o tom reakcie rodičov a najmä matiek s malými deťmi, ktorých sa zmeny osobne týkajú. "Po novom" mamička nesmie vykonávať žiadnu zárobkovú činnosť pod hrozbou straty nároku na rodičovský príspevok. Tisíce žien, ktoré si chceli vylepšiť príjem aspoň prácou na dohodu, tak o tento príjem prídu alebo hľadajú "iné riešenia" (bez ďalšieho komentára). Ženy, ktoré majú živnosť, musia živnosti rušiť či aspoň na niekoľko rokov pozastaviť (a ak pri rozbehu živnosti získali príspevok, musia ho samozrejme vrátiť).

Aby to nestačilo, Sociálna poisťovňa núti ženy, ktoré majú malé dieťa a doteraz za ne platil dôchodkové poistenie štát, odhlasovať sa z dôchodkového poistenia. A to v prípade, ak pracujú na dohodu a v čase práce sa o dieťa stará na pár hodín napríklad otec alebo stará mama. Matky pracujúce na dohodu doplatia na starostlivosť o dieťa nižším dôchodkom. Osobne hodnotím takéto aktivity Sociálnej poisťovne ako prehnané ale môj hlas... viete ako to je.

 Kamionisti bojovali proti nezmyselnému mýtu blokádami ciest, mamičky sa po rozsiahlej diskusií rozhodli osloviť pána premiéra. So súhlasom signatárok uvádzam plné znenie listu, ktorý zaslali pred pár dňami na Úrad vlády.

Dňa 9.3.2010

Vážený  pán predseda vlády Slovenskej republiky,

     my, doleuvedené mamičky, obraciame sa na Vás vo veci rozporuplného postupu Sociálnej poisťovne po nadobudnutí účinnosti Zákona č. 571/2009 Z.z. o rodičovskom príspevku. Sociálna poisťovňa 4. januára 2010 vydala stanovisko, že osoby, ktoré boli k 31.12.2009 povinne dôchodkovo poistené z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa, za ktoré štát platí poistné na starobné poistenie, invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity(ďalej len „poistenci štátu“), a zároveň k tomuto dátumu  tieto osoby vykonávali zárobkovú činnosť na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru(ďalej len „práca na dohodu“), od 1.1.2010 nespĺňajú podmienku riadnej starostlivosti a povinné dôchodkové poistenie im 31.12.2009 zaniklo.

Následne činnosť  Sociálnej poisťovne pokračovala zasielaním výziev priamo týmto osobám, teda nám mamičkám pracujúcim na dohodu, v ktorých nás žiadala, aby sme sa bezodkladne z dôchodkového poistenia odhlásili. V týchto výzvach Sociálna poisťovňa prostredníctvom svojich zástupcov uviedla, že je právne bezvýznamné, kde a kedy prácu na dohodu vykonávame a či zabezpečíme alebo nezabezpečíme riadnu starostlivosť o dieťa druhou oprávnenou osobou alebo inou plnoletou fyzickou osobou.

     Keďže viaceré mamičky boli z tohto postupu rozčarované a namietali jeho nezákonnosť, Sociálna poisťovňa po mediálnom tlaku upravila svoje stanovisko. Odrazu začala považovať za právne významné, kde a kedy mamička vykonáva prácu na dohodu a kto sa v tom čase stará o dieťa. Podľa upraveného stanoviska, po 1. januári 2010 z dôchodkového poistenia plateného štátom vypadávajú osoby, ktoré vykonávajú prácu na dohodu, a pritom dávajú dieťa opatrovať inej fyzickej osobe (vrátane rodinných príslušníkov, napríklad manžela, starých rodičov). Naopak, v poistení platenom štátom zostáva ten, kto síce pracuje na dohodu, ale o dieťa sa pritom riadne stará sám (celodenne) a nezveruje ho do iných rúk.

     Týmto Vás, vážený pán predseda vlády, žiadame, aby ste vykonali nápravu a usmernili zodpovedné osoby v súlade s platným znením dotknutých právnych predpisov. Domnievame sa, že výklad pojmu “riadna starostlivosť“ pracovníkmi Sociálnej poisťovne je viac ako svojrázny a zmätočný, pretože ak by riadnou starostlivosťou mala byť osobná, celodenná, nepretržitá starostlivosť o dieťa len matkou ako oprávnenou osobou, tak by žiadna matka nespĺňala podmienku riadnej starostlivosti o dieťa, a nemohla by teda byť dôchodkovo poistená štátom, a tiež by nemohla poberať rodičovský príspevok. Sociálna poisťovňa totiž argumentuje tým, že v novom zákone o rodičovskom príspevku nie je pozitívne uvedené, že podmienka riadnej starostlivosti je splnená, ak oprávnená osoba počas výkonu práce na dohodu zverí dieťa druhému rodičovi alebo inej plnoletej osobe. Avšak v tomto zákone nie je negatívne vymedzené, že podmienka riadnej starostlivosti nie je splnená, ak oprávnená osoba zverí dieťa druhému rodičovi alebo inej plnoletej osobe počas výkonu práce na dohodu. Ak by sme sa riadili výkladom Sociálnej poisťovne, tak by sme nemohli ísť ani nakúpiť, ani ku kaderníčke, ani na jazykový kurz a dieťa nechať v tom čase s jeho otcom, pretože to v zákone nie je pozitívne dovolené. Veríme, že nielen ako predseda vlády, ale aj ako právne erudovaný človek, tento výklad považujete za absurdný.

Hoci v zmysle prechodných ustanovení zákona o rodičovskom príspevku podmienku riadnej starostlivosti naďalej pre účely poberania rodičovského príspevku spĺňame, pre účely dôchodkového poistenia ako poistenca štátu ju už podľa Sociálnej poisťovne nespĺňame, ak je dieťa pár hodín týždenne so svojím otcom. Dovolíme si podotknúť, že definícia riadnej starostlivosti je pre oba inštitúty len jedna.

V súvislosti s týmto problémom si zároveň dovoľujeme apelovať na Vaše sociálne cítenie a upozorniť Vás, že zrušenie možnosti vykonávať práce na dohodu popri poberaní rodičovského príspevku pre oprávnené osoby, ktorým vznikol nárok na rodičovský príspevok po 1.1.2010 je nielen nesociálne, ale aj neekonomické. 

Rady by sme uviedli niekoľko dôvodov, prečo si myslíme, že matka resp. oprávnená osoba by mala mať možnosť vykonávať práce na dohodu a súčasne poberať rodičovský príspevok:

Väčšina mamičiek, ktoré vykonávajú prácu na dohodu, naďalej zabezpečuje osobnú a riadnu starostlivosť o dieťa, pretože pracujú vtedy, keď dieťa spí, prípadne je s ním manžel alebo starí rodičia. Dieťa nie je zverené profesionálnej opatrovateľke alebo v zariadení určenom na starostlivosť o dieťa. Nie je preto dôvod neposkytovať matke pracujúcej na dohodu rodičovský príspevok.

Práce na dohodu sú zo zákona časovo obmedzené – podľa dohody o pracovnej činnosti je možné pracovať maximálne 10 hodín týždenne, podľa dohody o vykonaní práce maximálne 350 hodín ročne, čo znamená, že matka pracuje len vo veľmi obmedzenom čase, a väčšinu svojho času venuje naďalej riadnej výchove dieťaťa a rodine. Taktiež zárobok matky je, vzhľadom na vyššie uvedené, len veľmi nízky a je skutočne len malým prilepšením do rodinného rozpočtu. Nie je preto dôvod tvrdiť, že matka nepotrebuje rodičovský príspevok, pretože má príjem zo zárobkovej činnosti.

To, že matka vykonávajúca práce na dohodu dokáže prilepšiť rodinný rozpočet znamená aj, že v mnohých prípadoch nie je nútená predčasne sa vrátiť z rodičovskej dovolenky do riadneho pracovného pomeru a dať dieťa do jaslí skôr, ako dovŕši 3 roky. Prvé tri roky dieťaťa sú z hľadiska jeho vývoja najdôležitejšou etapou, a preto je pre matku aj dieťa veľmi vhodné, aby boli čo najdlhšiu možnú dobu spolu.

Matka tým, že vykonáva práce na dohodu, zostáva v kontakte so zamestnávateľom a prácou, ktorú vykonávala pred odchodom na rodičovskú dovolenku, prípadne si prehlbuje svoju kvalifikáciu, čo nepochybne uľahčí jej návrat do pracovného pomeru po skončení rodičovskej dovolenky, a je menšia pravdepodobnosť, že sa po skončení rodičovskej dovolenky stane nadbytočnou pracovnou silou a zaradí sa do radu nezamestnaných, čo pre štát znamená ďalšie výdavky namiesto príjmov.

Z vyššie uvedených dôvodov je pre nás zarážajúce, že štát sa na jednej strane snaží riešiť situáciu matiek po ukončení rodičovskej dovolenky napr. dávkou v nezamestnanosti a na druhej strane z nepochopiteľných príčin zruší tak aktívny nástroj na udržanie pracovných schopností žien, akým je možnosť venovať sa popri starostlivosti o detí aj vykonávaní práce v minimálnej miere. Namiesto toho, aby štát takéto matky vyzdvihoval, tak ich trestá rôznymi obmedzeniami.

V mene všetkých oprávnených osôb, ktorým v posledných dňoch Sociálna poisťovňa znepríjemnila život svojím protizákonným postupom a v mene všetkých osôb, ktorým vznikol nárok na rodičovský príspevok po 1.1.2010 a mali by záujem vykonávať práce na dohodu, Vás žiadame, aby ste z titulu Vašej pozície zodpovedne pristúpili k tomuto problému a vytvorili pre rodičov také zákonné podmienky, aby mali nárok na rodičovský príspevok, a zároveň mohli vykonávať práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

   S úctou

JUDr. Simona Šimková Lištiaková

Malinovského 2424/16, 058 01 Poprad

Mgr. Silvia Lattová

Tomášikova 50/E, 831 03 Bratislava

Ing. Naďa Antolová

Ing. Alžbeta Šmelková

Mgr. Mária Curková

Michaela Jakušová

Ingrid Rusnaková

Soňa Geršiová