Dlhšie avizované zrušenie bankového tajomstva vo Švajčiarsku, Rakúsku a zostávajúcich dvoch krajinách EÚ oficiálne skončí po 1.1.2016, výmena informácií už ale začala. Slovenskí daňoví rezidenti s utajovanými švajčiarskymi kontami však dnes za mreže nepôjdu, ak jediný prehrešok, ktorý urobili je skrátenie dane z príjmov. Naša legislatíva ich s účinnosťou od 1.1. 2013 veľkoryso chráni (podrobnejšiu analýzu nájdete v príspevku z júna roku 2013 na tomto portáli).

Krátenie dane má dve roviny. Prvá je daňovo-právna. Tá z praktického pohľadu určuje, akú vysokú daň a sankciu podnikateľ zaplatí, ak mu daňový úrad dorubí daň. To rieši daňový poriadok, ktorý je v súčasnosti čo sa týka doby premlčania v porovnaní s krajinami EÚ štandardný: pri utajovaných zahraničných kontách je možné daň spätne dorubiť až desať rokov, a to aj len za to, že kapitálové príjmy plynúce každý rok boli zdanené len v zahraničí a  na zdanenie na Slovensku sa „pozabudlo“. Jednorazové sankcie za dorub sú ale veľmi nízke: 5 resp. 10%. A to i tak, len ak je výslednou sumou daňový nedoplatok. Bez ohľadu na to, ako dlho daň hriešnik dlží.                                                                                           

Druhou rovinou krátenia dane je trestno-právna rovina. Tú rieši Trestný zákon a z praktického hľadiska určuje, koľko si podnikateľ môže odsedieť v base, ak mu štát preukáže trestný čin skrátenia dane. Táto rovina je veľmi rozporuplná, lebo na jednej strane trestný zákon považuje za trestný čin skrátenie dane už vo výške niekoľko sto eur, na strane druhej sa včasným zaplatením dá prejaviť tzv. účinná ľútosť, ktorou trestnosť činu zaniká. A tá je nastavená na Slovensku pre priame dane od roku 2013 veľmi veľkoryso – zbaviť viny sa dá zaplatením dane až do záverečného štádia vyšetrovania.

Tak ako povedal môj kolega Martin Jakubec v tomto rozhovore denníka N, na Slovensku máme v európskych krajinách nevídanú a časovo neobmedzenú daňovú amnestiu. ZATIAĽ.

Na záver by som rada zopakovala svoj postreh z novembrového príspevku Aj Al Capone bol nakoniec odsúdený za daňový únik. Zvyšovanie daní pre slovenských daňovníkov poctivo platiacich dane vyvolávajúce napätie v celej spoločnosti, chýbajúce peniaze v štátnom rozpočte a stupňujúci sa tlak všetkých vlád EÚ už začína kruh uzatvárať. Prvým krokom vlády bude zrejme už v zákulisí naznačovaná zmena legislatívy, uvidíme či sa stihne ešte pred voľbami. V civilizovanej krajine by však vláda mala začať lovením veľkých rýb. A tými určite nie sú modelky ani športovci.