Koniec OPECu?

Ropný trh má od nepamäti svojich hráčov , ktorý prešli určitým vývojom. Game changer na ropnom trhu sa datuje k 1.1.2016 - dátum kedy USA prelomila 40 ročne ústavné veto zákazu exportu ropy ako energetickej strategickej suroviny.

OPEC v krátkej histórii amerických bridlicových tažiarov  dostal svoju lekciu . V roku 2008 bola americká ropná  produkcia 5 mil. barelov ropy denne (b/d). Do roku 2014 stúpla na neuveriteľných viac ako 9,5 mil. b/d. Vtedy sa ropa obchodovala  za viac ako 100 USD .V tej dobe ale OPECu klesol podiel na trhu na najnižšie hodnoty za posledneých20 rokov a to hlavne znižovaním importu arabskej ropy do US. OPEC začal vnímať amerických producentov ako veľkú konkurenciu a rozhodol sa vyvolať vojnu proti nim a to tak že zaplaví trh s ropou. Zníži cenu ropy svojou vysokou produkciou pod výrobne náklady amerických bridlicových producentov  a trh sa dostane tam kde bol posledných 40 rokov. Do kontroly ropného trhu OPECom. Plán OPECu sa zdal byt účinný .V rokoch 2014-2016 ropa padla pod 30 USD a US produkcia začala klesať. Trvalo ale až 1,5 roka aby US bridlicová ropa klesla "len" o 1 mil. b/d  z 9,5 mil b/d na 8,5 mil b/d. US Produkcia sa postupne začala dvíhať  ako ceny ropy dosiahli viac ako 40 USD a exponenciálny nárast US produkcie bol v prostredí keď cena Ropy bola nad 60 USD . Za posledný rok (september 2017-oktober 2018) stúpla US produkcia o viac ako 2,5 mil. b/d  čo je viac ako medziročný nárast celosvetového dopytu. US sa tak stala najväčším producentom ropy na svete a OPECu klesol podiel na trhu na nižšie minimá aké mal v roku 2014. 

Aké ponaučenie z toho vyplýva pre OPEC? 

Produkcia ropy v USA porastie rýchlejšie ako rast svetovej spotreby, ak cena ropy je príliš vysoko nad  60 USD. 

OPEC ale na zasadnutí 6.12.2018 rozhodol že zníži produkciu o 1.2 mil barelov s tým, že očakáva zastavenie prepadu a udržanie ceny ropy na vyšších úrovniach. Je pravdepodobné, že OPEC ráta s tým, že kvôli Americkým problémom s infraštruktúrou ich ropovodov  bude rast US  produkcie v prvej polovici roka 2019 pomalší. Zdá sa, že OPEC by mohol mať priestor, kde by mohol  ešte profitovať  niekoľko mesiacov z nižšej produkcie a vyšej ceny ropy bez toho aby stratil ďalší podiel na trhu.

Čo to ale pre OPEC a hlavne pre Saudskú Arábiu znamená z dlhodobého hľadiska? 

Ak OPEC zníži produkciu zvyši si tak príjmy z vyššej ceny ropy v krátkodobom horizonte. No v dlhodobom horizonte budu strácať podiel na ropnom trhu . Toto si samozrejme Saudská Arábia uvedomuje. Na jednej strane potrebujú vyššie príjmy z ropy aby mohli financovať  politickú stabilitu v krajine  ale uvedomujú si že je to žial  za cenu postupného strácania podielu na trhu. Ak Saudská Arábia stratí podiel na trhu na toľko ze už nebude schopná udržať politickú stabilitu  znamenalo by to destabilizáciu celého blízkeho východu. Ruska by sa mohlo zdať že sa daná téma netýka, ale US obchodnými vojnami a "vydieraním" partnerov EU a Činy k odoberaniu energii z US sa daná tema dotýka aj Ruska. US ma ďalšiu rezervnú kapacitu viac ako 6 mil. b/d. Ruská predstava že by USA kontrolovalo  viac percent celosvetovej produkcie ropy je z geopoliticko-mocenského  pohľadu nepredstaviteľná.  Saudská Arábia a Rusko  majú spoločný problém a ten sa volá US SHALE OIL.  Povestné high five Putina a bin Salmana na stretnutí G20 v Argentíne dáva veľa otáznikov čo týchto pánov tak zbližuje. Podľa mňa sú  to plány urobiť druhý pokus na dlhšie udržanie cien pod 40 USD, kde bridlicový ťažiari „krvácajú“. O to viacej v prostredí utesňovania US menovej politiky, kde by dlžoby týchto ťažobných spoločností mohli viesť k skorším krachom. Mylsím že Saudská Arábia a Rusko budú už v druhom dejstve boja za likvidáciu bridlicovej produkcie dôslednejší a budú ochotný držat ropu dole tak dlho, ako to bude potrebné . Je to jediný spôsob ako sa može udržať Saudská Arábia v hre a zastaviť tak definitívne rast produkcie v USA. Bude to dlhá a bolestivá cesta ale jediná na udržanie status quo na ropnom trhu na blízkom východe.

Saudskej Arábií ide v tomto prípade o všetko pretože ešte nemajú svoju ekonomiku diverzifikovanú natoľko, aby iné aktíva nahradili obrovské výdavky královskej rodiny.  Rusi ich na tejto ceste podporia lebo US produkcia ropy postupne začne uberať podiel na trhu aj im. Pri očakávanom znížení dopytu po rope na konci ekonomického cyklu je pravdepodobné že snaha Rijadu a Moskvy by mohla byť úspešná a budeme vidieť ceny ropy najbližsie 2 roky niekde na urovni 20-40 USD.

No na druhej strane bojovej barikády je Trumpová administratíva.

Tá už dnes má rôzne nástroje ako sa brániť a udržať cenu pre US v normálnej hladine (40-60 USD). Zrušenie  výnimiek na sankcie na Iránsku produkciu  (cca 2 mil b/d) by spôsobovalo OPECu značné problémy v ich pláne prezásobiť trh lebo OPEC rezervná kapacita je dnes už len 1,2 mil b/d a to by znamenalo že OPEC by nebol schopný dodať potrebné množstvo ropy na dostatočné stlačenie ceny dole na to, aby US bridlicový producenti skrachovali. 

Čo by bolo ale oveľa dôležitejšie, je že týmto pádom by sa pomyselným kormidelníkom udržania tesného alebo voľného ropného trhu stala Amerika svojou rezervnou kapacitou. Bude to Amerika, kto bude potom určovať ceny ropy nie OPEC a to mení geopolitickú moc. Je možné že v tomto prípade uvidíme koniec OPECu, lebo už nebude mať opodstatnenie.  Qatar je už klubu von a je možné že v roku 2019-2020 ho opustia ďalší členovia.

V každom prípade od prelomenia ústavného veta na export ropy z US sa tento trh rapídne zmenil a s ním sa aj geopolitická moc.