Pred pár mesiacmi zablokoval Facebook niekoľko desiatok stránok, ktoré priamo alebo nepriamo patrili Kotlebovcom. Medzi nimi aj oficiálnu fanpage ĽSNS a predsedu strany Mariána Kotlebu. Keďže väčšina stránok je nefunkčných do dnešných dní, rozhodli sme sa pozrieť na to, ako sa darí zvyšným stránkam, a teda aký majú Kotlebovci výtlak na sociálne sieti dnes.
Ako sa darí existujúcim stránkam?
V prvom kroku sme cez stránku blbec.online vyselektovali najväčšie (z pohľadu počtu fanúšikov) „náckovské“ stránky, ktoré buď patria členom strany alebo názvom či obrázkom odkazujú na ĽSNS. Keďže počet fanúšikov nie je dnes dostatočnou metrikou úspešnosti stránky, stiahli sme z 9 najväčších kotlebovských stránok všetky posty za posledný mesiac a stránky porovnali podľa počtu interakcií (likes, comments, shares – dominantne ovplyvňujú celkový dosah stránky). Plus, pre väčšiu výpovednú hodnotu výsledných čísiel sme do porovnania doplnili aj ostatné opozičné strany.
Ako je zrejmé z grafu vyššie, aktuálne dominantnou stránkou fašistov je „Marián Kotleba za predsedu vlády SR“, na ktorej za posledný mesiac bolo približne 42-tisíc interakcií. Počet interakcií cez 14-tisíc má aj osobná stránka poslanca ĽSNS Milana Uhríka. Ide o čísla rádovo porovnateľné s ostatnými opozičnými profilmi. Zvyšné kotlebovské stránky dosiahli v posledných 30 dňoch len rádovo nižšie tisícky interakcií. Spolu 9 najväčších stránok tak dosiahlo cca 80-tisíc interakcií, čo je však stále menej ako samotný profil OĽANO.
Koľko majú aktívnych fanúšikov?
Okrem počtu interakcií sme sa pozreli aj na počet unikátnych užívateľov, teda fanúšikov, ktorí za posledný mesiac dali príspevkom na stránke aspoň jeden like, comment či share. Celkovo na všetkých najväčších stránkach kotlebovcov ide o menej ako 20-tisíc ľudí. Opäť ide o porovnateľné číslo s ostatnými opozičnými stranami, aj keď pri nich sme vychádzali len z ich oficiálnej stránky.
Keď sa na túto skupinu fanúšikov fašistov pozrieme z hľadiska ich aktivity, veľká väčšina z nich interagovala len jednou z vybraných stránok. Zároveň však vieme identifikovať skupinu „skalných“ fanúšikov ĽSNS, cca 4500 ľudí, ktorí boli aktívni na dvoch a viacerých stránkach extrémistov. Pre zaujímavosť – analýza odhalila aj 8 ľudí aktívnych na všetkých 9 sledovaných fanpages kotlebovcov. Skutočné tvrdé jadro :).
Aký majú teda vplyv?
Na záver len pár komentárov k týmto číslam.
- Kotlebovci zablokovaním stratili množstvo aktívnych stránok spolu s tými oficiálnymi, stále im však zostáva pár, ktoré majú celkom slušné čísla aj v porovnaní s ostatnými opozičnými stranami.
- Celkovo ich výtlak na sociálnych sieťach výrazne utrpel, dnes má ich 9 najväčších stránok dohromady menej interakcií ako samotný profil OĽANO.
- Z pohľadu počtu unikátnych fanúšikov sú kumulatívne čísla tiež na úrovni ostatných opozičných strán, tvrdé jadro aktívne na viac ako jednej stránke má len niekoľko tisíc užívateľov.
Napriek týmto záverom si nedovolím podporu fašistov na sociálnych sieťach zľahčovať. Veľká časť ich komunikácie totiž prebieha aj na nacionalistických či na stránkach alternatívnych médií (viď starší blog tu), ktoré sú s ĽSNS spojené podobnou agendou. Navyše, netreba podceňovať ani skrytú podporu sympatizantov, ktorí nechcú svoje sympatie deklarovať otvorene aktivitou na verejných profiloch. Dobrým príkladom takéhoto správania sú viaceré facebookové skupiny pre fanúšikov ĽSNS, ktoré sú pre nečlenov uzavreté a ktoré obsahujú desaťtisíce profilov.