Pravidelní čitatelia nech mi odpustia drsný titulok. Jeho cieľom je, pochopiteľne, pritiahnuť pozornosť k téme, ktorá je dôležitá. Inšpirovala ma diskusia k poslednému textu TRENDU o zmenách v druhom dôchodkovom pilieri od polovice tohto roka, rovnako ako opakujúce sa výhrady k predchádzajúcim článkom. Nebudem sa zbytočne rozpisovať o podstate poslednej novelizácie pravidiel, ktorými sa riadi druhý pilier, je to v prelinkovaných textoch. Klúčová zmena je, že DSS majú nárok na poplatky z výnosov, ktoré dosiahli pre klienta, pričom rozhodujúce obdobie na posudzovanie nároku je šesť mesiacov.
Momentálna situácia na trhu dôchodkových fondov je taká, že konkurencia, ktorá bola i tak minimálna, úplne zanikla. Správcovia sa zbavili prakticky všetkých akcií (či akciových produktov) v portfóliách fondov. Medzi jednotlivými druhmi fondov (konzervatívne, zmiešané, rastové) nie je žiaden rozdiel. DSS dnes fungujú ako drahí ukladači finančných prostriedkov do peňažných produktov. Pár vecí, ktoré v tejto súvislosti treba vedieť:
1. Ľudia reagujú na motivácie. Toto je základný ekonomický princíp, ktorý by mal každý človek diskutujúci o ekonomických otázkach odrecitovať aj po opici o piatej ráno. Dočíta sa o ňom v každej učebnici, prípadne si môže pozrieť toto nesmrteľné video. O význame motivácií sa píšu vedecké traktáty, vtipné knihy, pomocou nich ekonómovia vysvetľujú napohľad zvláštne javy. Keď chce vláda spomaliť rast spotreby pohonných hmôt, zavedie spotrebnú daň. Lebo aj motoristi reagujú na motivácie. Nikto im nedrží pištol pri hlave, aby menej jazdili. Ale je pravdepodobné, že ak budú čeliť vyššej cene (strate), obmedzia spotrebu pohonných hmôt.
2. Aj manažéri DSS reagujú na motivácie. V konkrétnom slovenskom prípade to znamená, že zvolia za daných regulačných podmienok a motivácií takú stratégiu, ktorá ich akcionárom zabezpečí najvyšší benefit. To znamená nízkovolatilné, bezrizikové investície, ktoré pri šesťmesačnom benchmarku umožnia inkasovať poplatok. Možno malý, ale istý. Bláznivých hrdinov sú plné záznamy konkurzných súdov. Ak od DSS a ich manažérov očakávate iné správanie a iné investičné stratégie, nepochopili ste bod 1.
3. Oba dôchodkové piliere sú povinné, nadiktované štátom. Je povinnosť štátu zabezpečiť taký regulačný rámec a motivácie, ktoré prinesú pre ľudí v druhom pilieri optimálny výsledok. Taký, kde záujem klienta na dlhodobom a čo najvyššom zhodnotení investícií nie je v príkrom rozpore so zaujmom akcionárov DSS dosiahnuť čo najlepšiu a najistejšiu návratnosť investovaných peňazí. Tento optimálny mix motivácií sa nedosiahne štekaním na tlačových besedách, ale stabilitou a dobre napísaným zákonom s rozumnými pravidlami pre všetkých trhových aktérov.
4. Môžeme si všetci zvesela zanadávať na neschopných manažérov DSS a ich hlúpe spravovanie portfólia. Možno naozaj sú neschopní a sú to najhorší správcovia fondov na svete. A čo teraz s tým? Prestúpime z jedného fondu v jednej DSS do úplne rovnakého fondu v druhej DSS? Budeme soptiť na oligopolné postavenie súčasných DSS, pretože trh s dôchodkovými úsporami má vysoké finančné bariéry vstupu? Áno, toto sú presne faktory, ktoré motivú dôchodkových správcov k takému správaniu, ako je to súčasné. Ak to chceme zmeniť, treba pochopiť a aplikovať body 1., 2. a 3. Dobrý regulačný rámec a politická stabilita nikomu v druhom pilieri nezabezpečia 50 % p.a. Ale môžu zabrániť tomu, aby sa správcovia zmenili na drahých spostredkovateľov termínovaných vkladov.
P.S. Tento text nie je o tom, či má druhý pilier existovať, či sa má do neho odvádzať 6, alebo 9 percent, či je lepší prvý pilier, alebo druhý. Tento text je o tom, že pri hocijakom rozložení odvodov môžu byť pravidlá hry nastavené lepšie a horšie. A cieľ má byť, aby boli nastavené čo najlepšie.