Daňovníci si pri splnení zákonom stanovených podmienok môžu od dane odpočítať daňový bonus na deti (§ 33 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov).

V období január – jún 2013 je suma daňového bonusu 21,03 eura na jedno dieťa mesačne. Od júna 2013 je to suma 21,41 eura mesačne.

Kto si môže uplatniť nárok na daňový bonus?

Daňovník si môže uplatniť nárok na daňový bonus ak:

• je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou (je rezidentom v SR),

• alebo je daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou (nerezident SR), ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území SR v roku 2013 tvorí najmenej 90% zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území SR a zo zdrojov v zahraničí,

• za rok 2013 dosiahol zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti podľa § 5 zákona) najmenej vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, čo je suma 6 x 337,70 eura = 2026,20 eura,

• alebo za rok 2013 dosiahol zdaniteľné príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona najmenej vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, čo je suma 6 x 337,70 eura = 2026,20 eura a z týchto príjmov vykázal kladný základ dane.

Poznámka: Pri príjmoch zo závislej činnosti nie je rozhodujúca forma právneho vzťahu (pracovný pomer, dohoda, odmena spoločníka s.r.o., odmena štatutára spoločnosti a pod.).

Na aké dieťa si daňovník môže uplatniť daňový bonus?

Nárok na daňový bonus si daňovník môže uplatniť na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom (viď § 115 Občianskeho zákonníka - „Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby.“).

Za vyživované dieťa daňovníka sa považuje dieťa:

• vlastné,

• osvojené,

• dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu (náhradné rodiny) alebo

• dieťa druhého z manželov.

Poznámka: Nárok na daňový bonus nie je možné uplatniť si na dieťa partnera/ky, s ktorým/rou nie je daňovník zosobášený.

Dieťa musí byť posudzované ako nezaopatrené dieťa podľa zákona č.600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa.

Nezaopatrené dieťa je dieťa:

• do skončenia povinnej školskej dochádzky (do dovŕšenia 16 rokov veku),

• do dovŕšenia 25 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz,

• po skončení povinnej školskej dochádzky, ak sa zúčastňuje dennou formou kurzu na získanie základného vzdelania, okrem kurzu organizovaného podľa osobitného predpisu, najdlhšie do skončenia školského roku, v ktorom dieťa dovŕšilo 18 rokov veku alebo

• neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.

Nezaopatrené dieťa nie je dieťa:

• ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,

• ktorého štúdium na vysokej škole (I. alebo II. stupeň) podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku alebo

• ktoré už získalo vysokoškolské vzdelanie II. stupňa.

Sústavná príprava dieťaťa na povolanie je štúdium:

• na strednej škole okrem štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov,

• na vysokej škole okrem externého štúdia,

• iné štúdium alebo výučba, ak sú svojím rozsahom a úrovňou podľa rozhodnutia Ministerstva školstva Slovenskej republiky postavené na úroveň štúdia na stredných a vysokých školách,

• opakované ročníky štúdia.

Sústavná príprava dieťaťa na povolanie sa začína najskôr od začiatku školského roka prvého ročníka strednej školy.

Sústavná príprava dieťaťa na povolanie sa študentovi vysokej školy začína odo dňa zápisu na vysokoškolské štúdium prvého stupňa alebo na vysokoškolské štúdium druhého stupňa a trvá do skončenia štúdia (vykonanie štátnice a pod.).

Sústavná príprava dieťaťa na povolanie je aj obdobie:

• bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole (tj. do 31.8.),

• od konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, do zápisu na vysokú školu vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,

• po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu (maturity), najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené,

• po skončení vysokoškolského štúdia prvého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo vysokoškolské štúdium prvého stupňa.

Sústavná príprava dieťaťa na povolanie nie je obdobie:

• v ktorom sa štúdium prerušilo,

• obdobie bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce,

• obdobie bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie,

• prípravy profesionálneho vojaka v prípravnej štátnej službe na výkon dočasnej štátnej služby podľa osobitného predpisu, príprava policajta v prípravnej štátnej službe na výkon stálej štátnej služby podľa osobitného predpisu, príprava colníka v prípravnej štátnej službe na výkon stálej štátnej služby podľa osobitného predpisu a príprava príslušníka Hasičského a záchranného zboru v prípravnej štátnej službe na výkon stálej štátnej služby podľa osobitného predpisu.

Zárobková činnosť je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa § 5 a 6 ods. 1, 2 a 5 zákona o dani z príjmov.

Dieťa, ktoré má manželského partnera

Ak dieťa, na ktoré si daňovník uplatňuje daňový bonus a s ktorým žije v spoločnej domácnosti, má manžela - manželku, tak daňovník, ktorý je rodič dieťaťa alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu (náhradné rodiny), si môže uplatniť daňový bonus – pozor, až po uplynutí roka 2013, teda pri ročnom zúčtovaní alebo pri podaní daňového priznania – za podmienky, že manžel - manželka tohto dieťaťa nemá za rok 2013 toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu 3735,94 eura.

Striedanie uplatnenia daňového bonusu na tie isté deti viacerými daňovníkmi

Ak to isté dieťa vyživujú viacerí daňovníci, nárok na daňový bonus si môže uplatniť len jeden z nich. Pritom platí:

• ak majú viac detí, na všetky deti si môže uplatniť nárok len jeden z nich (deti si nemôžu medzi seba „rozdeliť“),

• časť roka 2013 si môže nárok na daňový bonus uplatniť jeden z rodičov, časť roka druhý,

• ak sa rodičia nedohodnú na tom, kto si uplatní nárok na daňový bonus, platí, že prednosť má matka, ďalej otec a napokon iná oprávnená osoba.

Nárok na uplatnenie daňového bonusu za niekoľko mesiacov

Ak daňovník vyživuje dieťa len niekoľko mesiacov v roku 2013, môže si uplatniť nárok na daňový bonus vo výške mesačnej sumy krát príslušný počet mesiacov.

Daňovník si môže uplatniť daňový bonus za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky nároku na jeho uplatnenie.

Daňovník si môže uplatniť daňový bonus za kalendárny mesiac, v ktorom sa dieťa narodilo, alebo v ktorom sa začala sústavná príprava dieťaťa na povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

Uplatnenie daňového bonusu u zamestnávateľa

Zamestnávateľ prizná zamestnancovi daňový bonus za každý kalendárny mesiac, za ktorý jeho zdaniteľný príjem dosiahne aspoň polovicu minimálnej mzdy, v roku 2013 sumu polovice z 337,70 eura, čo je 168,85 eura. Ak v ročnom zúčtovaní, resp. v daňovom priznaní zamestnanec nedosiahne zdaniteľný príjem vo výške najmenej 2026,20 eura (viď vyššie), nárok na už priznaný daňový bonus za mesiace, v ktorých dosiahol zdaniteľný príjem najmenej 168,85 eura mu zostane.

Časté otázky

Otázka

Má nárok na daňový bonus daňovník, ktorý sa rozviedol, deti súd zveril manželke, on platí výživné a nežijú spolu v spoločnej domácnosti?

Odpoveď

V danom prípade nie je splnená podmienka spoločnej domácnosti, daňovník na daňový bonus nárok nemá.

Otázka

Má nárok na daňový bonus daňovník, ktorý sa rozviedol, deti súd zveril manželke, on platí výživné a naďalej žijú v spoločnej domácnosti (neodsťahoval sa)?

Odpoveď

V takomto prípade treba správne chápať pojem „spoločná domácnosť“. Tu nie je primárne dôležité, že žijú pod jednou strechou, ale či a ako prispieva na chod domácnosti. Ak majú spoločné hospodárenie, spoločný účet z ktorého spolu uhrádzajú výdavky na chod domácnosti, tak ide o spoločnú domácnosť a daňovník si nárok na daňový bonus uplatniť môže.

Ak ale nevedú domácnosť spoločne a bývalý manžel bývalej manželke len platí výživné – a o financovanie chodu domácnosti sa stará ona (hoci za pomoci prijatého výživného) – nejde o spoločnú domácnosť a daňovník nemá nárok na daňový bonus.

Otázka

Rozvedené manželstvo, rodičia sa dohodli na striedavej starostlivosti. Jeden, resp. dva týždne sú deti u jedného z rodičov, potom sú u druhého z rodičov. Ktorý z rodičov a ako si môže uplatniť nárok na daňový bonus?

Odpoveď

Nárok na daňový bonus za mesiac „X“ si môže uplatniť ten rodič, u ktorého je dieťa k 1. dňu mesiaca „X“. Napríklad ak by dieťa počas roka 2013 bolo u matky 1. januára 2013, 1. februára 2013, 1. apríla 2013, 1. júna 2013, 1. júla 2013, 1. októbra 2013 a 1. novembra 2013, matka si uplatní nárok na daňový bonus za mesiace január, február, apríl, jún, júl, október a november, otec za zostávajúce mesiace.

TIP: Aj pri striedavej starostlivosti sa môže stať, že napr. matka nemá dostatočne vysoký zdaniteľný príjem podľa § 5 resp. § 6 ods. 1 a 2 na to, aby mala daňový bonus priznaný a naopak otec má zdaniteľný príjem nad hranicou 6-násobku minimálnej mzdy. V takom prípade – ak je to možné – by sa mali rodičia dohodnúť tak, aby bolo dieťa u otca pokiaľ možno vždy k 1. dňu mesiaca.

Otázka

Ako zamestnanec pri uplatení nároku na daňový bonus preukáže existenciu spoločnej domácnosti?

Odpoveď

Žiadne špeciálne potvrdenie resp. doklad sa nevyžaduje. Zamestnanec pri uplatnení nároku na daňový bonus čestne prehlasuje, že deti s ním žijú v spoločnej domácnosti.

Otázka

Matka dieťaťa bola na rodičovskej dovolenke do 31.8.2013. Od 1.9.2013 sa vrátila do zamestnania, do konca roka 2013 dosiahla zdaniteľný príjem 2100 eur. Za mesiace september až december 2013 sme jej priznali daňový bonus. Má nárok na daňový bonus aj za mesiace január až august 2013?

Odpoveď

Áno, má nárok na priznanie daňového bonusu aj za uvedené mesiace. V žiadosti o ročné zúčtovanie si uplatní nárok na daňový bonus za mesiace január až august. Pretože jej zdaniteľný príjem zo závislej činnosti za celý rok 2013 v súčte presiahol sumu 2026,20 eura, zamestnávateľ jej daňový bonus prizná v ročnom zúčtovaní aj za tieto mesiace.

*****

Všetky ukážky z knihy "Daňové a odvodové tipy II. (2013)" na blogu

Daňové a odvodové tipy II. na webe

Stránka fanúšikov "Daňových a odvodových tipov" na facebooku

Knihu si môžete výhodne objednať emailom na [email protected]