Ako rodič plne podporujem učiteľský štrajk. Kvalitní pedagógovia si zaslúžia zodpovedajúce ohodnotenie. Nevyhnutným dôsledkom zvyšovania platov by však malo byť, že časť učiteľov bude musieť zo školstva odísť. Nahradiť by ich mali schopnejší a ochotnejší jedinci. Takí, ktorým sa doteraz učiť neoplatilo.

Čo sa o učiteľskom štrajku veľmi nehovorí
Zdroj: Marko Erd

Zdroj: SITA/Marko Erd

Ficovi stačí nechať učiteľov vyhladovať

Premiér Robert Fico celkom prirodzene vyčkáva. Vie, že slabo platení učitelia zrejme nemajú dostatočné finančné rezervy, aby štrajkovali niekoľko týždňov. Čas hrá v tomto prípade v prospech vlády. Tej stačí sem-tam pustiť informáciu (nie vždy korektnú) o tom, že učitelia nemajú dôvod štrajkovať. A tiež zdôrazňovať, že počet štrajkujúcich klesá.  

Nerozhoduje počet, ale trend

Z pohľadu úspešnosti štrajku nie je dôležité, koľko ľudí sa doň zapojilo v prvý deň, ale aký je trend. To znamená, či počet nespokojných pribúda, alebo, naopak, bude na ústupe. Mnohí učitelia zvolili z tohto pohľadu zlé riešenie. V prvý deň sa zapojili, ale ďalšie dni už nie. Napríklad preto, že si to už nemohli dovoliť. Ustupujúci počet zapojených pedagógov je psychologickou výhodou vlády.        

Teraz alebo nikdy

Vláda má pravdu, ak tvrdí, že požiadavky sú nesystémové. Lenže hru na nesystémové opatrenia začal vládny kabinet svojim predvolebnými sociálnymi balíčkami. Nie raz sme počuli vyjadrenia o tom, že štátu sa darí a majú to pocítiť aj ľudia. Rýchlosť prijímanie niektorých účelových zákonov navyše naznačuje, že všetko sa dá. Pár týždňov pred voľbami si učitelia vybrali veľmi zlý čas na prijímanie systémových opatrení. Ale je to ideálny čas tvrdo a efektívne zatlačiť na vládu.  

Vláda určite peniaze hľadá

Je to iba nepotvrdená špekulácia, ale neverím, že na Súmračnej už nemajú plán „B“. Ak sa im nepodarí „vyhladovať učiteľov“ a verejnosť bude pred voľbami nahnevaná,  inú možnosť mať nebudú a na stole sa objaví „kompromis“. Ale či sa to naozaj stane, dnes zrejme nevedia s určitosťou povedať ani stratégovia Smeru.

Rozhodne to, či učitelia vydržia a aký postoj zaujme verejnosť. Ak sa verejnosť (rozumej voliči Smeru) postavia proti štrajku, učitelia prehrajú.

Ak sa však vláda pod ťarchou predvolebných prieskumov rozhodne vyjsť štrajkujúcim učiteľom v ústrety, starostlivo svoj postoj načasuje. A to tak, aby sa pozitívne odrazil na volebnom výsledku, ale aby sa nestihli zmobilizovať ďalšie skupiny, ktoré by tiež chceli predložiť svoje požiadavky na zvýšenie platov.

Platy učiteľov nie sú míňaním, ale investíciou

Peniaze sú, len ich zodpovední nesprávne míňajú. Podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska z roku 2012 si až 13 percent z hodnoty verejných zákaziek vypýtajú úradníci na úplatkoch. To je šialené číslo a naznačuje, že nájsť peniaze pre školstvo nemusí byť problém. Napríklad, ak sa prestane kradnúť.

Navyše platí, že zvýšenie výdavkov nie je míňaním, ale dlhodobou investíciou. Spoločnosť, ktorá dnes šetrí na školstve, neskôr minie mnohonásobne viac na dávkach v nezamestnanosti, či na nezrealizovanom raste hospodárstva. Aj preto potrebujeme šikovných pedagógov, ktorí vypustia do života samostatne mysliacich mladých ľudí.

Časť učiteľov bude musieť skončiť

No nie každý pedagóg je rovnako kvalitný. Určite všetci nájdeme v spomienkach svojho neobľúbeného učiteľa, ktorý trval na memorovaní zbytočného učiva namiesto toho, aby podporoval samostatnosť a schopnosť vyhľadávať informácie. A na akúkoľvek výhradu zaznel protiargument: za školu si neplatíte, tak buďte radi, za to, čo máte.

Lenže, za školstvo si platíme. Nepriamo, cez svoje dane. Väčšina rodičov, ktorá štrajk podporuje, čaká protihodnotu. Všetci šikovní učitelia, ktorí berú svoju prácu ako poslanie, majú mať na výplatnej páske ešte viac, ako sami požadujú. Ale nie automaticky všetci a rovnako. Kým niektorí pedagógovia si zaslúžia tučnejšiu výplatu, iní, pre zmenu, radšej vymeniť. Vyššie mzdy by mali nevyhnutne spôsobiť, že tá horšia časť zboru sa bude musieť porúčať. Nahradia ich ochotnejší a kvalitnejší.