Cisár Rudolf II. môže byť spokojný. Jeho sen o tom, že alchymisti dokážu vyrobiť zlato, sa stal skutočnosťou, aj keď mierne pozmenený. Namiesto kovov pracujú so steroidmi a ďalšími podpornými látkami a zlato, ktoré získajú, má štandardnú formu športových medailí. Uznania verejnosti sa však nedočkajú, skôr spoločenského odsúdenia. Aj keď nedávno ešte bola ich práca národným záujmom.
Z Heidi sa stal Andreas
Ak by krížovkár dostal zadanie: symbol dopingu na tri, pokojne by mohol napísať THG, EPO a tí starší aj NDR. Východné Nemecko je príkladom krajiny, ktorá dosiahla vďaka športovým úspechom medzinárodné uznanie. Na poslednej letnej olympiáde z čias studenej vojny v Soule 1988 získala NDR 102 medailí, čo ju v hodnotení krajín zaradilo na druhé miesto po Sovietskom zväze. Pre porovnanie, takmer štvornásobne väčšia SRN bola v rebríčku piata so 40 medailami.
To, že východní Nemci neslávili úspechy len vďaka prirodzenému talentu športovcov ilustruje prípad Heidi Kriegerovej, dnes už Adresa Kriegera. Mladá Nemka vyhrala zlato vo vrhu guľou na ME v roku 1986 aj vďaka silným dávkam anabolických steroidov, ktoré jej podávali od 16 rokov. Výsledkom bolo posilnenie mužských vlastnostní a to až do takej miery, že Heidi podstúpila v roku 1997 operáciu na zmenu pohlavia, navyše doteraz trpí výraznými bolesťami už pri miernej námahe.
Nemecká továreň na invalidov
Prípad dopovania mladistvých dostal neskôr pred súd vtedajších športových funkcionárov a medailu s Kriegerovej menom získavajú od roku 2000 ocenení bojovníci proti dopingu. Nemecká továreň na medaily však nechala za sebou oveľa viac zničených životov. „Na jedného olympijského víťaza pripadá 350 invalidov,“ uviedol podľa Wikipédie ku koncu studenej vojny emigrovaný skokan na lyžiach Hans Georg Aschenbach pre francúzsky denník Le Figaro a dodal, že vytrvalostní bežci na lyžiach dostávali podporné injekcie už v štrnástich rokoch.
Takmer dokonalá východonemecká mašinéria padla spolu s berlínskym múrom. Príbeh NDR je určite najvypuklejší, no sotva jediný. Aj keď štáty dnes bojujú proti zakázaným látkam, už menej ochotne nazerajú do vlastnej, nie práve najslávnejšej, minulosti. Diskusiu možno otvorí nový český film Fair Play so slovenskými hercami a titulnou piesňou Mira Žbirku. Do kín sa dostal len nedávno a rozpráva fiktívny prednovembrový príbeh talentovanej atlétky, ktorej nedovolené prostriedky nakoniec podávala vlastná matka, no pod tlakom režimom podporovaného strediska vrcholovej prípravy.
Ekonomicky efektívne...
Samozrejme, určite sa nedá zjednodušiť, že doping strašil len na jednej strane železnej opony. Koniec koncov, jeden z najväčších škandálov olympiády v Soule 1988 sa zrodil pod kanadskou vlajkou v podobe pozitívneho nálezu šprintéra Bena Johnsona. Postupom času sa však doping stáva viac záležitosťou jednotlivcov, komerčných firiem a hlavne obrovských ziskov. Pomyslený kruh sa tak uzatvoril, chemici dokážu vyrobiť pomyselné zlato tak, aby bola ich činnosť zisková - pomáhajú zarábať nemalé peniaze. To je napríklad prípad známeho cyklistu Lancea Armstronga a desiatok miliónov eur, ktoré dokázal zarobiť s pomocou „zázračných piluliek“.
Pokiaľ vás téma dopingu zaujala, určite si prečítajte vydanie Trendu (6/2014), kde sa podrobne venujeme práve tejto téme v týchto článkoch:
Ilustračné foto: SITA/AP.