Anglická centrálna banka vo štvrtok nečakane navýšila odhady rastu ekonomiky a zároveň oznámila, že pravdepodobne bude musieť zvyšovať sadzby rýchlejšie, než pôvodne plánovala. BoE ponechala sadzbu nezmenenú na 0,5% a hlasovali za to všetci guvernéri. Objem kvantitatívneho uvoľňovania zostal tiež nezmenený.

Rada guvernérov na čele s Markom Carneym vidí rýchlejší ekonomický rast do roku 2020, čo by mohlo viesť k jej prehriatiu. Inflácia by mala zostať nad 2 % počas nasledujúcich troch rokov, pričom trh aktuálne počíta s troma zvyšovaniami sadzieb do roku 2021, čiže cca jedno za rok. Hlavná sadzba by sa tak mala posunúť z 0,5% na 1,25% za tri roky.

Guvernéri si myslia, že monetárna politika by sa mala utesňovať rýchlejšie a vo väčších krokoch, než bola novembrová prognóza. Podľa Bank of England investori nedostatočne oceňujú možnosť rýchlejšieho rastu sadzieb. Libra po týchto správach vzrástla voči doláru o cca 130 pips, čo je intradenný zisk okolo 1 % a pár GBP/USD sa dostal naspäť k úrovni 1,40.

Po konferencii vzrástli očakávania na zvyšovanie sadzieb v júni z 50 % až na 70 %. Do augusta by mala podľa trhov centrálna banka zdvihnúť sadzby na 100 %. Ďalšie zvyšovanie sadzieb by malo prísť podľa derivátového trhu v máji 2019.

Bank of England odhaduje, že ekonomika by mala vzrásť v tomto aj budúcom roku o 1,8 %. Spotreba aj naďalej zostane slabá a politické riziko z brexitu stále pretrváva, no globálny dopyt by mal pomáhať britskému obchodu.

Centrálna banka toleruje výrazne vyššiu infláciu od referenda o brexite, po ktorom libra prepadla o cca 15 %. Rast cenovej hladiny tak vystrelil vysoko nad povolený limit 2 % a dosahuje 3 % medziročne. Libra ale odvtedy posilnila, no ekonomike sa nedarí. BoE však už musí začať sadzby zvyšovať, čím sa bude snažiť infláciu dostať naspäť k 2 %. To by mohlo byť pozitívne pre Britskú libru, a preto by pár GBP/USD mohol postupne atakovať 1,45 počas nasledujúcich týždňov.

Silnejšia libra a vyššie sadzby ale nie sú pozitívne správy pre britské akcie a tie pokračujú v poklese, pričom akciový index FTSE klesol už o 8 % od svojich januárových maxím, pričom prepadol pod 100 aj 200-dňový priemer, čo by mohlo spôsobiť ďalšie medvedie tlaky.