Plagiátorstvo (po slovensky „opisovanie", či „vydávanie cudzej práce za vlastnú") je na Slovensku oveľa častejšie ako v mnohých iných krajinách. Spomínam si na svoj šok pri prvej písomke, ktorú som dal študentom po niekoľkoročnom pobyte v zahraničí. Zabudol som totiž ako intenzívne u nás funguje „systém vzájomnej pomoci". Preto som rád, že dnes pôsobím na súkromnej vysokej škole, ktorá je na Slovensku čestnou výnimkou. Podobné praktiky potláča už od svojho vzniku v roku 1999. Sylaby všetkých predmetov povinne obsahujú nasledujúce dva paragrafy:
"Vysoká Škola Manažmentu (VŠM) očakáva, že každý študent sa bude prezentovať výlučne vlastnou prácou. Univerzita v žiadnom prípade netoleruje podvádzanie, plagiátorstvo, neautorizovanú spoluprácu na zadaniach, nedovolené používanie poznámok počas akýchkoľvek testov, odovzdanie práce iného študenta pod svojím menom, odovzdanie tej istej práce na viacerých kurzoch, ale aj napomáhanie v hore uvedených aktivitách iným študentom. Tresty sú prísne! Za prvé porušenie daných pravidiel je to známka 0.0 z daného predmetu a suspendovanie na obdobie jedného trimestra zo štúdia na VŠM; za druhé porušenie 0.0 z daného predmetu a suspendovanie na obdobie dvoch alebo viac trimestrov zo štúdia na VŠM; po treťom priestupku môže nasledovať bezpodmienečné vylúčenie zo štúdia na VŠM. Všetky pravidlá a postupy sú uvedené na www.cutn.sk/SH.
Všetky práce odovzdávané v písomnej forme musia byť súčasne odovzdané aj elektronicky pre City University of Seattle/VŠM archív, pokiaľ inštruktor neuvedie inak. Bez odovzdania elektronickej kópie nebude udelená známka z danej práce. Pri elektronickom ukladaní musí študent prácu uložiť pomocou webovej stránky www.cutn.sk/Upload. Všetky ukladané súbory musia obsahovať prednú stranu s menom študenta a vyučujúceho, s názvom a číslom predmetu a dátum. Názov súboru by mal naznačovať druh zadania, napr. „prípadová štúdia.doc", „seminárna práca.doc" alebo „diplomovka.doc" (študentovo meno by v názve figurovať nemalo, pretože toto meno k nemu automaticky pripojí systém). Všetky elektronicky uložené súbory sú následne poslané na www.TurnItIn.com za účelom kontroly plagiátorstva."
Svoj prístup už niekoľko rokov propagujeme v dennej tlači, na Slovenskej rektorskej konferencii a pri ďalších formálnych i neformálnych stretnutiach s pracovníkmi ostatných vysokých škôl. Nasledujúci graf pochádza napríklad z konferencie fakúlt vychovávajúcich manažérov v roku 2005 (J. Hvorecký, P. Kročitý: Vychovávať eticky mysliacich a konajúcich manažérov. Zborník konferencie Manažment: Teória, výučba a prax 2005. Akadémia ozbrojených síl, Liptovský Mikuláš, 2005, str. 198 - 205, ISBN 80-8040-270-1). Graf ukazuje, že proti plagiátorstvu bojujeme od vzniku školy a zároveň potvrdzuje efektívnosť nášho prístupu. Všimnite si jeho cyklické správanie. Vždy začiatkom školského roku (s príchodom nových študentov) počet zistených prípadov vzrastie. Behom školského roka rýchlo klesá. Keď študenti zistia, že metódy odhaľovania naozaj používame a trestáme, privyknú si na čestnejšie metódy práce. Tí, ktorí nie, sú zo školy vylúčení. Aj to sa stáva.
Zdroj: tabulka
Výsledky sú prekvapivo pozitívne. Z vyše stotisíc doposiaľ skontrolovaných prác sa plagiátorstvo zistilo v zhruba pol promile z nich.
Preto nás nepríjemne prekvapili Televízne noviny na Markíze večer 4. januára tvrdením, že na Slovensku sa proti plagiátorstvu nikde nebojuje. Ako z vyššie uvedeného vidieť, nie je to pravda. Zodpovedný novinár si najprv overí, či NIKDE je naozaj NIKDE. Zo skresľovania faktov sa Markíza dokonca usvedčila sama, lebo vzápätí po tejto „informácii" ukázala v rozhovore s rektorom Univerzity Komenského, že na danej škole (a redaktorka dodala, že aj na Slovenskej Technickej Univerzite) sa predsa len niečo robí. Ich kontrola pôvodnosti sa však týka iba záverečných bakalárskych a diplomových prác.
U nás preverujeme úplne všetky písomné práce, ktoré študent odovzdáva. Prác je niekoľko za trimester v každom predmete. Ich obsah sa porovnáva jednak s archívom študentských prác, ale aj voči celému internetu. Tým sa zistí prevzatie materiálov zo všetkých materiálov elektronicky voľne dostupných na webe (vrátane dennej a odbornej tlače), ako aj z komerčných databáz, ktoré má naša knižnica predplatené v spolupráci so City University of Seattle. Preverovanie plagiátorstva totiž nerobíme len pre našu vysokú školu, ale aj pre partnerské pracoviská v Bulharsku, Českej Republike, Grécku a Rumunsku.
Na to pochopiteľne treba sofistikovaný elektronický systém. VŠM ho má k dispozícii. Smutné je, že hoci naše skúsenosti už po roky ponúkame ostatným vysokým školám, odozva je minimálna. Pritom o súkromných vysokých školách sa neraz hovorí, že „za peniaze ponúkajú diplomy" .
Na našej škole za peniaze ponúkame vzdelanie. Vidíme v tom rozdiel - a trváme na ňom.
- > Hlasuj za tento článok na
Zdroj: Hlasuj za tento článok na vybrali.sme.sk