Žijeme v podivnej dobe. Kedysi noviny informovali, dnes dezinformujú. Kedysi písali triezvo, dnes majú za cieľ uchvátiť a dojímať. Kedysi novinári písali pôvodné články, dnes si kľudne odkukajú text niekoho iného. Kedysi dbali o svoju dôveryhodnosť, dnes ako nejakí snaživí puberťáci uverejnia čokoľvek.

Lenka Buchláková z Pravdy sa v januári 2016 dopustila plagiátu, keď vo "svojom" redakčnom článku Reportáž: Plagáty vo Švajčiarsku posielajú prisťahovalcov domov okopírovala celé odseky blogu eTrendu Ťažký život cudzinca v sladkom Švajčiarsku.

V rubrike Názory 30.1.2017 vyšiel v Pravde článok Ľuboša Pavelku Švajčiarske koncesie, ktorý obsahuje neoverené fakty a nepresnosti. O nich píšem v predošlom blogu na eTrende Švajčiarske koncesie.

Vo štvrtok 9. 2. 2017 o 11:44 priniesla Pravda agentúrny článok ČTK o výbuchu vo francúzskej jadrovej elektrárni Flamanville. Nebol dosť senzačný, tak ho vylepšili pútavými obrázkami a videom.

V článku sa spomína úradník menom Jacques Witkowski. Citujem: "Úradník departementu Manche Jacques Witkowski oznámil, že v elektrárni vybuchol vetrák." To je pravda, ten pán je úradník. Riaditeľ úradu prefekta Côtes-d'Armor od 1998, riaditeľ úradu prefekta ostrova Réunion od 2000, riaditeľ úradu štátneho tajomníka pre zámorie, generálny tajomník na prefektúre pre Polynéziu, potom na prefektúre Finistère v 2008, potom na prefektúre pre Pas-de-Calais v 2011. Prefekt Mayotte v 2013, a napokon od 1. januára 2016 prefekt departementu La Manche. Takže úradník áno, najvyšší úradník v departemente.

Aj s tým "vetrákom" je to pravda. V skutočnosti sa prehrial jeden veľký ventilátor, od ktorého sa chytila izolácia káblov. Ventilátor môže byť v českom slangu "vetrák".

Trende a SME, kde agentúrnu správu ČTK tiež prevzali, spomínajú iného úradníka menom Olivier Marmion. Áno, aj taký človek existuje, je to podprefekt a riaditeľ úradu prefektúry departementu La Manche. V oboch periodikách bol správne označený ako "predstaviteľ miestneho departmentu". Slangové slovo "vetrák" sa ani v jednom z článkov neobjavilo.

Ale najlepšie ešte len príde. To vylepšenie v Pravde pozostávalo z pridania jednej fotografie a jedného videa. Pod fotografiou je text: Zábery na horiacu elektráreň Flamanville. Autor: Jankers News ENG.

Rovinatý terén, vysoké plamene, to nevyzerá na horiace káble v strojovni elektrárne pod útesmi na brehu mora. Chvíľa hľadania na internete, a hľa, ide o výbuch chemičky BASF v Ludwigshafene v októbri 2016. Fotografia sa podobá na video v článku NBC News. Takže podozrenie sa potvrdzuje, ide o falzifikát.

V článku je tiež video so sovietskym nápisom Flamanviľ. Video bolo zjavne nájdené na youtube a nekriticky prevzaté. Na ňom je vybuchujúca strecha nejakej menšej rafinérie. Pôvod videa je nejasný, ale novinári z France TV Info ho našli s dátumom november 2015. Záber pravdepodobne vznikol v Číne. Francúzi tak usudzujú z útržkov slov. Pretože entita, ktorá video poslala na youtube so sovietskymi titulkami, je neznáma, nie je namieste špekulovať, či Flamanviľ nemalo zámerne pripomenúť Černobyľ. Pozrite na tých imperialistov, vybuchujú im reaktory, veď medzi nami niet rozdielu.

V tom istom článku France TV Info je aj iné video, ktoré sa vydáva za Flamanville. Úžasné plamene. Ale samozrejme nejde o požiar káblovej izolácie v strojovni, ale o horiacu prevádzku na spracovanie chemických produktov v Španielskom meste Valence o deň skôr, 8. 2. 2017.

Čo presne sa teda stalo vo Flamanville? Dajme slovo Francúzom. Vo štvrtok 9.2. okolo 10. hodiny sa v strojovni reaktora 1 ozvala detonácia a objavil dym. France TV Info o tom píše: "Jeden ventilátor mal poruchu v materiáli, ktorá spôsobila detonáciu, začiatok požiaru a hlavne množstvo dymu, ktorý obťažoval zamestnancov, ktorí sú bez ujmy na zdraví, povedal pre France TV Info Jacques Witkowski, prefekt departmentu La Manche." V elektrárni majú vlastných hasičov, ktorí požiar rýchlo zlikvidovali. Na poludnie už bolo po všetkom. "Nejde o jadrový incident", povedal Olivier Marmion, riaditeľ úradu prefektúry la Manche vo vyjadrení pre AFP.

Súvisiaci blog: Švajčiarske koncesie, 1. 2. 2017

Blog je možné podporiť na vybrali.sme.sk.