DSS-ky už nemusia sporiteľom ponúkať indexový fond. Uvoľnenie podmienok zatiaľ využila len spoločnosť Allianz*. Svojich klientov tak odstrihla od vlani najvýkonnejšieho typu fondov. Čo je však zaujímavejšie, doteraz jeden najvýkonnejších indexových fondov, ktorý je z ponuky ING, zarábal práve vďaka spoločnostiam Allianz, ale tiež AXA, Generali, Intesa Sanpaolo (matka VÚB). DSS-ky totiž namiesto aktívnej správy len kopírujú zvolený index a ten je v prípade ING nastavený ako EURO STOXX 50 zahŕňajúci 50 najväčších európskych spoločností. Z finančného sektora v ňom nájdeme práve nemecký Allianz, ale aj ďalšie finančné spoločnosti, ktoré pôsobia aj na Slovensku a prevádzkujú tu starobné sporenie.
Správa o akciách poisťovní Allianz a AXA v portóliu ING nie je ani tak podstatná ako skôr kuriózna. Ale nájdeme v nej aj dôležité posolstvo. Po rokoch takmer identického investovania sa DSS-ky konečne odlišujú. Bežný klient si môže vybrať podľa svojej chuti. K dispozícii má v rámci indexových fondoch okrem najväčších európskych spoločností aj investície orientované na najvyspelejšie svetové ekonomiky, ale aj takzvané Emerging markets.
Podceňovať však netreba ani Allianz, ktorý síce z indexového fondu vycúval, ale jeho negarantovaný akciový fond je spomedzi ostatných DSS-iek najdynamickejší. Podľa aktuálneho reportu má v akciách až 75% hodnoty majetku. Dynamicky má nastavené aj menové rozloženie, keď v eurách je len tretina portólia a napríklad pätina majetku je sústredená do regiónu Ázia a Pacifik.
Väčšina sporiteľov síce nútene prešla do garantovaných fondov, kam zrejme podľa svojho rizikového profilu aj patria, ale tí odvážnejší už konečne môžu zarábať. Prípadne prerábať, pokiaľ si nesprávne vyberú. Aj to totiž patrí k investovaniu a zaujímavé zhodnotenie indexových fondov presahujúce 10% p. a. sa už nemusí opakovať.
Z pohľadu sporiteľov je však dôležité vedieť, že už vyše roka sa im oplatí sledovať mesačné reporty DSS-iek aj dianie na trhoch a podľa toho si zvoliť (prípadne zmeniť) dôchodkový fond. Ide totiž o zhodnocovanie ich peňazí. Rozhodne to nevnímam ako stratu času, ale ako možnosť pre bežného sporiteľa naučiť sa trošku viac o dianí na kapitálových trhoch. Stále tvrdím, že bežný Slovák by mal venovať výberu svojho dôchodkového sporenia aspoň toľko času, koľko sa venuje výberu najnovšieho smartfónu.
Aké indexy si zvolili DSS-ky?
- AXA - MSCI World.Index je zložený z 24 národných indexov vyspelých ekonomík Európy ako sú: Rakúsko, Austrália, Belgicko, Kanada, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Hong Kong, Írsko, Izrael, Taliansko, Japonsko, Holandsko, Nový Zéland, Nórsko, Portugalsko, Singapur, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Veľká Británia a USA.
- ING - EURO STOXX 50. Index zahŕňa akcie 50 najvýznamnejších európskych spoločností.
- AEGON - MSCI World. Index je zložený z 24 národných indexov vyspelých ekonomík Európy ako sú: Rakúsko, Austrália, Belgicko, Kanada, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Hong Kong, Írsko, Izrael, Taliansko, Japonsko, Holandsko, Nový Zéland, Nórsko, Portugalsko, Singapur, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Veľká Británia a USA.
- DSS Poštovej banky - MSCI Daily Net Total Return Europe Euro. Index reprezentuje viac ako 400 európskych spoločností s vysokou a strednou trhovou kapitalizáciou zo 16-tich európskych krajín.
- VÚB Generalli - MSCI All Country Index. Index sa zameriava na spoločnosti v 45 krajinách z vyspelého sveta aj rozvíjajúcich sa ekonomík.
* Z dôvodu nesprávneho vyhodnotenia informácie o zlúčení zmiešaného a akciového fondu som omylom uviedol, že AXA zrušila aj indexový fond. Za chybu sa ospravedlňujem.
O téme výnosov výnosov v indexových fondov píšeme v aktuálnom vydaní Trendu (32/2013) v článku Výnosy indexových fondov oslabli.
Pokiaľ sa začínate zaujímať o investovanie, prečítajte si 12 tipov, ako pri investovaní nestratiť všetky úspory na etrend.sk a poučte sa z 8 najväčších investičných trapasov.