Vo chvíli, keď Švajčiarsko víta albánskeho premiéra po prvýkrát po 25 rokoch a prezidentka Konfederácie, federálna radkyňa Doris Leuthard, hovorí o historickej návšteve, federálne úrady upovedomia ex-šéfa albánskej protidrogovej jednotky, že majú radosť mu oznámiť akceptáciu jeho žiadosti o politický azyl, ktorú podal pred dvoma rokmi. Predseda albánskej vlády Edi Rama prišiel na jednodňovú návštevu Švajčiarska v piatok 31. marca 2017.
Denník Le Temps využil tlačovú konferenciu, aby sa opýtal socialistického premiéra, čo hovorí na rozhodnutie Švajčiarska udeliť politický azyl tomuto ex-policajtovi. Edi Rama odpovedal: "Ach, novinári. Rovnakí v Albánsku ako vo Švajčiarsku. To je fantastické." Tým to skončilo. Ani slovo k veci.
Situáciu zachraňovala Doris Leuthard, ktorá si hneď vzala slovo a prehlásila: "Môžem Vám jednoducho povedať, že sme hovorili o silnej prítomnosti priekupníctva s drogami v Albánsku. Mám dojem, že albánska vláda berie problém korupcie veľmi vážne a želá si ho zredukovať. Ale to potrebuje čas a podporu. V tomto bode máme úplne zhodné stanoviská."
Podľa denníka Le Temps 31. marca 2017, Doris Leuthard a Edi Rama podpísali dve zmluvy. Jednu o profesionálnom vzdelávaní a druhú o decentralizácii. Ako to už býva zvykom, ide o peniaze. Švajčiarske. 10 miliónov frankov. Obaja predstavitelia vyjadrili úmysel pokračovať v utužovaní vzťahov medzi krajinami, ktoré sa rozvíjajú od pádu komunizmu. Švajčiarsko patrí medzi najdôležitejších darcov Albánsku. Tak sa robia dobré vzťahy.
Zatiaľ sa bývalý albánsky policajný dôstojník, ktorý urobil chybu poctivo robiť svoju prácu a naozaj vyšetrovať obchody s drogami, už tri dni tešil politickému azylu. Napriek dvom žiadostiam Interpolu formulovaných albánskou vládou. Interview s ním vyšiel v denníku Le Temps v deň návštevy albánskeho premiéra. Tu je jeho zhrnutie.
V roku 2013 policajt pozoroval jedného notorického mafiána a poznamenal si poznávaciu značku Audiny s mafiánskymi sklami. Po návrate na komisariát a overení vlastníka vozidla neveril vlastným očiam: Samir Tahiri, minister vnútra. Ministrovi bratranci používali vládny automobil ako kamufláž pri svojej činnosti v regióne Fier na juhu krajiny. Hoci ho nadriadený od toho skúsil odhovoriť, policajt spísal zápisnicu a poslal ju "hore". A tým začalo jeho peklo.
Záujme v hre sú obrovské, väzby medzi zločinom a niektorými členmi socialistickej vlády príliš tesné. Policajt je okamžite daný pod odposluch a všetky jeho presuny sú sledované tromi autami. Niektoré nahrávky z jeho mobilu dostávajú do rúk mafiáni. Všetky jeho akcie sú zmarené. Mafiáni dostanú echo deň vopred a policajti zakaždým prijdú neskoro.
Potom nastupuje na scénu Oddelenie pre organizovaný zločin, ktoré ho obviní z ilegálnej spolupráce s Talianmi a z kolúzie s mafiánskou skupinou. Zatknutie dvoch mafiánov a konfiškácia 100 kg marihuany vraj zmarilo operáciu omnoho väčšieho rozsahu. On však hovorí, že všetky kontakty s talianskou Guardia di Finanza mal vopred schválené hierarchiou a jeho priamy nadriadený bol prítomný na zákroku, keď sa našlo sto kíl drogy. Nič nepomôže. Domová prehliadka, zabavenie počítačov a mobilov, väzba. Nie hocikde, v sekcii 313 v Tirane, kam zatvárajú najnebezpečnejších zločincov, mafiánov, priekupníkov s drogami a vrahov. Pri vstupe do cely v nej policajt spoznal jedného Kosovara, kriminálnika, ktorého sám zatýkal pred 10 dňami v regióne Fier s troma kilami heroínu. Tak odmietol vojsť do cely s tým, že je ohrozená jeho fyzická bezpečnosť. Po naťahovačkách ho dozorcovia poslali do oddelenia pre duševne narušených zločincov, kde strávil dlhých šesť mesiacov a osem dní.
Policajta zastupoval jeden z najlepších albánskych advokátov penalistov, Agip Tirana. Ani on nedokázal zabrániť, aby práva jeho klienta boli systematicky porušované. Obvinenia proti nemu boli zrušené a policajt prepustený z väzby, ale sudkyňa Adelina Zarka trvá na domácom väzení proti názoru prokurátora. Táto sudkyňa je jednou z desiatich osôb, ktorých okamžité prepustenie z justície žiada americká správa o justičnej korupcii v Albánsku. Americký veľvyslanec v Tirane Donald Lu odmieta vstupné víza do USA viacerým albánskym sudcom kvôli korupcii a tvrdí, že albánsky justičný systém je jedným z najskorumpovanejších v Európe. Jedným z najskorupovanejších... pamätáte sa ešte na Shootyho karikatúru, ako Lipšic búcha na dvere a volá "Štefan, otvor, to som ja, Baki?"
Ale kalvária statočného policajta sa tým nekončí. Jeho rodine sa vyhrážajú smrťou. Keď jeho manželka vedie dcéru do školy, z čierneho auta na ňu kričia "Povedz mužovi, že s jeho rodinou je koniec". Ona vezme tri deti a schová sa u svojej sestry v Taliansku. V júli 2015 je policajt prepustený z väzby. Bez rozsudku, bez zdôvodnenia. Svoj pas získa späť a v septembri 2015 je s celou rodinou v Bazileji, kde požiada o azyl. Ale albánska vláda sa nevzdáva. 29. 12. 2015 dostáva Švajčiarsko žiadosť Interpolu o bezodkladné vydanie utečenca do Albánska. Premiér Edi Rama sa často objavuje v televízii, kde opakovane odsudzuje zbeha, z ktorého sa stal štvanec a najhľadanejší Albánec. Ak by to niekomu pripomínalo Pohotovostný poľný tribunál v zložení JUDr. Fico - JUDr. Kaliňák - JUDr. Packa, ktorý prejudikuje vinu dievčiny zbitej fašistickými výrastkami v Nitre, možno to nebude náhoda. V Mordore sa moc užíva plnými dúškami.
O tri mesiace, 16. 3. 2016, Interpol na albánsku žiadosť znovu požaduje vydanie hľadaného nebezpečného zločinca. Švajčiarska administrácia študuje spis a utečenec čaká v neistote. Novinárom povedal: "Počas troch rokov som nežil. Bol som ako rastlina bez vody. Chcel som jedinú vec, rozsudok, aby som sa mohol brániť alebo sa odvolať k Európskemu súdu pre ľudské práva."
Počas tej doby sa rozvíja nová prax, na ktorú policajt poukazoval, preprava marihuany medzi juhom Albánska a Talianskom. Európska únia, a obzvlášť Taliansko, pochybujú o vôli albánskej vlády zastaviť prekvitajúci obchod s marihuanou a heroínom. Talianska Guardia di Finanza dokonca zatkne dvoch pilotov, a je tak jediným orgánom, ktorý bojuje proti zločinu v európskej Kolumbii, ktorou sa stalo Albánsko. Od začiatku roka 2017 Guardia di Finanza v Bari zhabala vyše 10 ton konope z Albánska.
Bývalí kolegovia a Taliani z Guardia di Finanza (anonymne) potvrdzujú, že ten albánsky policajt bol čestný chlap a výborný policajt, s ktorým často spolupracovali. Ale tým, že albánsku vládu postavil tvárou v tvár jej protirečeniam, stal sa nepohodlným. Na jednej strane Európe tvrdia, že bojujú proti obchodu s drogami, ale doma nad zločinom zatvárajú oči. A skutočne, rýchle člny, ktoré boli počas predošlej vlády zakázané, dnes každodenne prekonávajú Adriatik s nákladom drog pre celú Európu. "Albánska mafia je dnes zodpovedná za väčšinu obchodu s heroínom v Európe. Trasa vedie z Afganistanu cez Turecko a Albánsko do Bazileja a Ženevy."
Bývalý elitný policajt dodáva, že jeho zápas nekončí, len začína. Jeho meno bolo roky verejne špinené. Priatelia sa k nemu neopovažujú prihlásiť. Aj vo virtuálnom svete na Facebooku si ho mažú. Už v bezpečí vo Švajčiarsku tvrdí, že jeho cieľom je skoncovať so skorumpovaným systémom v jeho rodnej krajine. Ani švajčiarske úrady, ani albánske veľvyslanectvo si nepriali k zverejnenému interview uviesť akýkoľvek komentár.
Podľa wikipédie, Samir Tahiri, vo vyhľadávačoch občas uvádzaný ako Saimir či Sajmir Taihiri, je dodnes jedným z podpredsedov albánskej Socialistickej strany pri moci od 2013. Master verejného práva a bakalár všeobecného práva, oboje na Univerzite v Tirane, dokončuje si doktorát z parlamentného práva. Advokát, občas učí na albánskych univerzitách. V tlači sa už roky objavujú výzvy k jeho odstúpeniu, napríklad v apríli 2016 opozičná Demokratická strana žiadala jeho demisiu (anglická verzia tu), aby sa mohlo pokročiť vo vyšetrovaní mafiána menom Emiljano Shullazi. Tento rok je volebným rokom v Albánsku, voľby sa majú konať 18. júna a tak bol 12. marca tohto roku nepohodlný minister vnútra odprataný preč z očí. Ešte deň predtým svoj pád dementoval. Jeho nástupcom je Fatmir Xhafaj, takisto eminentný člen Socialistickej strany a právnik.
Ako vidíme, ešte aj tí Albánci si vedia upratať skompromitovaného balkánskeho ministra, keď už celkom úplne musia. Aj Rumuni. Vo Francúzsku Bruno Le Roux odstúpil sám kvôli omnoho menšiemu maslu na hlave, zamestnával svoje dcéry. Než sa odhodlá k rovnakému kroku, Fico si bude musieť prežiť ešte zopár nepríjemných chvíľ pri návštevách v západných krajinách, možno aj protesty ulice. Ani zastierací manéver takého rozmeru ako zrušenie Mečiarových amnestií nebude stačiť. Kolúzia členov vlády so zločinom sa v Európe nenosí.
Článok je možné podporiť na vybrali.sme.sk