Aréna
Tento štýl komunikácie zabezpečuje to, že politik i jeho volič disponujú dostatkom informácií o sebe, vládnom programe, straníckych cieľoch, túžbach po zmene atď. Politik a volič v tomto okne komunikujú otvorene, čestne a úprimne bez akéhokoľvek ohrozenia a strachu. Je to ideálne okno pre efektívnu komunikáciu, pretože vďaka tomuto vzájomnému dialógu politik rozumie nielen pocitom svojich potencionálych voličov, ale aj ich potrebám, motivácií voliť a správaniu sa. Čím viac informácií o sebe majú a čím bližší vzťah medzi nimi vznikne, tým viac sa zväčšuje veľkosť arény.
V aréne politik i volič komunikujú otvorene a úprimne, bez strachu a pocitu ohrozenia.
Avšak, sú politici, ktorí sa snažia toto okno vytvoriť príliš skoro. Po stretnutí s nimi máte pocit, že ich poznáte celý život a že hovoria a tvrdia presne to, čo si myslíte aj vy. Nenechajte sa zmanipulovať a všímajte si, či sa vám správanie politika nezdá nátlakové, vtieravé a ohrozujúce.
Slepé miesto
Tento typ komunikácie je nevedomé zdieľanie informácií zo strany politika. Slepé miesto vzniká postupným nadväzovaním vzťahu a od politika môžte po určitom čase začať dostávať nové informácie, ako sú verbálne narážky rôzneho druhu a uvoľnenejšie spôsoby jeho správania a vyjadrovania sa. Tento politik vám pri komunikácií s vami povie, čo si myslí o vás, vašom postoji a otvorene vám povie, čo si myslí o danej problematike.
Avšak, politik komunikujúci v tomto okne, sa vás nikdy nespýta na váš názor. Nezaujíma ho, čo si myslíte o danej veci, ako vidíte danú situáciu, alebo čo by bolo najvhodnejšie pre občanov. Navyše, nerozumie ani potrebám a zmýšľaniu občanov a niekedy ani tomu, čo a prečo robia.
„Slepota” tiež vedie k tomu, že tento politik je zahľadený len do seba a preto nerozumie ani sám sebe. Je to typický prejav politikov, ktorí dosiahli určitú moc, postavenie a status. Neefektívna komunikácia zapríčiňuje to, že politik prezentuje informácie a názory, ktoré sú zavádzajúce i mylné. Otázne je, či politik komunikujúci v okne slepé miesto, reprezentuje vás (a vaše záujmy), alebo niekoho iného.
Slepota v komunikácií vedie politika k neakceptovaní vašich postojov a názorov. Koho názory teda reprezentuje?
Fasáda
Komunikácia najčastejšie zlyháva v situácií, kedy politik zadržiava dôležité informácie, ktoré sú kľúčové pre správne fungovanie štátu, organizácie, tímu, súdu, občanov atď. Dôvodom tohto vedomého zatajovania je obava a strach z ukázania pravdy, ktorá by sa mohla obrátiť proti politikovi. Vo fasáde sa politik pýta veľa, no k ničomu sa veľmi nevyjadruje. Politikova fasáda môže u občanov vyvolávať nejasné postoje, podráždené reakcie, nedôveru i zmätené pocity.
Politik, ktorý komunikuje vo fasáde, zahmlieva, tají a klame.
Neznámo
Neznámo je komunikácia, v ktorej si politik a volič navzájom vôbec nerozumejú. Ich komunikácia je veľmi zlá. Mnohokrát sa politik alebo občan po vzájomnom stretnutí a komunikácií čudujú: „Vôbec som nepochopil, o čo im išlo a zrejme oni nepochopilo to, čo som sa snažil povedať ja.“ Pri takejto komunikácií sa politik snaží vyvarovať interakcii s nepochopenou i nechápavou skupinou ľudí.
V neznáme nikto nerozumie nikomu a ničomu.
Záver
Efektívna komunikácia medzi nami vedie k porozumeniu i k správnemu a lepšiemu fungovaniu celého národa. Efektívne odkomunikovať informácie, postoje a názory sa dá naučiť. Avšak, ak je komunikácia zneužitá a použitá na manipuláciu občanov, zamestnancov, rodinných príslušníkov a priateľov, už nejde o efektívnu komunikáciu, ale o komunikáciu zameranú na dobro a obohatenie iba jednej strany (aj politickej).