Jeden z najbohatších ruských oligarchov býval označovaný za muža, ktorý je blízky prezidentovi Vladimirovi Putinovi, na rozdiel od iných ho nezasiahli západné sankcie, pretože sa vyhýbal politike a mediálnemu odvetviu, tvrdí portál e15.cz.
Súčasným vlastníkom Zuna je rakúska Raiffeisen Bank International (RBI). Transakciu už podľa zdrojov LN schválila ruská aj rakúska banka. Definitívne odklepnutie predaja tak zrejme môže zastaviť len bankový regulátor, v tomto prípade rakúska centrálna banka.
Obe banky sa zatiaľ k transakcii nevyjadrujú. „Nekomentujeme ju,“ povedal podľa LN hovorca Alfa Bank Leonid Ignat. Rovnako sa vyjadril aj hovorca Raiffeisen Christof Danz.
O 15 miliónov eur viac ako najväčší konkurent
O Zuno Bank má evidentný záujem aj francúzska banka BNP Paribas, ktorá je na Slovensku známa pod značkou Cetelem a zameriava sa na spotrebiteľské úvery. Podľa zistení LN ale Francúzi ponúkli za Zuno 20 miliónov eur, čo bolo o 15 miliónov menej než ponuka Alfa Bank.
Alfa Bank patrí medzi progresívne a inovatívne banky pri zavádzaní nových technológií. Možno predpokladať, že sa s konceptom online banky Zuno bude chcieť ruský oligarcha uchytiť aj na viacerých trhoch súčasne a zrejme neskôr namieri do západnej Európy, čo bol cieľ aj Zuna.
Záujemcovia o banku, ktorá má na Slovensku 200 zamestnancov, mali na podanie nezáväznej ponuky čas do polovice februára tohto roka. Potom mali vybraní uchádzači dostať možnosť vykonať due diligence, teda hĺbkový audit v spoločnosti.
V Česku aj na Slovensku síce Zuno získalo 250-tisíc klientov (na Slovensku 140-tisíc), ale len časť z nich využíva Zuno ako svoju hlavnú bankou. Väčšina klientov využíva v Zuno len málo služieb, takže z nich banka nemá dostatočné príjmy. V roku 2013 vykázal finančný ústav konsolidovanú stratu 35 miliónov eur, medziročne sa tak znížila o 65 miliónov eur.
Nezhody s Britmi
51-ročný bankár a podnikateľ M. Fridman stojí na čele celej skupiny Alfa, ktorá je okrem bankovníctva aktívna aj v energetike a telekomunikáciách. Jeho investičná skupina Letter One sa napríklad dohodla s nemeckou RWE na kúpu jej divízie pre ťažbu ropy a plynu DEA v hodnote vyše päť miliárd eur.
Tomu sa snažil brániť bývalý britský minister energetiky Ed Davey, ktorý sa obával o budúcnosť ťažby v Severnom mori kvôli sporom Západu s Moskvou. Briti neskôr dotlačili M. Fridmana k tomu, aby severomorské aktíva zase ponúkol na predaj.
V každom prípade majetok tohto Rusa časopis Forbes vlani odhadol na 14,6 miliárd dolárov, čo ho radí na 68. miesto na svete.