„Zakladateľ Ikea, jeden z najväčších podnikateľov 20. storočia Ingvar Kamprad skonal pokojne vo svojom domove v Smålande 27. januára,“ uviedla firma. Småland je kraj na juhu Švédska, kde sa I. Kamprad roku 1926 narodil. Firmu Ikea založil ako 17-ročný. Patril medzi najbohatších Európanov, jeho majetok sa odhaduje na desiatky miliárd eur.

The founder of IKEA and one of the greatest entrepreneurs of the 20th century, Ingvar Kamprad, has passed away at the age of 91. pic.twitter.com/DxyALH1LQ9

— IKEA Today (@IKEAtoday) January 28, 2018

I a K v názve firmy zastupujú jeho iniciály a E a A usadlosti Elmtaryd a Agunnaryd, na ktorých vyrástol. Spoločnosť najprv predávala rôzny tovar od peňaženiek, rámov na obrazy, obrusov, hodín až po pančuchy, nábytok sa dostal do ponuky až v roku 1947. A k otvoreniu prvej predajne nábytku to trvalo ďalších 10 rokov.

Ikea sa po celom svete preslávila skladacím lacným nábytkom, ktorý sa ľahko prepravuje, s nezameniteľným severským dizajnom. Firma uviedla na trh skladací nábytok v roku 1956.

Pán Ikea

I. Kamprad po sebe zanechal firmu, ktorá je najväčším predajcom nábytku a doplnkov pre domácnosť na svete, pôsobí zhruba v piatich desiatkach krajín a počet jej obchodov už prekročil 400. A ďalšie stále pribúdajú.

Z jej každodenného riadenia sa síce muž, prezývaný Pán Ikea, stiahol už pred troma dekádami, svoje impérium však stále výrazne ovplyvňoval. V roku 1986 tiež firmu previedol - podľa kritikov kvôli snahe vyhnúť sa daniam - do vlastníctva holandskej nadácie, ktorú ovládal spolu so svojou rodinou. Zostával ale jedným z najkritickejších zákazníkov, strážcom kvality a vizionárom.

Firma, ktorú I. Kamprad vybudoval, ovláda podľa odhadov asi pätinu svetovej produkcie s nábytkom a podľa jedného prieskumu zo začiatku 90. rokov bolo každé desiate dieťa počaté na posteli tejto značky, čo I. Kamprad sám považoval za nadnesené.

Isté ale je, že vďaka ním založenému modro-žltému kolosu ho rôzne prieskumy radili medzi najbohatších ľudí nielen v Európe, ale aj na svete. Napríklad časopis Forbes predvlani odhadol Kampradov majetok na 3,4 miliardy dolárov, podľa agentúry Bloomberg ale bol jeho majetok viac než desaťkrát väčší.

Chceme osloviť väčšinu

Fenomenálny úspech „kráľa spální a kuchýň“ spočíval v koncepte stavebnice, ktorý si zákazníci ľahko prepravia a vcelku nenáročne zmontujú sami doma. Vymyslel model jednoduchého a praktického výrobku a zároveň systém obchodu, ktorý umožňuje výrobky udržiavať na relatívne nízkych cenách. „Nie sme luxusné firma, chceme osloviť väčšinu - to je naše motto,“ hlásal.

Aj jeho manažérske recepty boli jednoduché. „Nepoznám lepší spôsob vedenia ľudí, než ísť príkladom. Pre mňa by bolo neprijateľné cestovať prvou triedou, keby som vedel, že kolegovia sú v turistickej,“ hovoril k svojej preslávenej šetrnosti. Typický bol tiež jeho odpor k firemnému elitárstvu a neformálnemu vystupovaniu.

Fašistická minulosť

Úspech I. Kamprada neskazili ani škandály. Za to, že v mladosti koketoval s fašizmom, sa verejne ospravedlnil ako za najväčšiu chybu svojho života. V kajúcom liste zamestnancom napísal: „Sami ste boli mladí. A možno po dlhej dobe nájdete vo svojej mladosti niečo, o čom si teraz myslíte, že to bolo smiešne a hlúpe.“ Obhájiť sa dokázal aj v 80. rokoch, kedy sa ukázalo, že je desiatky rokov závislý na alkohole. Priznal diagnózu „kvartálneho pijana“. Na radu lekárov totiž každé tri mesiace pitie na pár týždni prerušil.

Firmu Ikea občas napádajú ochrancovia prírody za to, že používa vzácne drevá. Kamprad preto venoval milióny dolárov na záchranu pralesov a rovnako tak podporoval ohrozené deti.

Čas od času sa totiž v médiách objaví kritika, že firma zneužíva detskú prácu v chudobných oblastiach sveta, aby potom v bohatých krajinách udržala svoju konkurencieschopnosť a nízke ceny.