Portál vznikol preto, lebo mali pocit, že sa do konverzácie s dospelými nedokážu plnohodnotne zapojiť. „Hoci sme vyštudovali veľmi kvalitné univerzity, na život nás nepripravili,“ vysvetľuje v rozhovore pre TREND Martina Bolibruchová zo Zmudri.sk. Ona sama sa venuje sociálnym sieťam. Tie sú najväčším zdrojom a platformou pre šírenie dezinformácií a najrôznejších poplašných správ. Podľa analýzy, ktorú začiatkom roka vypracovala analytička Globsecu Katarína Klingová, až 56 percent Slovákov verí hoaxom a konšpiračným teóriám. Ide o najvyššie percento spomedzi všetkých krajín V4 a číslo je dokonca dvojnásobne vyššie než v Českej republike.
„Keď sme začínali, hoaxy tu boli, no neboli až tak výrazne rozšírené. Dnes mám pocit, že ide o život,“ konštatuje M. Bolibruchová.
Kritickému mysleniu sa podľa jej slov dá naučiť. „Existuje pár základných pravidiel, ktoré by mal človek dodržiavať, aby bol voči takýmto fake news odolný,“ vysvetľuje. Zároveň dodáva, že ak by sa takýto vzdelávací prístup začal postupne uplatňovať aj na školách, bolo by to pre mladých ľudí viac než prospešné.
- V rozhovore sa dozviete:
- či ona sama niekedy naletela poplašnej správe a či ju šírila ďalej
- akým spôsobom treba overovať informácie
- či sú školy v regiónoch, ktoré navštevujú, zaujaté voči niektorým témam, ktoré Zmudri.sk rieši
- ako vysvetliť mladým ľuďom, že vakcinácia je dôležitá, a prečo by mali nevakcinovaní dovolenkovať doma
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?