Dlhoročný predseda predstavenstva spoločnosti ZF Slovakia Dr.h.c. Peter Doll odišiel po 26 rokoch do dôchodku. Vďaka jeho výnimočnému odhodlaniu, ktoré preukázal počas svojej dlhoročnej práce na Slovensku a tiež vďaka jeho výnimočnými zručnostiam podnikateľa narástla lokálna spoločnosť z malej joint venture s ročným obratom asi osem miliónov eur na spoločnosť v plnom vlastníctve ZF.
Štruktúra ZF Group na Slovensku a noví členovia predstavenstva
Novými členmi predstavenstva sa stali Dr. Dietmar Weigt a Jens Münchow. Dr. Weigt sa ujal postu predsedu a bude zodpovedať za operácie divízie Chasis Technology na Slovensku aj za lokálne Shared Services. Nový člen predstavenstva J. Münchow bude zodpovedný za operácie divízie Electrified Powertrain Technology a tiež za aktivity spoločnosti v oblasti Research & Development.
Spoločnosť ZF Group sa špecializuje na výrobu komponentov pre automobilový priemysel. ZF Slovakia produkuje spojky, automatické prevodovky, dvojhmotové zotrvačníky, ale aj tlmiče, guľové kĺby či stabilizátory pre súčasných svetových lídrov v odbore.
Vďaka intenzívnemu výskumu spoločnosť ZF vyvíja príslušné technológie pre bezpečnosť, výkon, autonómne riadenie, elektronickú mobilitu a digitalizáciu. Prostredníctvom špičkovej technológie a osvedčených výrobkov pomáha prepraviť tovar z bodu A do bodu B a bezpečne dopraviť ľudí do ich cieľa. Oblasti využitia ZF produktov sú však ešte rozmanitejšie. Ponúkajú využitie nielen v automobilovom priemysle, ale aj mimo neho.
Už do roku 1993
ZF Group úspešne pôsobí na Slovensku už od roku 1993. Svoju najväčšiu výrobu adaptívnych tlmičov na svete má v Leviciach. Posledné údaje, ktoré sú dostupné z konca roka 2020 za Slovensko, vykazujú obrat vo výške 804 miliónov eur.
Spoločnosť aktuálne zamestnáva 3700 zamestnancov v celkovo šiestich lokalitách na Slovensku, zahŕňajúc sídlo spoločnosti a závod v Trnave, závod v Leviciach a tri menšie satelitné závody v Šahách, Detve a Komárne. Okrem nich sa v Novom Meste nad Váhom nachádza nezávislý člen skupiny ZF Group, ktorý vyrába kontrolné systémy a elektrické motory pre posilňovače riadenia.
Závod v Trnave sa zameriava na technológie hnacieho ústrojenstva a pracuje tam viac ako 1500 zamestnancov. Levický závod sa zameriava najmä na technológie podvozkov. Pracuje tam tiež viac ako 1500 zamestnancov. Nachádzajú sa tam však aj podporné oddelenia ako napríklad oddelenie nákupu.
Aj v Novom Meste nad Váhom, kde sa špecializujú predovšetkým na technológie aktívnej bezpečnosti, sa okrem montáže nachádzajú i podporné oddelenia nákupu, kvality, logistiky a inžinieringu. Pracuje tam asi 500 ľudí.
Závod v Detve (výroba komponentov podvozkového ústrojenstva) a v Komárne (montáž spojok) dávajú spolu prácu asi 250 ľuďom, pričom vznikli len pred dvomi rokmi. O rok dlhšie funguje závod v Šahách s 250 zamestnancami, ktorý sa zameriava najmä na výrobu vonkajších valcov tlmičov či technológie automatizácie a robotizácie.
Rast napriek pandémii a pokrokové inovácie
Najvýraznejšia vývojová zmena v ZF Slovakia je spojená s transformáciou automobilového priemyslu smerom k elektromobilite. ZF plánuje využiť skúsenosti ZF Slovakia s riešeniami v oblasti elektrických pohonov, preto aj rozširuje R&D tímy v Trnave.
O tri roky by som rád hosťoval veľký hub v rámci ZF Research & Development Organisation so zameraním na e-mobilitu, digitálnu transformáciu a digitalizačné projekty.
" O tri roky by som rád hosťoval veľký hub v rámci ZF Research & Development Organisation so zameraním na e-mobilitu, digitálnu transformáciu a digitalizačné projekty,"hovorí o plánoch nový šéf predstavenstva Dr. Weigt.
Mottom pokroku je "Next Generation Mobility“
Stratégia Next Generation Mobility je v ZF hlboko zakorenená. Zahŕňa pritom štyri kľúčové technologické oblasti. Tými sú riadenie pohybu vozidiel, integrovanú bezpečnosť, autonómne riadenie a elektromobilitu.
Dr. Weigt hovorí, že produktové portfólio ZF prispieva vďaka znižovaniu spotreby palív, a teda znížením emisií, k environmentálnej udržateľnosti. ZF podľa neho zároveň kontinuálne posúva dopredu hybridizáciu a elektrifikáciu vozidiel a zvyšuje efektivitu konvenčných prevodoviek.
Na margo progresu v rámci udržateľnej mobility J. Münchow hovorí: "V transformačnom procese z modulov pre spaľovacie motory na hybridné motory so zameraním na elektromobilitu v R&D a vo výrobe, čo zahŕňa aj pokročilé systémy asistencie riadenia (ADAS) či superpočítače ZF ProAI pre funkcie autonómneho riadenia, sme podnikli všetky potrebné kroky," spresňuje nový člen predstavenstva.
Z modulov pre spaľovacie motory na hybridné motory so zameraním na elektromobilitu v R&D a vo výrobe, čo zahŕňa aj pokročilé systémy asistencie riadenia (ADAS) či superpočítače ZF ProAI pre funkcie autonómneho riadenia, sme podnikli všetky potrebné kroky.
Detailne vypracované lokálne stratégie a plány, ktoré vychádzajú zo stratégie Next Generation Mobility majú všetky prevádzky ZF prevádzky na Slovensku.
- ZF Group
- Spoločnosť ZF je technologický koncern s celosvetovou pôsobnosťou dodávajúci systémy pre mobilitu osobných automobilov, úžitkových vozidiel a priemyselnú technológiu, kladúc dôraz na ďalšiu generáciu mobility. ZF umožňuje vozidlám vidieť, myslieť a konať. V štyroch technologických oblastiach – riadenie pohybu vozidiel, integrovaná bezpečnosť, autonómne riadenie a elektromobilita – ponúka komplexné produktové a softvérové riešenia nielen pre etablovaných výrobcov automobilov, ale aj pre novovznikajúce spoločnosti v oblasti prepravy a mobility. ZF elektrifikuje širokú škálu typov vozidiel. Spoločnosť zároveň svojimi produktmi prispieva k znižovaniu emisií, ochrane klímy a k väčšej bezpečnosti v oblasti mobility. Spoločnosť ZF vo fiškálnom roku 2020 vykázala obrat vo výške 32,6 miliárd eur. Spoločnosť zamestnáva viac ako 150-tisíc zamestnancov v zhruba 270 pobočkách v 42 krajinách sveta.
Duálne vzdelávanie, odborná prax i diplomovky
Pre spoločnosť ZF hrá dôležitú úlohu aj vzdelávanie mladých. V súčasnosti spolupracuje s viacerými strednými odbornými školami a pripravuje odborníkov, ktorí sú na trhu dnes často považovaní za nedostatkovú pracovnú silu.
Študenti stredných škôl vďaka duálnemu vzdelávania dostávajú možnosť vstúpiť do systému, ktorý okrem finančných a nefinančných benefitov pre nich zabezpečuje účasť na pravidelnej praktickej výučbe v moderných dielňach v stredisku duálneho vzdelávania priamo v závode.
Stredisko je vybavené tými najmodernejšími zariadeniami, napríklad CNC frézami, sústruhmi, 3D-tlačiarňou, manipulačnými robotmi či učebnými nástrojmi v oblasti pneumatiky, hydrauliky a PLC programovania.
Študenti môžu pracovať vo výrobe, spoznať pracovné prostredie závodu, firemnú kultúru a požiadavky kvality a bezpečnosti na pracovisku v prostredí moderného strojárskeho podniku.
Spoločnosť spolupracuje napríklad so strednými odbornými školami v Trnave, Tlmačoch a Leviciach. Dokonca pracuje na praktickom vyučovaní aj so školami, ktoré nie sú zapojené do duálneho vzdelávania.
Študentom vysokých škôl zasa spoločnosť ponúka možnosť spolupráce pri vypracovaní bakalárskych a diplomových prác. Poskytuje odborné konzultácie, dôležité dáta a informácie z praxe, ktoré sú pri záverečných prácach potrebné. Táto možnosť je atraktívna pre študentov strojárskych, technických či ekonomických univerzít. Taktiež je spoločnosť zapojená do projektu duálneho profesijného bakalárskeho štúdia.
Tento článok označený We know how vznikol v spolupráci s komerčným partnerom. Redakcia nie je jeho autorom, ale obsah článku považuje za prínosný pre čitateľa.