Aktualizované 12. 5. 2010 o 15:00 o reakciu hovorcu ÚRSO

Štátu hrozia stámiliónové žaloby v prípade, ak vstúpi do platnosti novela výnosu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví upravujúca výkupné ceny elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov. Celkové škody môžu dosiahnuť až miliardy eur. Vyplýva to z právnej analýzy návrhu ÚRSO, ktorý si dala vypracovať spoločnosť MyENERGY.

„Je nepochybné, že návrh výnosu ÚRSO predložený na pripomienkové konanie je v rozpore s viacerými právnymi predpismi platnými na území SR, ako aj medzinárodnými dohodami, ktorými je SR viazaná,“ stojí v právnej analýze.

Úrad sa prípadných žalôb neobáva. ,,Hodnota investícií do solárnej elektriny výrazne poklesla.  Znížením cien elektriny z fotovoltaiky sa len zrovnoprávňuje doba návratností investícií vo fotovoltaike s ostatnými druhmi obnoviteľných zdrojov," reagoval hovorca ÚRSO Miroslav Lupták.

Návrh regulátora počíta od polovice júna so znížením výkupnej ceny pre fotovoltaické zdroje o tridsať percent. Výkupné ceny pre rok 2010 boli stanovené v septembri 2009. „Predčasné zmeny výkupných cien budú pre podnikateľov znamenať obrovské problémy, nakoľko majú rozpracované projekty, do ktorých sa rozhodli investovať vzhľadom na priaznivé legislatívne opatrenia z roku 2009. Tie sa však odvtedy každú chvíľu menia,“ tvrdí neziskovka Slovak RE Agency, záujmové združenie investorov v obnoviteľných zdrojoch energií (OZE).

Nový cenový návrh regulátora je aj v rozpore so zákonom o obnoviteľných zdrojoch. Podľa neho totiž nemôže cena stanovená pre OZE poklesnúť v priebehu troch rokov pod 90 percent ceny platnej v období, v ktorom úrad cenu stanovil. „V tom lepšom prípade sa môžeme domnievať, že ide o administratívnu chybu, kedže akákoľvek zmena ceny nesmie byť nižšia ako 382,61 eura za megawatthodinu, berúc do úvahy súčasnú hodnotu výkupnej ceny,“ stojí v stanovisku Slovak RE Agency.

Právna analýza vypracovaná pre MyENERGY zdôrazňuje, že zmena pravidiel počas ich trvania je v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi, medzinárodnými zmluvami, ako aj komunitárnym právom. Riešenie vidí v prijatí takého výnosu, ktorý bude plne rešpektovať platné zákony a právne zásady Slovenska a EÚ. "Akékoľvek iné prijatie spôsobí SR priame škody a to najmä žalobami zo strany investorov, ako aj neinvestovaním na území SR v rozsahu cca 360 miliónov eur, čo spolu s náhradou škody bude predstavovať celkovú škodu a záväzok SR vo výške niekoľkých miliárd eur,“ spočítali autori právnej analýzy. V doložke vplyvov pritom regulátor tvrdí, že novela nebude mať vplyv na verejné financie, obyvateľov, hospodárenie podnikateľskej sféry a na podnikateľské prostredie.

Pripomienky k zákonnosti novely výnosu má aj Inštitút pre energetickú bezpečnosť. „Za niektorými ustanoveniami Návrhu výnosu je možné vidieť snahu regulačného úradu obmedziť objem elektriny z nestabilných zdrojov jej výroby. Táto snaha je legitímna, no musí sa uskutočňovať zákonným spôsobom,“ tvrdí člen inštitútu a niekdajší predseda regulačného úradu Ján Matuský.

Regulačný úrad v Dôvodovej správe uvádza podľa neho „dôvody“ prijatých opatrení len vágne. Chýbajú analýzy a diskusia s odbornou verejnosťou. „Zníženie výkupných cien o viac ako umožňuje zákon a zmenu regulovaných cien dvakrát v roku je možné hodnotiť ako porušenie tohto zákona i zákonov, ktoré chránia investície,“ tvrdí.

Foto na titulke - Maňo Štrauch